Problema olimpiada chimie 2006-judet

Problema olimpiada chimie 2006-judet

Mesajde tinatimis » 03 Ian 2012, 10:12

LA MULTI ANI SI MAI BUNI!
Ajutati-ma va rog cu problema aceasta, data la olimpiada de chimie in 2006, Mg l-am identificat, nu reusesc sa merg mai departe sa aflu celelelalta 2 elemente.
Un metal, A, din grupa a II-a principală a sistemului periodic formează un aliaj împreună cu alte două metale. Unul din aceste metale, D, este situat într-o altă grupă principală şi poate forma un hidroxid solubil în hidroxizii alcalini, cel de-al doilea metal, E, este un metal tranziţional. Metalele din grupele principale sunt în aliaj în raport molar A:D = 1:15, iar metalul A poate forma prin calcinarea hidroxidului său o combinaţie binară cu un conţinut de 40% oxigen (procente masice).
209,25 g din acest aliaj este tratat cu acid sulfuric diluat, degajând 211,8 L H2 (c.n.). Amestecul solid – lichid rămas în urma reacţiei se supune filtrării. Se separă 36,62 g reziduu solid. Reziduul se tratează cu acid sulfuric concentrat, obţinându-se 32,22 g gaz toxic. Prin filtrarea amestecului rămas se separă 4,4 g substanţe insolubile. Cunoscând că din reacţia metalelor cu acidul sulfuric se obţin săruri solubile, identifică metalele prin calcul şi stabileşte compoziţia procentuală masică a aliajului.

Va multumesc!
tinatimis
 
Mesaje: 16
Membru din: 13 Apr 2009, 13:41

Re: Problema olimpiada chimie 2006-judet

Mesajde maria_oniga » 08 Ian 2012, 11:49

Va atasez o varianta de rezolvare. Este o problema dificila pentru un elev de clasa a VIII-a. Si cand te gandesti ca pentru a lua un premiu trebuie sa obtina minim 80 de puncte... Oare cei din minister s-au intrebat cati din profesori ar obtine 80 de puncte la asemenea subiecte daca le-ar rezolva in aceleasi conditii (individual, in 3 ore)? Ne mai miram de ce olimpiada este atat de putin atractiva.
P.S. Daca nu intelegeti o anumita etapa de rezolvare, va rog sa-mi comunicati sa detaliez sau sa explic. Rezolvarea poate fi inceputa si de la coada la cap, prin determinarea impuritatilor, apoi a Cu, apoi Mg si Al. Interesant este ca se pot determina concentratiile metalelor chiar si fara identificarea lor. Succes!
Fişiere ataşate
Pb III-2006 FJ.JPG
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Re: Problema olimpiada chimie 2006-judet

Mesajde tinatimis » 10 Ian 2012, 21:25

Multumesc frumos de raspuns, am rezolvat-o si eu , chiar ma gandeam ca e prea grea pentru clasa a VIII-a, oricum, inca o data va multumesc de raspuns!
tinatimis
 
Mesaje: 16
Membru din: 13 Apr 2009, 13:41


Înapoi la Chimie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori