Problema fizica clasa a X-a

Problema fizica clasa a X-a

Mesajde tami17 » 10 Ian 2009, 12:15

Buna ziua, am gasit si eu o problema de fizica pe care nu-l reusesc sa-l inteleg si sa-l rezolv,va rog sa ma ajutati.
Am atasat in word problema
tami17
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Ian 2009, 12:14

Re: Problema fizica clasa a X-a

Mesajde prof_madalina_l » 26 Ian 2009, 11:45

tami17 scrie:Buna ziua, am gasit si eu o problema de fizica pe care nu-l reusesc sa-l inteleg si sa-l rezolv,va rog sa ma ajutati.
Am atasat in word problema



Ceri ajutorul la fizica, dar, la gramatica ai avea si mai mare nevoie de ajutor.

Dupa cum scrii, se pare ca in primul rând ar fi util sa inveti limba româna si gramatica ei.
prof_madalina_l
 
Mesaje: 4
Membru din: 06 Iun 2006, 09:33

Mesajde vali_nistor74 » 26 Ian 2009, 22:53

Si problema e de clasa XII-a !!! Inseamna ca si elevul e de clasa XII-a !!!
Cum s-o fi ajungand in clasa XII-a....cu asa o gramatica ??? !!!
Nici româneste nu mai e nevoie sa stim sa vorbim ???
Dar ramâne de apreciat ca , din cate se pare , elevul se preocupa de fizica. Desi , bine spuneai madalina, tare i-ar prinde bine si puțina gramatica !
vali_nistor74
 
Mesaje: 26
Membru din: 17 Ian 2009, 14:13

Mesajde tami17 » 27 Ian 2009, 11:22

Vad ca sunteti buni la comentarii, dar n-ati venit cu o rezolvare...
Apropo nu-s nativ roman dar invat ca doar traim in Romania.

P.S Pana la urma am promovat la faza nationala la fizica asa ca nu prea cred ca e cazul de comentari :wink:
tami17
 
Mesaje: 4
Membru din: 10 Ian 2009, 12:14

Mesajde vali_nistor74 » 27 Ian 2009, 13:46

Daca nu esti cetatean român, dar inveti in România, n-ar fi fost deloc rau sa spui acest lucru , si desigur ai fi fost inteles.
Desi scopul acestui site nu este acela de a gasi aici probleme rezolvate de-a gata, sau de a comanda rezolvarea unor anumite probleme , ci de a te ajuta , prin intermediul numeroaselor materiale postate sa inveti si sa-ti poti apoi rezolva singur problemele de fizica.

"Daca îi dai unui om un peste, el va putea mânca o data. Dar , daca îl inveti sa pescuiasca, el va putea mânca oricând, si de oricâte ori"
proverb chinezesc

Succes in toate activitatile!
vali_nistor74
 
Mesaje: 26
Membru din: 17 Ian 2009, 14:13

Mesajde maria_oniga » 27 Ian 2009, 19:15

E nemaipomenit proverbul de mai sus, pacat insa ca nimeni nu-l ajuta pe "tami17" sa pescuiasca. Felicitari "tami17"! Si cinste profesorului tau daca ai ajuns la faza nationala, caci stiu ce inseamna sa ajungi acolo. Am constatat de un timp interesul unora mai mult pentru gramatica si mai putin pentru specificul sectiunii. Ce profesor de romana a fost acuzat vreodata ca nu stie MACAR o formula de fizica dupa 7 ani de studiu? De ce atunci un fizician ar trebui sa stie toate regulile gramaticale?
In ce ma priveste, prefer un text cu greseli gramaticale daca mesajul e perceput clar de receptor decat sa scrii un text impecabil dar mesajul sa fie inteles complet eronat, asa cum mi s-a intamplat si mie pe acest forum.
Ce roman n-a inteles ce-a solicitat "tami17"? Se vede de la o posta ca in limba lui, care-o fi, cuvantul problema este de genul masculin si a facut apoi acordurile pe limba lui. Ce nenorocire e asta? Nu-i cereti si sa cante la un instrument muzical?
Ceea ce e trist, e insa altceva, e faptul ca de atata timp de cand e postat mesajul, nu s-a gasit un profesor care sa-i rezolve problema... Regret "tami17", dar nici eu nu te pot ajuta.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Mesajde vali_nistor74 » 27 Ian 2009, 21:57

maria_oniga scrie: E nemaipomenit proverbul de mai sus, pacat insa ca nimeni nu-l ajuta pe "tami17" sa pescuiasca.

ok, maria, acum cand stiim ca e vorbitor de alta limba privim altfel lucrurile, dar la inceput nu stiam :!:


maria_oniga scrie: In ce ma priveste, prefer un text cu greseli gramaticale daca mesajul e perceput clar de receptor decat sa scrii un text impecabil dar mesajul sa fie inteles complet eronat, asa cum mi s-a intamplat si mie pe acest forum.

si , maria, cred ca desi ai mai fost poate si neinteleasa uneori pe forum (toti mai suntem uneori neintelesi ...) nu trebuie sa te lasi afectata de asta, conteaza mult mai cei care te inteleg si te apreciaza sincer pentru ceea ce faci.
Uite, daca ne-am intalnit aici pe forum , te felicit si cu ocazia asta pentru excelentele lectii de fizica sau chimie sau...chiar si matematica pe care le postezi pe site. Sunt lectii frumoase si foarte utile, care merita folosite.
Si sper sa te bucuri de aprecieri , si sa nu te mai superi asa ca esti neînteleasa !



Dar cu gramatica nu prea ai dreptate :twisted: .
vali_nistor74
 
Mesaje: 26
Membru din: 17 Ian 2009, 14:13

Mesajde maria_oniga » 28 Ian 2009, 20:39

Dar cu gramatica nu prea ai dreptate :twisted: .[/quote]

Sigur ca nu am dreptate! Doar ca trebuie sa ne axam pe esential, iar uneori esentialul consta in altceva decat in niste ortograme.
Sunt tot mai putini elevi pe care reusim sa-i atragem spre fizica incat atunci cand ii intalnim mi se pare firesc sa fim mai receptivi la problemele lor, sa le toleram anumite lipsuri pe care de altfel le avem cu totii intr-un plan sau altul. Iar elevul de mai sus, se vede din natura problemei ca nu voia doar sa treaca clasa...
In rest, va multumesc pentru aprecieri, sper ca sunt si sincere. Un cuvant frumos, un gand curat sunt binevenite oriunde, oricand. Ii bucura pe cei care le primesc si ii onoreaza in egala masura pe cei care le adreseaza.
maria_oniga
 
Mesaje: 152
Membru din: 25 Feb 2008, 23:13

Re: Problema fizica clasa a X-a

Mesajde bob_sb » 10 Apr 2009, 14:47

tami17 scrie:Buna ziua, am gasit si eu o problema de fizica pe care nu-l reusesc sa-l inteleg si sa-l rezolv,va rog sa ma ajutati.
Am atasat in word problema



din atatia profesori, nu s-a gasit niciunul sa-ti rezolve problema in schimb stau cu ochii pe gramatica ta. lasa-i, nu le da importanta, probabil se chinuie in timpul acesta sa-ti rezolve problema. keep going, ny friend!
bob_sb
 
Mesaje: 2
Membru din: 24 Apr 2007, 14:38


Înapoi la Fizică

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori