Problema chimie organica

Problema chimie organica

Mesajde kinggeorge » 26 Apr 2011, 09:56

Salutare! Va rog frumos, daca doriti, sa ma ajutati in rezolvarea unei probleme de chimie organica.

Sa se calculeze volumul de CH4 80% puritate necesar obtinerii a 240 kg acetofenona la un randament global de 80% , metanul fiind unica sursa de carbon.

Cred ca logica mea e corecta pentru aceasta problema: CH4 trece in C2H2, C2H2 in C6H6 (prin trimerizare), si apoi benzenul se acileaza cu clorura de acetil, pe care o obtinem in felul urmator:
CH4 trece in acetilena, hidrogenam acetilena la etan, cloruram etanul la CH3-CCl3, hidrolizam si obtinem acid acetic, iar acidul acetic reactioneaza cu POCl5 , rezultand clorura de acetil.

Daca sunt corect descrise/gandite procesele, am dificultati in rezolvarea problemei legat de stoechiometrie. Ce este randamentul global, cum se calculeaza (presupun ca e diferit de cel normal ?!).
Daca m-ar putea ajuta cineva la partea de stoechiometrie (sau sa indice o metoda de rezolvare a problemelor de genul acesta) ar fi bine.
Va multumesc!

O zi buna!
kinggeorge
 
Mesaje: 12
Membru din: 10 Mai 2008, 21:05

Înapoi la Chimie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron