PRINTRE LACRIMI...

Re: PRINTRE LACRIMI...

Mesajde gica_ionescu » 21 Sep 2009, 12:29

Un gand de recunostinta pentru un suflet bun ca al Domnului Trandafir!

Sa-i fie tarana usoara!
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Re: PRINTRE LACRIMI...

Mesajde mariro » 22 Sep 2009, 18:58

Va scriu cateva ganduri ale doamnei Mioara Barjoveanu, sotia fostului OM, DOMN Romel Barjoveanu:

“Mi-am luat si eu ca si dumneavoastra ramas bun de la bunul meu sot, prieten, iubit. Copiii mei la fel. Rudele, prietenii si cunoscutii s-au adunat cu sutele, duminica la inmormantare. Daca s-ar fi gandit in viata fiind, la cat de mult a fost iubit, probabil ar fi fost mai atent cu viata lui si ar fi trait mai mult, pentru toti care suferim acum fara el! Vreau sa va multumesc mult pentru vorbele frumoase pe care le-ati scris din suflet la greaua pierdere a familiei mele. Sunteti cu totii buni prieteni sufletului meu desi nu cunosc pe unii decat din povestirile sotului meu.
Va iubesc si va respect! (acestea erau vorbele de incheiere ale lui Romica, asa cum ii spuneam eu). Dumnezeu sa-l ierte!"
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: PRINTRE LACRIMI...

Mesajde mesni » 23 Sep 2009, 22:08

Dumnezeu sa-l odihneasca! Dumnezeu sa-i odihneasca pe toti dascalii care au plecat ,,sa tina lectii alaturi de ingerii din ceruri”. Cu aceeasi tristete si durere in suflet, cadrele didactice de la Scoala,, Nicolae Iorga” din Bacau, dar si din alte scoli din oras si din judet au condus pe ultimul drum pe cea care a fost ,, o invatatoate de suflet” Magda Liliana Canache. Cuvintele sunt prea putine pentru a descrie durerea pricinuita de despartirea de colega noastra. Ne rugam ca Parintele Ceresc sa le randuiasca viata vesnica intre alesii sai si speram ca suferinta fizica din ultima vreme sa nu fi fost altceva decat pretul unei vieti bune din alta lume.
mesni
 
Mesaje: 19
Membru din: 01 Ian 2006, 16:21

Re: PRINTRE LACRIMI...

Mesajde adam » 16 Oct 2009, 22:32

O, DOAMNE!
IN INIMA MEA VA FI MEREU! DUMNEZEU SA IL ODIHNEASCA!
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Re: PRINTRE LACRIMI...

Mesajde mariro » 17 Oct 2009, 12:28

Am primit acum o saptamana un mesaj de la cel ce a fost ROMEL BARJOVEANU, prin sora lui, doamna Cristina, mesaj ce va este adresat tuturor didacticilor...
E vorba de o foaie de agenada pe care scrisese o poezie din doua strofe. Nu stiu daca se va putea incarca aici , de aceea am si scris-o pentru voi:
Nu am avut iubiri prea multe-n viata
Iubirea-i sfanta si-i un tainic har
Dar daca astazi mai adun inc-o iubire
Ma bucur c-am primit inca un dar.

E greu precum poverile “sisife”
Si-n inima tot greu de-atata dor.
M-au coplesit ferestrele deschise
De-ai mei colegi…
Un mic invatator.
Fişiere ataşate
romel.jpg
De la doamna Cristina
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: PRINTRE LACRIMI...

Mesajde adam » 17 Oct 2009, 12:34

va mulțumim doamna Cristina pentru ca ne-ați împărtășit aceasta minunata poezie! am rămas fără cuvinte!
și doamnei Maricica Popov de asemeni!
cu drag,
Diana Adam
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Re: PRINTRE LACRIMI...

Mesajde adam » 19 Oct 2009, 22:29

3.jpg
paginile bunelului!
Fişiere ataşate
2.jpg
iată ce scria domnul Barjoveanu în primul număr al revistei mele, Coltul Profesorului! cu mare mândrie mi-a trimis paginile de caiet ale bunelului sau și l-am incurajat sa le inseram cumva în articol.chiar dacă nu se cunosc foarte bine, fiind din anul 1900 păstrate!!!!!!!!!
și eu ii voi dedica o pagina memoriala în nr. 3 al revistei si ii voi publica un articol post mortem, articol pe baza căruia am avut multe dezbateri!
ii mulțumesc pentru ca a apărut in viata mea!
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Re: PRINTRE LACRIMI...

Mesajde felixmunteanu » 20 Oct 2009, 14:48

Multumim, doamna Cristina!
Dragi colegi, daca va amintiti, aceasta poezie ne-a trimis-o Romel anul trecut, in timpul congresului. O puteti gasi in topicul Congresul invatatorilor (in)direct. Era foarte emotionat in acele zile. Stiu ca noi, care am ramas acasa, vorbeam in culise si frematam in fata desktop-urilor sau vorbind la telefon.
Nu e zi sa nu ma gandesc la el. Lui ii spuneam si bunele si relele. I le mai spun inca, in gand...
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: PRINTRE LACRIMI...

Mesajde mariro » 20 Oct 2009, 16:52

Eu am vazut vara trecuta acest scris frumos al bunicului sau in timpul celor trei zile de vizita la familia Barjoveanu. Cate harti, cate locuri despre care mai voia sa scrie, sa povesteasca... ne-a aratat! Cati ani a petrecut prin arhive pentru tot ce mai avea de lasat in urma sa! Nu si-a terminat "clipa" pe acest pamant! Nici in sufletele noastre "clipa" nu s-a sfarsit!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: PRINTRE LACRIMI...

Mesajde mariro » 29 Oct 2009, 16:17

Inca un ecou din inimile celor ce l-au cunoscut pe domnul invatator Romel Barjoveanu...
http://www.realitateamedia.ro/articol/Social/8044/
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Re: PRINTRE LACRIMI...

Mesajde adam » 29 Oct 2009, 18:52

multumim scumpa doamna!suntem alaturi de familie cu toata dragostea noastra!
cu drag,
Diana Adam
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Re: PRINTRE LACRIMI...

Mesajde marmar » 31 Oct 2009, 11:11

Si eu va multumesc din suflet pentru animarea acestui topic. Cu referinta la caietul bunicului, Dl Barjoveanu a scanat tot caietul si l-a legat intr-o carte-copie, care se pastreaza la Centrul de Resurse Educationale de la Chisinau. Si atunci cand ni l-a oferit am fost incantati, dar azi suntem si mai impresionati, caci detinem o parte din ceea ce a fost prietenul nostru Romel Barjoveanu. Le demonstram tuturor profesorilor din Republica Moldova si de fiecare data ramanem surprinsi si admiram atat calitatea invatamantului din perioada anilor 1900, dar si de ingeniozitatea Dlui Romel Barjoveanu in pastrarea cu sfintenie a amintirilor, a zestrei neamului nostru.
Dragi colegi, am dedicat două pagini prietenului nostru Romică in Revista Invatatorul Modern, nr.2 octombrie, 2009.
Fişiere ataşate
Romel.pdf
Invatatorul Modern. Jurnal de suflet.
(1.99 MiB) Descărcat de 72 ori
Avatar utilizator
marmar
 
Mesaje: 165
Membru din: 04 Ian 2007, 11:16
Localitate: or. Chişinău, Republica Moldova

Re: PRINTRE LACRIMI...

Mesajde marmar » 31 Oct 2009, 11:22

adam scrie:
Fişierul ataşat 3.jpg nu mai este disponibil


Suntem profund impresionati de materialul pe care il detineti. Am putea sa-l imprumutam pentru a-l publica si in Revista Invatatorul Modern? Interesul pentru colegul nostru Romel Barjoveanu este comun, intrucat comunitatea invatatorilor din Republica Moldova a reusit sa-l cunoasca si sa-l aprecieze prin intermediul forumului iseforum.forumgratuit.ro .
Indiferent de raspunsul Dstra, Va multumesc din suflet pentru atitudinea fata de minunatul Invatator Romel Barjoveanu.
Fişiere ataşate
0409 088.jpg
Delegatia din Republica Moldova la Inspectoratul Scolar Judetean de la Piatra Neamt. Prezenta noastra s-a datorat Dlui Romel Barjoveanu caruia ii suntem recunoscatori profund pentru clipele inedite petrecute la Piatra.
Avatar utilizator
marmar
 
Mesaje: 165
Membru din: 04 Ian 2007, 11:16
Localitate: or. Chişinău, Republica Moldova

Re: PRINTRE LACRIMI...

Mesajde marmar » 31 Oct 2009, 11:29

...si alte minunate poze la Piatra Neamt.
Fişiere ataşate
0409 035.jpg
Asociatia Invatatorilor din jud. Neamt. Romel si Mariana
Avatar utilizator
marmar
 
Mesaje: 165
Membru din: 04 Ian 2007, 11:16
Localitate: or. Chişinău, Republica Moldova

Re: PRINTRE LACRIMI...

Mesajde mariro » 31 Oct 2009, 11:33

Citesc si recitesc gandurile noastre de aici, adevarate "bocete" dupa prietenul nostru. Numai Dumnezeu stie de ce ne-a legat sufleteste atat de strans si in acelasi timp atat de putin... :(
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator