Prima sedinta cu parintii

Prima sedinta cu parintii

Mesajde anca23 » 12 Sep 2009, 15:30

Buna ziua tuturor,
as avea o rugaminte, sunt in primul an la catedra si urmeaza prima sedinta cu parintii (clasa I) si as avea nevoie de cateva sfaturi, eventual un plan al sedintei.
Va multumesc
anca23
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Sep 2009, 18:29

Re: Prima sedinta cu parintii

Mesajde sportiv » 12 Sep 2009, 21:03

Cautati pe www didactic.ro
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Prima sedinta cu parintii

Mesajde mihaelag » 12 Sep 2009, 23:02

Poti sa te prezinti, sa prezinti manualele, auxiliarele pe care ai dori sa le folosesti, optionalul. Probleme legate de regulamentul scolar, de uniforme (daca aveti la scoala), de anumite reguli din clasa (de exemplu, mancarea pe care si/o aduc, unde se va manca/ in prima luna, in clasa - pentru ca multi scapa mancarea pe jos, prin curte). Apoi, ii intrebi pe parinti daca au anumite probleme, mai ales legate de copii, de sanatate in principal. Poti sa le dai si un chestionar, gasesti si pe didactic. Eu de obicei fac prima sedinta luni dupa/ amiaza. Iti doresc succes.
mihaelag
 
Mesaje: 19
Membru din: 16 Mar 2007, 10:24

Re: Prima sedinta cu parintii

Mesajde adriana1987 » 12 Sep 2009, 23:51

PENTRU PRIMA SEDINTA EU M-AM GANDIT LA URMATOARELE ASPECTE:
-ALEGEREA COMITETULUI DE PARINTI
-ORARUL SI LISTA DE RECHIZITE
-STRUCTURA ANULUI SCOLAR
-FONDUL CLASEI SI EVENTUAL FONDUL SCOLII
-CHESTIONAR
-PREZENTAREA MANUALELOR, A AUXILIARELOR, A OPTIONALULUI ALES
adriana1987
 
Mesaje: 107
Membru din: 07 Aug 2009, 09:38

Re: Prima sedinta cu parintii

Mesajde felixmunteanu » 13 Sep 2009, 00:25

La clasa I si eu fac sedinta dupa masa, in prima zi de scoala. De ce? Ca sa evit harmalaia de dimineata cand sunt si copiii. Dimineata intram cu totii in clasa, ii las sa se aseze cum vor si ii ajut pe indecisi, fac prezenta, le prezint clasa, ii intreb daca si-au dorit sa vina la scoala si de ce, eventual le cer sa recite sau sa cante ceva, dupa care le arat manualele si ii indemn sa le rasfoiasca, timp in care ma adresez parintilor pe scurt, anuntandu-i despre sedinta, despre programul zilei curente, cand sa vina dupa ei si gata. Ei au tendinta sa intre in amanunte, dar ii aman pe dupa masa sau pentru cand vin dupa copii (pe cei care spun ca nu pot veni la sedinta).

Dupa masa, deja stii de la Mihaela ce ai de facut. As adauga un sfat: incearca sa fii ferma, adica parintii trebuie sa vada ca stii ce vrei. De pilda: Tu anunti ca veti folosi stiloul la scris, dar, mai mult ca sigur ca va intreba cineva daca e bun pixul cu gel. Tu vei spune NU si argumentezi. Sau, daca vei folosi caiete speciale sau auxiliare,nu-i intrebi cine doreste sa-si cumpere, pentru ca acestea le folosesti cu toata clasa sau deloc, deci ori au toti ori niciunul. Le spui ca ar fi bine sa aiba toti pentru ca le consideri utile, dar ii intrebi daca isi pot permite sa le cumpere. Daca nu, renunti. Sunt destule situatii in care sa tii seama de parerea lor, dar, nu uita ca in clasa tu esti cu copiii.
Mihaela ti-a spus si despre mancare. Adaug ca eu le spun din start sa vina cu pachetel, nu cu bani. De asemenea nu le permit accesul cu chips-uri si alte gunoaie sau dulciuri. Sandvis sau un corn/covrig de la alimentara, eventual fructe si apa sau ceai (NU sucuri explozive!). Acasa n-au decat, dar la scoala nu-i las ca-i agita si se face un miros in clasa de nu poti sta.
Nu uita sa-ti pui pe hartie un plan cu subpuncte al sedintei!
Succes si multi ani la catedra!
Felicia M
PS pentru Adriana: Atentie la fondul clasei! E interzis sa se ceara bani pentru asa ceva!
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Re: Prima sedinta cu parintii

Mesajde adriana1987 » 13 Sep 2009, 18:58

Este interzis, dar... as vrea sa cumparam un dulap, creta, burete...din ce fonduri? eu le fac foarte multe fise copiilor, dupa care sa lucram la clasa, nu le pot xeroxa la infinit din banii mei...cu toata bunavointa din lume...imi este greu si mie. se face un comitet de parinti...vor strange parintii banii si...daca sunt de acord...cumparam cate ceva si ptr clasa. eu deja am lucrat la niste planse, am achizitionat auxiliarele, ghidurile si manualele de clasa a doua...pe toate...peste 200 lei...si inca nu am salariu...sunt debutanta...sigur ca vom cumpara toate acestea daca sunt si parintii de acord.
adriana1987
 
Mesaje: 107
Membru din: 07 Aug 2009, 09:38

Re: Prima sedinta cu parintii

Mesajde smiley_tgv » 13 Sep 2009, 22:52

adriana1987 scrie:Este interzis, dar... as vrea sa cumparam un dulap, creta, burete...din ce fonduri? eu le fac foarte multe fise copiilor, dupa care sa lucram la clasa, nu le pot xeroxa la infinit din banii mei...cu toata bunavointa din lume...imi este greu si mie. se face un comitet de parinti...vor strange parintii banii si...daca sunt de acord...cumparam cate ceva si ptr clasa. eu deja am lucrat la niste planse, am achizitionat auxiliarele, ghidurile si manualele de clasa a doua...pe toate...peste 200 lei...si inca nu am salariu...sunt debutanta...sigur ca vom cumpara toate acestea daca sunt si parintii de acord.


sfat: nu mai cumpara auxiliarele dinainte, mai ales ca esti in primul an, nu stii cu ce copii/parinti lucrezi!!!!
iti inteleg entuziasmul, si eu sunt inca la inceput insa trebuie sa te gandesti serios, sunt niste bani pe care nu o sa ii recuperezi usor...
smiley_tgv
 
Mesaje: 52
Membru din: 22 Ian 2007, 20:16

Re: Prima sedinta cu parintii

Mesajde sportiv » 14 Sep 2009, 15:28

Stimati colegi,nimic nu este interzis,ci activitatile trebuie sa imbrace forma legala!Niciun sponsor nu poate si nu trebuie sa fie indepartat din activitatile noastre,financiare, desigur.Nimeni nu poate interzice cuiva sa faca ce vrea cu banii sai!Comitetele de parinti,chiar pe clase,pot deschide conturi in banci-la tara prin cooperative de credit-,pot primi bani in aceste conturi,dand socoteala in fata parintilor privitor la cheltuirea lor. Nimic mai simplu.Profesorii,invatatorii,cadrele didactice in general,in aceasta situatie nu sunt implicate si nu se incalca nicio lege!
Succese sa va dea Domnul!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: Prima sedinta cu parintii

Mesajde bimbi » 02 Dec 2009, 14:45

As avea si eu nevoie de un plan de sedinta cu parintii,daca exista ceva"tip",pentru liceu.Sau si-l face fiecare dupa cum considera?Multumesc mult.
bimbi
 
Mesaje: 30
Membru din: 10 Aug 2009, 08:21

Re: Prima sedinta cu parintii

Mesajde rofi3 » 02 Dec 2009, 15:15

Depinde ce clasa aveti. Nu exista un plan al sedintei . Dvs va ganditi ce probleme aveti de discutat si le puneti in procesul verbal pe care incheiati. Pentru clasele 9-11 situatia scolara : absente , note ,teze,fondul scolii , fondul clasei , diverse.
La clasa a 12 metodologia bacalaureat, calendarul examenelor orale ,frecventa, diverse.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Prima sedinta cu parintii

Mesajde bimbi » 02 Dec 2009, 16:09

Va multumesc din suflet.Ma gandisem eu ca fiecare-si gandeste planul sedintei,ca prea nu exista material in sensul acesta,postat. :)
bimbi
 
Mesaje: 30
Membru din: 10 Aug 2009, 08:21

Re: Prima sedinta cu parintii

Mesajde petrovskya » 14 Sep 2011, 20:28

am si eu o intrebare, daca mai intra cineva pe aici... eu sunt in primul an ca educatoare iar parintii mi au sugerat sa fac sedinta de la ora 11 la 12, ca asa vor veni mai multi, seara nu se mai intorc ei la gradinita... si nu stiu cum sa procedez, fac sedinta cu cei mici in clasa?
petrovskya
 
Mesaje: 1
Membru din: 01 Sep 2011, 11:57

Re: Prima sedinta cu parintii

Mesajde rofi3 » 14 Sep 2011, 22:49

Puteti sa-i scoateti afara in curte pe cei mici , daca este frumos, sau sa-i mutati in alta sala si sa-i supravegheze o colega.
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori