premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde vera2008 » 28 Mai 2010, 21:31

Diploma pe care am atasat-o mai sus am dat-o tuturor copiilor la Serbarea abecedarului.Este o diploma speciala de absolvire a clasei I.La sfarsitul anului scolar,la festivitatea de premiere, elevii cu rezultate bune si foarte bune au primit diplome si coronite.Asa s-a hotarat in Consiliul de administratie, ca la clasele I-IV sa se dea pe langa diplome si coronite.Nu cred ca se incalca legea daca dam elevilor care au FB la toate obiectele si o coronita.Eu cred ca-i rasplatim astfel pentru rezultatele muncii lor,dar si pentru o comportare ireprosabila.
vera2008
 
Mesaje: 750
Membru din: 03 Ian 2008, 22:55

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde carmencreanga » 29 Mai 2010, 12:17

Si eu am procedat asa.......si sigur voi face la fel si anul acesta......cei cu Fb cred ca merita si o coronita...
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde sportiv » 29 Mai 2010, 21:58

Carmen!
Sunt multi(toti 51% :D) care merita coronita,dar daca dam (o ,,coronita ") nu avem justificare(de ce o dam la unul,doi sau ,,n '' copii ? Care sunt criteriile?(Vezi ce am scris pe topic)
INVATAMANTUL PRIMAR NU POATE FACE IERARHIZARI! Scuze pentru ,,legea care este interpretabila doar pentru ,,oportunisti!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde carmencreanga » 29 Mai 2010, 22:16

da....eu nu am asa multi cu FB.... :?
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde dianazavodeanu » 30 Mai 2010, 10:25

Vorbeam despre clasa fiului meu unde 24 din 24 vor primi coronita si diploma iar premierea va avea loc in clasa in nici un caz a doua zi cand toti elevii din scoala sunt premiati.Asta e nelamurirea mea.... :(
dianazavodeanu
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Mai 2010, 20:16

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde luminita_fulga » 01 Iun 2010, 20:49

Am citit cu mare atenţie opiniile dumneavoastră despre cum ar trebui să se desfăşoare premierea la sfârşitul anului şcolar pentru clasa I. Diverse, argumentate sau nu, motivante sau nu, în ton cu dispoziţiile legale sau nu ...Nu putem ajunge la un model pe care să-l urmăm toţi. Şi ştiţi de ce? Pentru că avem personalitate, pentru că avem elevi diferiţi, pentru că mediile în care ne desfăşurăm activitatea sunt diferite. Eu sunt învăţătoare într-o şcoală de la ţară şi, spre marea mea bucurie, am o clasă de elevi minunaţi. Am încercat până acum să realizez activităţi deosebite şi am căutat în fiecare elev sclipirea în ceva.

http://boboc2009.freewebhostx.com/

De aceea m-am gândit ca Serbarea Abecedarului să se desfăşoare pe 10 iunie, constând într-o paradă a literelor, o prezentare de modă pentru bobocei, un concurs ,,Miss Bobociţa,, şi ,,Mister Boboc,,, nelipsind tortul aniversar. Trebuie să recunosc, colaborez cu un grup de părinţi foarte inventivi în acest sens! :D :D
Premierea o voi face în aceeaşi zi cu celelalte clase, aşa cum se desfăşoară în fiecare an. Fiecare elev va primi coroniţă, ca simbol al absolvirii clasei I, iar diplomele vor fi personalizate.
Sper să îmi reuşească planurile! :)
Vă doresc mult succes tuturor!
luminita_fulga
 
Mesaje: 9
Membru din: 10 Feb 2010, 23:00

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde sportiv » 01 Iun 2010, 21:00

Este foarte corect si legal! Daca toti primesc diplome si coronite nu este nicio problema! Se punea pe topic problema premiilor I,II,II.....,a coronitei si ceva de tipul excelentei! Inuman si ilegal! :oops:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde valimatiuta » 01 Iun 2010, 22:51

Daca vreti realitatea copiilor excelenti (E) vizitati si cititi povestile excelentilor de la subiectul Ce am invatat de la elevul meu? Avem acolo talente romanesti de exceptie, avem munca si ambitie la extreme: genii.
Avatar utilizator
valimatiuta
 
Mesaje: 2535
Membru din: 15 Mar 2007, 15:19
Localitate: Bihor

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde sportiv » 02 Iun 2010, 12:19

Nu exista acest calificativ! Doar asta voiam sa spun!(de fapt voiam sa spun ca pentru unii exista) :wink:
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde cornelia_pancescu » 03 Iun 2010, 21:02

Atasez diploma pe care o voi oferi elevilor mei la serbarea abecedarului.
Fişiere ataşate
diploma clasa I.doc
(221 KiB) Descărcat de 1293 ori
Avatar utilizator
cornelia_pancescu
 
Mesaje: 81
Membru din: 29 Oct 2006, 19:40
Localitate: Tecuci

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde rozypet64 » 05 Iun 2010, 23:30

Legea a fost facuta in sensul de a nu departaja elevii din ciclul primar printr-un clasament al "mediilor". Se considera ca nu sunt pregatiti inca dpv psihologic pentru clasamente. Eu va spun acest lucru din perspectiva unui cadru didactic( nu sunt invatator) si a unui parinte. Cand fetita mea era in clasele I-IV dna invatatoare facea serbarea(ca si ceilalti colegi invatatori) in clasa dumneai, la sfarsit chema elevii in ordine alfabetica si le dadea diploma. Diploma avea trecute toate ariile curriculare , iar copilul avea trecute rezultate deosebite numai la rubrica/aria curriculara la care avea fb. Cel care avea fb pe linie avea trecute toate ariile , cel care avea b sau alt calificativ la o anumita disciplina avea un dreptul acesteia o liniuta.Asta era singura departajare. Toata lumea era f multumita si nu era lezat in niciun fel orgoliul copilului sau al vreunui parinte. Eu nu am stiut in clasele I-IV ce calificative avea x sau y coleg al fetei mele(desi eram colega cu inv).Era f discreta. Copiii cu adevarat f buni, care aveau rezultate f bune sau luau diferite premii la olimpiade, concursuri, erau rasplatiti prin nominalizare, diplome si aplauze.Aacesta era singurul lucru care ii departaja, rezultatele de excelenta.Au destul timp de premii dupa clasa a Va. Si... sunt, dupa parerea mea, f subiective. Atat de putin conteaza in viitor. Cred ca mai degraba trebuie sa-i invatam pe copii sa concureze cu ei insisi, sa se autoaprecieze corect, sa se autodepaseasca, nu aceasta concurenta si goana dupa premii. Premierea, clasamentele dupa media generala nu se regasesc in alte tari.
rozypet64
 
Mesaje: 27
Membru din: 05 Noi 2006, 00:21

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde carmencreanga » 05 Iun 2010, 23:46

Mi se pare o postare interesanta............da...am retinut ceva....si sigur pe viitor...voi tine minte!
Avatar utilizator
carmencreanga
 
Mesaje: 8598
Membru din: 01 Apr 2009, 17:05

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde sportiv » 06 Iun 2010, 19:29

Stimati colegi,
Oricare ar fi problema psihologica, orice copil trebuie pregatit pentru sfarsitul anului scolar, ceea ce nu are nimic in comun cu diferitele ,,concursuri'' la care trimitem copiii si unde pot primi si premii,functie de ceea ce ,,cred adultii" ca ar fi corect! :D
Obisnuiti-va, dlor colegi ,sa respectati legea si sa determinati copiii ,si mai ales parintii, ca trebuie sa respectam niste metodologii,ca sa nu le spun legi!
P.S. Czurile particulare nu au loc pe topic!
Scuze,daca am deranjat pe cineva!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3121
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

calificativul excelent

Mesajde adam » 07 Iun 2010, 17:50

sper sa va lamureasca!
Fişiere ataşate
calificativul,, excelent'' metodologie.doc
(479.5 KiB) Descărcat de 695 ori
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

Re: premiere la sfarsit de an scolar-clasa I

Mesajde adam » 07 Iun 2010, 17:57

deoarece sunt capabili sa participe la diferite concursuri si stiu ce este aceea o competitie atat la nivel de scoala, judet, national si international.eu am astfel de copii. ar trebui sa se introduca o alta forma de evaluare la clasa!gresit cand spuneti ca nu sunt pregatiti din punct de vedere psihologic!noi am ajuns sa fim mai putin pregatiti psihologic decat elevii nostri!
adam
 
Mesaje: 158
Membru din: 15 Feb 2006, 19:33

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron