predarea orelor de educatie fizica afecteaza salariu ?

Re: predarea orelor de educatie fizica afecteaza salariu?

Mesajde blagavioleta2008 » 24 Sep 2009, 15:08

nu acum dar nu se ştie ... ne putem aştepta oricând la ceva din partea guvernanţilor... Eu stau în şcoală până la ora 14 şi scriu în condică tot ceea ce fac în cadrul activităţilor extracurriculare. Situaţia îmi convine pentru că-mi rămâne timp mai mult destinat altor activităţi importante pentru copii, nu numai din clasa mea.
blagavioleta2008
 
Mesaje: 215
Membru din: 01 Mai 2009, 22:20

predarea orelor de educatie fizica afecteaza salariu ?

Mesajde Ciupitu_Florentina » 24 Sep 2009, 16:40

Pentru un invatator cu gradul didactic I si 30 de ani vechime, il afecteaza cumva la salariu faptul ca orele de educatie fizica sunt predate de un domn profesor?
Ciupitu_Florentina
 
Mesaje: 23
Membru din: 23 Oct 2007, 19:10

Re: predarea orelor de educatie fizica afecteaza salariu ?

Mesajde sportiv » 24 Sep 2009, 20:13

Nu afecteaza pe niciun invatator,indiferent de grad didactic sau vechime predarea de catre profesor ,indiferent ce ore,deoarece ,prin lege, invatatorul este platit ca fiind titular de POST didactic.
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: predarea orelor de educatie fizica afecteaza salariu ?

Mesajde tliya » 25 Sep 2009, 11:41

Buna ziua! :P
As dori si eu legea care prevede acest lucru deoarece d-na directoare m-a atentionat sa nu raman cu mai putin de 18 ore. Asta e imposibil avand clasa a II-a. Daca vine profesor la ed. fizica, e imposibil sa mai am 18 ore... :roll:
Multumesc anticipat!
tliya
 
Mesaje: 765
Membru din: 16 Apr 2007, 19:52
Localitate: Buzau

Re: predarea orelor de educatie fizica afecteaza salariu ?

Mesajde albinutza » 26 Sep 2009, 07:13

L E G E privind Statutul personalului didactic
CAPITOLUL IV
Norma didactica si conditiile de salarizare a personalului didactic
Sectiunea 1
Norma didactica
Art. 43.
Norma didactica de predare-învatare, de instruire practica si de evaluare curenta a prescolarilor si a elevilor în clasa reprezinta numarul de ore corespunzatoare activitatilor prevazute la art. 42 alin. (1) lit. a) si se stabileste dupa cum urmeaza:
b) un post de învatator (institutor) pentru fiecare clasa din învatamântul primar sau pentru clase simultane din cadrul acestuia, unde nu se pot constitui clase separate

am selectat doar ceea ce tine de inv.primar...daca vrei sa o citesti toata cauta ”statutul personalului didactic”
albinutza
 
Mesaje: 75
Membru din: 21 Mar 2005, 19:44
Localitate: oradea

Re: predarea orelor de educatie fizica afecteaza salariu ?

Mesajde Ciupitu_Florentina » 26 Sep 2009, 09:56

Da, dar am inteles ca cei cu vechime mare in invatamant si cu gradul I au dreptul la 16 ore saptamanal, iar restul orelor sunt pentru plata cu ora.
Ciupitu_Florentina
 
Mesaje: 23
Membru din: 23 Oct 2007, 19:10

Re: predarea orelor de educatie fizica afecteaza salariu ?

Mesajde sportiv » 26 Sep 2009, 11:53

Mai mult decat citatul din lege nu se poate.Invatatorii primesc salariul intreg,daca au clasa (POST),indiferent ca anumite ore sunt predate de profesori.Profesorii nu ar avea ore in norma lor daca n-ar fi clasele-posturile - de invatatori din scoala respectiva.
Doar cei cu gradul didactic I si peste 25 ani vechime primesc si plata celor 2 ore /sapt,suplimentar.
P.S.Unii dintre directori au inteles altfel lucrurile pe la consfatuiri.Probabil n-au fost prea atenti!
Avatar utilizator
sportiv
 
Mesaje: 3123
Membru din: 19 Ian 2008, 19:02
Localitate: Răcăciuni-Bacău

Re: predarea orelor de educatie fizica afecteaza salariu ?

Mesajde tliya » 27 Sep 2009, 23:17

Multumesc foarte mult pentru raspuns! :P
tliya
 
Mesaje: 765
Membru din: 16 Apr 2007, 19:52
Localitate: Buzau


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 8 vizitatori