Predare step by step

Predare step by step

Mesajde alina_ionescu » 07 Mai 2007, 12:16

Buna ziua
sunt educatoare de 4 ani si as dori sa stiu ce presupune aceasta alternativa de invatare "step by step". Educatoarele au o alta norma de predare? O alta salarizare? Stie cineva unde se fac aceste cursuri si cam cat costa? Este vreo educatoare care face parte din acest program?
Multumesc mult pentru cei care ma vor lumina deoarece din toamna voi intra pe un astfel de program iar eu nu stiu mai nimic.
Cu simpatie pentru toate colegele mele, Alina
Avatar utilizator
alina_ionescu
 
Mesaje: 18
Membru din: 09 Aug 2005, 13:18
Localitate: IASI

Mesajde elena1960 » 11 Mai 2007, 22:28

Pentru inceput vei urma doua module de pregatire (unul in toamna si altul in primavara). Daca centrul bugetar are bani, modulele si transportul ti le va plati acesta; daca nu, o sa scoti bani din buzunar. Step by step este o alternativa de invatare; norma didactica si salarizarea sunt aceleasi. Daca esti la orar prelungit, vei lucra in echipa cu colega ta + un ajutor de educatoare. Daca esti la orar normal vei munci foarte mult. Restul il vei afla la cursuri. Cu siguranta este o provocare pentru tine; nu te speria, greu e doar inceputul. Incetul cu incetul o sa-ti rezolvi problemele pe care le ridica stepul. In plus, te vei bucura de un alt punctaj fata de inv. traditional. Noi, cele din step, ne simtim ca intr-o alta mare familie. O sa iti placa, te asigur! In plus, sunt aici! Elena
elena1960
 
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2007, 14:39

Mesajde alina_ionescu » 13 Mai 2007, 18:21

Multumesc foarte mult pentru informatiile pretioase.
Stiti cumva daca aceste cursuri se fac la Bucuresti sau in alta parte in tara ori in localitatea respectiva, adica la Iasi, cazul meu.
Gradinita este cu program prelungit.
Sper sa putem sa tinem legatura si sa ma incurajati. Sa inteleg dvs lucrati pe aceasta metoda de ceva vreme si cunoasteti foarte multe lucruri.
Da ca imi permiteti sa va mai adresez ceva intrebari pe mail-ul dvs si sunteti disponibila, va rog sa ma anuntati pe mail-ul meu sau chiar pe forum : alina.ionescu@rdslink.ro
Cu stima, Alina I.
Avatar utilizator
alina_ionescu
 
Mesaje: 18
Membru din: 09 Aug 2005, 13:18
Localitate: IASI

Mesajde alina_ionescu » 13 Mai 2007, 18:24

Am recitit mesajul dvs si revin cu o noua intrebare.
Vom fi 3 educatoare la grupa??? Wow! Sunt clase unde abia se inteleg 2 educatoare ....
Alina I.
Avatar utilizator
alina_ionescu
 
Mesaje: 18
Membru din: 09 Aug 2005, 13:18
Localitate: IASI

Mesajde alina_ionescu » 13 Mai 2007, 18:28

Am recitit mesajul dvs si revin cu o noua intrebare.
Vom fi 3 educatoare la grupa??? Ajutor de educatoare ? Wow! Sunt grupe unde abia se inteleg 2 educatoare .... Cam multe lucruri noi dar nu neaparat imposibile. Mie mi-a placut intotdeauna sa experimentez diverse metode , tehnici si in invatamantul traditional care cred ca le voi intani si in acest modul.
Alina I.
Avatar utilizator
alina_ionescu
 
Mesaje: 18
Membru din: 09 Aug 2005, 13:18
Localitate: IASI

Mesajde omega » 03 Iul 2007, 18:18

alina_ionescu scrie:Multumesc foarte mult pentru informatiile pretioase.
Stiti cumva daca aceste cursuri se fac la Bucuresti sau in alta parte in tara ori in localitatea respectiva, adica la Iasi, cazul meu.
Gradinita este cu program prelungit.
Sper sa putem sa tinem legatura si sa ma incurajati. Sa inteleg dvs lucrati pe aceasta metoda de ceva vreme si cunoasteti foarte multe lucruri.
Da ca imi permiteti sa va mai adresez ceva intrebari pe mail-ul dvs si sunteti disponibila, va rog sa ma anuntati pe mail-ul meu sau chiar pe forum : alina.ionescu@rdslink.ro
Cu stima, Alina I.

Am facut si eu modulele de step si din toamna voi lucra in aceasta alternativa. Cursurile se desfasoara in mai multe centre, cel mai aproape de tine e Botosaniul. Inscrierile se fac din decembrie pentru anul scolar urmator. Eu am facut la Satu Mare deoarece la Botosani anul scolar trecut nu s/au inscris destule educatoare. Poate la anul ai mai mult noroc. Mie mi s/a decontat doar deplasarea, am platit 50 euro un modul, cazarea si masa, in total am platit cam 7 milioane, din care mi s/a decontat 1 mil. La pr. prelungit lucreaza cele 2 educatoare de la grupa, ambele trebuie sa aiba cursul, iar ajutorul de educatoare este platit prin contributia parintilor, deci e bine sa ai la grupa parinti cu putere financiara. Daca stii sa prezinti atractiv alternativa parintii devin foarte interesati si vor suporta un 70 / 100 000 lei vechi pe luna. La Iasi poti lua studente ca ajutor de educatoare, iese mai ieftin si lucreaza bine. Mult succes!
omega
 
Mesaje: 90
Membru din: 25 Feb 2007, 13:42


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori