Pot sa intrerup gradul?

Pot sa intrerup gradul?

Mesajde ionelap82 » 17 Iun 2010, 09:43

Sunt inscrisa la gradul I si as vrea sa stiu daca se poate intrerupe gradul pentru concediu de crestere a copilului. Am intrebat la inspectorat si doamna de acolo mi-a spus ca ... da... dar parca nici ea nu era asa convinsa de ce spunea. Unei alte colege directoarea i-a spus ca nu, ca va trebui sa o ia de la capat la intoarcerea din concediu si nu stiu ce sa mai cred. Personal mi se pare nedrept deoarece obtinerea gradului I dureaza acum 4 ani ceea ce inseamna destul de mult timp asa ca nu poti sa prevezi ce se va intampla. Eu de exemplu am tot amanat inscrierea la gradul I pentru ca imi doresc un copil dar dupa mai multe incercari fara reusita am decis sa nu mai tot aman gradul pentru ca nu stiu cand si daca voi avea un bebe.
Daca cineva s-a aflat in situatia aceasta va rog sa imi spuneti si mie daca se poate si cum se procedeaza. Eu inca nu astept un bebe dar prietena mea da si isi face griji ca va trebui sa o ia de la capat cu inspectii, colocviu ...
ionelap82
 
Mesaje: 3
Membru din: 03 Iun 2007, 01:42

Re: Pot sa intrerup gradul?

Mesajde rofi3 » 17 Iun 2010, 09:45

Am avut o prietena care a avut un deces in familie si a ales sa intrerupa gradul , deci stiu ca se poate .
rofi3
Site Admin
 
Mesaje: 1176
Membru din: 18 Dec 2008, 20:16

Re: Pot sa intrerup gradul?

Mesajde irina78 » 15 Ian 2011, 22:36

se poate întrerupe gradul. am fost în această situație, intrând în creștere copil după colocviu. când am revenit la catedră am dat I.C. II și inspecția specială conform graficului. trebuie făcută cerere la minister, la care se atașează copia certificatului de naștere al copilului.
irina78
 
Mesaje: 2
Membru din: 15 Ian 2011, 14:39


Înapoi la Grade didactice

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori