DEZAMAGIRE::::

Mesajde emil » 30 Dec 2007, 16:09

Stimate domn,
Dumneavoastr ati fost avertizat de catre echipa didactic.ro ca nu mai aveti voie sa publicati materiale pe didactic. Ati FURAT fara jena materialele colegilor si le-ati postat ca si creatii personale, ba ati primit si note pe ele si v-ati "fudulit", cu aceeasi lipsa de bun simt.
Chiar astazi, dupa ce ati fost avertizat pe forum de catre colegi, ati continuat sa publicati materiale preluate de pe didactic, munca colegilor nostri. Materialul solicitat astazi spre publicare se cheama "Vaza cu flori din seminte" si se afla pe didactic. Eu ma mir cum de aveti curajul sa mai si scrieti aici.
Va avertizez ca masurile aqdministrative pe care le putem lua, pot duce la excluderea dvs. definitiva din comunitate, daca nu va vedeti de treaba!

Aviz si altor...amatori...
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde geti_serban » 30 Dec 2007, 16:54

Buna ziua. Foarte clar si serios avertismentul dv. Ar trebui sa luati masuri drastice impotriva celor care copiază si reposteaza materialele altora fara sa explice in vreun fel demersul lor. De curand am trait o experienta trista: mi-am descoperit un material de pe didactic - Evaluare initiala- nivel II- copiat fara jena, cuvant cu cuvant, virgula cu virgula, si postat pe site-ul educatoarea.ro cu o alta denumire, dar nesemnat.
Am sesizat furtul, dar nu am primit niciun raspuns.
Nu-i inteleg pe acesti oameni! Cum sa-ti insusesti munca altuia, stiind ca acea persoana, autorul de drept al materialului, este utilizator activ al site-ului si ca oricand te poate demasca? Nu-i inteleg pentru ca nu concep asa ceva si nu accept un astfel de comportament.
geti_serban
 
Mesaje: 260
Membru din: 30 Apr 2007, 11:58

Mesajde emil » 30 Dec 2007, 19:04

Ne cerem scuze daca mai sunt si alte astfel de cazuri si nu le-am rezolvat.
Va consult in legatura cu infiintarea unei sectiuni pe forum cu numele "Politia didactic.ro", in care sa sesizati nereguli. Stim ca exista multe astfel de situatii dar nu le putem observa singuri.
Va multumim de sprijin.

In numele echipei,
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde fritsch_renate » 30 Dec 2007, 19:31

Subscriu la infiintarea acestei sectiuni a forumului, este necesara. Eu am sesizat o singura data o colega ce a postat un material preluat de aici (nu-mi apartinea mie!), dar au mai fost situatii dintr-acestea jenante de furt intelectual. Nu face parte din deontologia noastra profesionala semnarea sub munca altuia si nici macar din etica sociala. Nu este suficient ca exista acest site cu o sursa foarte mare de inspiratie pentru munca noastra de zi cu zi? Este un site neoficial de perfectionare profesionala si eu sunt foarte multumita ca fac parte din comunitatea didactic.ro. Doresc tuturor celor care contribuie la existenta lui LA MULTI ANI!
Avatar utilizator
fritsch_renate
 
Mesaje: 70
Membru din: 08 Oct 2005, 20:17
Localitate: Sighisoara

Mesajde ianis » 30 Dec 2007, 20:37

am remarcat de nenumarate ori ca marianus / marian_dorin fura materiale, o data chiar i-am reprosat deschis ca materialele nu-i apartin dar, din pacate, au aparut imediat sustinatorii domniei sale care il incurajau sa mai publice si alte materiale la fel de "muncite". pacat, mare pacat ca mai poate sa ridice ochii din pamant.
ianis
 
Mesaje: 6
Membru din: 13 Sep 2007, 20:33

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 5 vizitatori