Cumpar

Mesajde coelera » 20 Dec 2007, 16:27

Deci un conflict intre tanara si vechea generatie ?
Doamna Gherghescu, sunt intru totul de acord cu dumneavoastra. Si o sa argumentez:
Desi fac parte din "vechea generatie" , sunt colega la Facultatea de Stiinte ale Educatiei cu "tanara generatie". Avem un profesor, la una dintre materii sub orice critica: nu-si face orele, iar daca si le face si le face in bataie de joc. Nu invatam absolut nimic de la el ... dar speram sa scapam si semestrul acesta usor, fara bataie de cap la examene.

Pentru noi , "vechea generatie" ... treaca mearga, am facut oricum Liceul Pedagogic si avem o baza . Dar pentru cele tinere?

Am sesizat conducerea Facultatii de neregularitatile din timpul studiului. De schimbat nu s-a schimbat nimic, decat pentru mine. Colegele din "vechea generatie" au fost cele virulente. Nu erau lasate sa traiasca linistit iar eu devenisem disturbatorul.

Sunt absolut convinsa ca acesta nu este un caz singular. Ar trebui cunoscuta si tratata in mod realist situatia din timpul studiilor si abia apoi facuta o analiza critica.

Si apoi, asa cum a mentionat si doamna Gherghescu,sunt de parere si eu ca - pentru putini dintre noi, lucrarea de grad I a fost intr-adevar un salt calitativ in ale meseriei.
coelera
 
Mesaje: 40
Membru din: 06 Feb 2006, 12:50

Mesajde virginia_garjoi » 20 Dec 2007, 22:10

Am trait s-o vad si pe asta !
Ultima oară modificat de virginia_garjoi pe 23 Dec 2007, 14:38, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
virginia_garjoi
 
Mesaje: 374
Membru din: 22 Ian 2006, 21:00
Localitate: Brasov

Mesajde codruta1 » 21 Dec 2007, 22:25

Un invatator trebuie cu precadere sa formeze caracterul elevului. Ce caracter poate forma un astfel de invatator?Ce poate sa ii invete, cand stim ca elevii trebuie sa-si formeze creativitatea si capacitatea de a duce la capat un lucru inceput cu forte proprii si putin ajutor?
Am terminat Liceul Pedagogic in 2003,sunt in al treilea an de invatamant dar am ajuns la concluzia ca trebuie sa fi nascut pentru a fi invatator, si ca trierea celor din invatamant ar trebui sa fie mai riguroasa.
In sistemul american nu exista grede didactice, iar munca este remunerata in functie de aprecierile unui profesor desemnat sa iti urmareasca activitatea in fiecare luna.
Nu trebuie sa fi trecut de o anumita varsta ca sa ai bun simt si respect pentru munca altora, asa ca nu cred ca trebuie generalizat astfel de comportament la intreaga generatie tanara. Sunt multi invatatori tineri care isi indeplinesc sarcinile cu multa responsabilitate.
Ultima oară modificat de codruta1 pe 22 Dec 2007, 01:43, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
codruta1
 
Mesaje: 34
Membru din: 07 Sep 2005, 12:17
Localitate: Sibiu

Mesajde invatator » 21 Dec 2007, 23:42

De vina suntem noi, ca i-am promovat, uita-te unde s-a ajuns!

Extraordinara este dezinvoltura cu care isi permite sa solicite acest lucru tocmai aici!

Vorba cuiva, MISTO dar de Craciun, dascali adevarati!

Traiasca Romania democrata!

E. Carunta
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Mesajde invatator » 21 Dec 2007, 23:45

In fond, punem rau probema, hai sa vedem totusi unde se ajunge: cat oferi, draga , pt lucrare???

Astept un pret, aici sau pe
caruntae@yahoo.com

...si vi-l spun si voua, dragilor! :evil:
invatator
 
Mesaje: 525
Membru din: 25 Iul 2004, 17:25
Localitate: Ocna Mures

Mesajde felixmunteanu » 22 Dec 2007, 19:28

Elena si multi de aici aveti dreptate, asa ca nu fac eu opinie separata.
As sublinia insa faptul ca e greu de schimbat fibra morala a acestui neam, si aici l-am citat pe C T Popescu.
Nu uitati ca eram amenintati in vremea lui C. sa trecem pe toata lumea. Si daca nu-i treceam noi, venea o COMISIE care ii promova in locul nostru.
Nu uita, Elena , cat de bronzate au venit unele sa-si dea gradul II (direct de la mare) si cat de repede s-a adunat o spaguta, in ciuda protestelor noastre...
Si cati nu si-au cumparat lucrarea direct de la indrumator, doar ca nu era forum sa se comenteze.
Si nu spun mai multe, desi zau ca as avea, nu ca sa apar licuricii, Doamne fereste, dar ar fi prea multe de spus.
Putine-s cadre didactice cu daruire, cum esti tu, de pilda, Elena, sau altii pe care, desi nu ii cunosc, citindu-le mesajele, imi dau seama cat sunt de capabili, dar sunt si unii care, desi foarte activi in a ataca sau nu, fac dezacorduri sau greseli de ortografie (care nu rezulta numai din apasarea gresita a tastelor). Si ma intreb: TOTI SUNTEM DASCALI?
Eu zic sa nu ne mai framantam pentru LICURICIUL acesta care, cu siguranta rade de noi, ca doar el ne va da pensii, ci de potentialii licurici care ne sunt incredintati spre educare.
Felicia Munteanu
PS Procentul de promovabilitate ne afecteaza fisa pentru gradatie!!!! E oare din nou vremea lui C sau nici nu s-a schimbat?
felixmunteanu
 
Mesaje: 756
Membru din: 15 Mai 2006, 10:29

Mesajde 251953 » 23 Dec 2007, 18:09

ce naivi suntem! ce trist!
VIITORUL ESTE AL LOR!
NOI? :roll:
251953
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Apr 2007, 15:15

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori