TICHETE CADOU

TICHETE CADOU

Mesajde costi_52 » 22 Dec 2007, 17:15

Dacă studiem Legea nr. 193/2006 şi Normele metodologice de aplicare a legii, înţelegem de ce sunt diferenţe, privind numărul şi valoarea tichetelor cadou.
Astfel, Art. 1 din lege prevede că angajatorii pot utiliza bilete de valoare sub forma tichetelor cadou, iar Normele metodologice stabilesc că angajatorii pot utiliza tichete cadou, în limita sumelor destinate acoperirii valorii nominale a acestor tichete, prevăzute în bugetele proprii, aprobate potrivit legii, în poziţii distincte de cheltuieli denumite "Tichete cadou". Formularea "pot utiliza" a determinat, probabil, pe unii angajatori să nu acorde aceste tichete cadou.
Valoarea unui tichet cadou (conform Art. 7 din lege) este de 10 lei (RON) sau multiplu de 10, dar nu mai mare de 50 lei (RON).
Normele metodologice mai stabilesc că angajatorul, împreună cu organizaţiile sindicale legal constituite sau cu reprezentanţii salariaţilor, după caz, vor stabili prin Regulament intern de acordare a tichetelor cadou, clauze care să prevadă:
- stabilirea concretă a activităţilor, destinaţiilor şi evenimentelor pentru care se vor acorda salariaţilor tichete cadou;
- valoarea lunară a tichetelor cadou;
- criteriile de selecţie, privind stabilirea salariaţilor care primesc tichete cadou, ţinând seama de condiţiile concrete de lucru în care îşi desfăşoară activitatea unele categorii de salariaţi, de priorităţile socioprofesionale şi de alte elemente specifice activităţii;
- criterii şi perioade pentru care salariaţii nu primesc tichete cadou.
Iată de ce, la nivel naţional, sunt cadre didactice care au primit câte 1-21 tichete cadou, de valori variind între 10 şi 50 lei fiecare, aşa cum sunt şi cadre didactice care nu au primit nimic. Cadrele didactice din Bucureşti, spre exemplu, beneficiază de câte 7 tichete cadou în valoare de 50 lei (RON) fiecare, de câte 6 ori într-un an calendaristic, ceea ce înseamnă o valoare totală de 2.100 lei (RON).
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27

TICHETE CADOU

Mesajde vasilehusac » 22 Dec 2007, 20:02

Cum se poate ca unii sa primeasca, au si primit si aici unde functionez nici nu s/a auzit de ele. Am fost primul care am cerut inainte de Craciun tichete cadou. Toti au ramas surprinsi, dar cand l-am prezentat legea au tacut chitic. Asta am cunoscut acum de cand am trecut la alt sindicat (SLI). Pana acum totul era secret, poate directorul si ai lui a stiut de mult, poate a si primit bani cu diferite ocazii, cine stie. E secretomanie mare. Va rog scrieti cum ati procedat, cine va da banii, de cate ori se poate lua. MULTUMESC!
vasilehusac
 
Mesaje: 92
Membru din: 04 Ian 2007, 19:25

tichete cadou

Mesajde berbece2007ioana » 22 Dec 2007, 20:38

La noi s-au dat 2 tichete a cate 10 lei fiecare. Oare nu-i o lege peste tot in tara asta ? Cum e posibil ca unii sa primeasca o suma mare , iar altii deloc?
berbece2007ioana
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Mar 2007, 15:54

Mesajde dbv » 22 Dec 2007, 21:08

Dar cum e posibil ca liderii de sindicat sa faca apel, ca cei care nu au primit tichete sau al-13-lea salar si nici banii pe decembrie,sa solicite contabililor acordare primei de vacanta(care trebuie sa se acorde inainte cu 5 zile de intrarea in concediu de odihna).
Am auzit acest lucru azi la stiri.
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

Mesajde costi_52 » 23 Dec 2007, 11:52

Prima de vacanţă pentru cadrele didactice este, deocamdată, doar un deziderat, fiind prevăzută în proiectul legii privind Statutul personalului didactic. În cel mai fericit caz, se va putea beneficia de această primă abia la vară.
costi_52
 
Mesaje: 1511
Membru din: 09 Dec 2007, 17:27


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori