Copiii din clasa I

Copiii din clasa I

Mesajde roxa » 05 Dec 2007, 18:33

Sunt invatatoare la clasa I si ma confrunt cu o problema destul de serioasa cu elevii mei: aproape toti sunt extrem de superficiali, nu se pot concentra suficient in timpul orelor. Am cautat sa le captez atentia folosind materiale diverse, colorate, atragatoare, insa tot mai sunt cativa care nu dau doi bani pe demersul meu. Cum as putea sa ii tin cat mai mult timp concentrati? Ajutati-ma cu un sfat pentru ca sunt in impas. Multumesc anticipat!
roxa
 
Mesaje: 11
Membru din: 06 Dec 2006, 18:11

Mesajde 77udi » 05 Dec 2007, 19:06

tinand cont ca elevii au 6-7 ani, inca sunt cu gandul la gradinita, incearca ca lectiile sa fie facute prin joc. Foloseste jocul tot timpul.
"acum ne jucam.....", "haideti sa ne jucam de-a.............." etc
Copiii trebuie sa vada ca ne jucam si nu invatam. Prin aceste jocuri ii ducem acolo unde vrem noi.
Scriem 5 minute, ne jucam 5, citim 5 min, cantam iar scriem etc
totul sa fie cat mai variat
E normal ca ei sa se plictiseasca pana se acomodeaza cu programul
:lol: Cand intalnesti pe cineva care nu este in stare sa-ti zambeasca, chiar daca tu ai merita-o, fii marinimos si zambeste-i tu, caci tocmai de acest gest are cea mai mare nevoie.[color=blue]
77udi
 
Mesaje: 507
Membru din: 12 Iul 2007, 10:40
Localitate: Chisineu - Cris, Arad

Mesajde adinatulbure » 07 Dec 2007, 18:26

Copiii din ziua de azi sunt suprastimulati dpdv vizual. Daca incerci sa le atragi atentia prin cantec, schimbarea vocii, s-ar putea sa reusesti ( cateodata le vorbeam copiilor pe ton cantat si brusc deveneau atenti) . Felul in care e amenajata clasa poate fi iar obositor pentru unii dintre ei . Daca marea majoritate sunt colerici s-ar putea ca sa ii suprastimulezi prin felul in care ai amenajat clasa. O idee buna ar fi ( la o clasa galagioasa ) sa dai toate afisele jos de pe pereti si sa le arati numai in timpul orei respective, cand ai nevoie de ele. Muzica simfonica ii calmeazA ( daca la inceput o sa ti se para ca mai mult ii agita , dupa ce ii obisnuiesti cu muzica , o sa ai mari surprize... linistite.

Jocurile de miscare ii relaxeaza si ii ajuta sa se concentreze ( cantece cu gesturi cu batut din palme cu tropait etc :)
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

Mesajde mimi_camp » 07 Dec 2007, 21:34

asta cu muzica e adevarat. poate nu chiar oricare compozitor ii calmeaza. am pus intr-o zi beethoven ca fond muzical iar dupa doua ore, se plangeau ca-i doare capul. le-am zis ca asa ma simt eu cand merg acasa dupa 6 ore cu ei in clasa.
in alta ordine de idei, cred ca o reteta pentru problema ta nu exista. incearca mai multe variante de actiune, vezi care functioneaza!
la o serie de 18 baieti si 3 fete, toate lectiile le faceam sub forma de concurs-ca sa-i invat sa respecte regulile si sa se supuna in echipa, si bineinteles ca sa invete, ca altfel, nu puneau mana pe carte. pentru mine a fost infernal dar in cls. a IV-a aveam deja olimpici chiar daca nu erau silitori de felul lor.
mimi_camp
 
Mesaje: 89
Membru din: 13 Feb 2006, 19:42


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori