Scoala de profesori din Finlanda

Scoala de profesori din Finlanda

Mesajde adinatulbure » 26 Noi 2007, 23:59

http://www.protv.ro/stiri/tu-stii-ce-ma ... manta.html

Dupa concurenta acerba ( 10 candidati /1 loc ) , 5 ani de studiu si de practica, un an de asistenta ca prof asistent , poti deveni invatator :) IAr pentru profesori se face un an de pedagogie cu accent pe PRACTICA si apoi, dupa absolvire un an de asistenta la ore. Asa da !!!!!!!!!

In nici un caz nu se pune problema de pregatire a profesorilor la distanta. :)
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

Scoala de profesori din Finlanda

Mesajde adimatu » 01 Dec 2007, 18:46

Este interesant. Nu e departe vremea (30-40 de ani) pe cand intram noi la pedagogic: dupa probele eliminatorii am ramas 10 pe un loc.
Cred ca altceva ne lipseste. Ca sa ma credeti ca nu vorbesc "vorbe" am sa atasez un pps relizat cu cateva poze de la o scoala din Helsinki pe care am vazut-o la sfarsitul lui octombrie cand am fost cu prietenul meu Vasile Miclaus la Innovative Teacher Forum.
Am selectat numai cateva fotografii...
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara

Mesajde adinatulbure » 02 Dec 2007, 14:24

Interesante fotografiile. Foarte reusite.

LA asa profesori asa elevi, dupa cum se vede Finlanda e pe locul I la testul PISA.

Si noi avem calculatoare in scoli, si videoproiectoare etc si totusi, mai greu stam la capitolul implementare a acestor mijloace didactice in procesul didactic in mod eficient.

Pe hartie totul este roz vezi raspunsul trimis catre IRSCA Gifted Education de catre MEDC , rezultatele insa sunt gri de-a dreptul. In practica nu mai vorbim.

M-am intors si eu din concediu anul acesta si am descoperit noua fata a invatamantului romanesc - care doreste cu orice pret sa ne transforme in arhivari de diplome, adeverinte, si alte hartii. Ca un cadru didactic e competent se subintelege intr-un sistem unde se pune asa mare accent pe formarea profesorilor . Evident un cadru didactic competent , indragostit de meseria sa , va cauta mereu modalitati sa se perfectioneze. In schimb intr-un sistem unde se mai preconizeaza (cireasa de pe tort) sa se formeze invatatori "la distanta" de copii, de scoala, de clasa de elevi, de parintii lor, de orice are legatura cu meseria de dascal..... autoperfectionarea va trebui impusa si "motivata" cu diverse salarii de merit. Si, pentru ca nu exista destui bani pentru chestiunile esentiale , aceste salarii de merit, pentru o munca uriasa de un an a unora, sau pentru o abilitate de a obtine hartii a altora ( si asta e o abilitate importanta in viata ) , aceste salarii vor fi putine si jignitor de mici ( atat de mici cat sa acopere cam 25 % din costul - pe o luna a : materialelor printate, a drumurilor pe la cursuri si simpozioane, a gustarilor reci date copiilor acasa - ca nu mai ai timp sa le mai faci si mancare) . La asa sistem, asa salarii, la asa salarii asa motivatie, la asa motivatie asa rezultate, la asa rezultate..... SISTEMUL E EXCELENT.. pe hartie
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori