indemnizatie dirigentie

Discutii despre modificarile legii invatamantului si a statutului personalului didactic. Opinii, idei, solutii.

indemnizatie dirigentie

Mesajde adeliamuntean » 13 Noi 2007, 20:57

in anul scolar 2005-2006 am fost director de scoala,precizez ca sunt invatatoare .As dori sa stiu daca am luat indemnizatia de conducere,aveam dreptul si la indemnizatia de dirigentie(am predat la clasa)?
adeliamuntean
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Feb 2007, 14:20

Mesajde armina » 13 Noi 2007, 22:11

nu
armina
 
Mesaje: 17
Membru din: 22 Mai 2007, 17:36

Mesajde rosioru » 14 Noi 2007, 00:23

directorul NU are dirigentie
...and justice for all
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Mesajde adeliamuntean » 14 Noi 2007, 16:46

multumesc de raspuns;am auzit undeva ca daca sunt invatatoare si predau la clasa pot totusi beneficia si de indemnizatie de director si de dirigentie,era deci un zvon.Multumesc
adeliamuntean
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Feb 2007, 14:20

Mesajde doina_barsan » 14 Noi 2007, 21:53

Eu stiu de la un consilier juridic ca directorul poate avea dirigentie cu aprobarea cons de admin dar nu stiu daca e valabil si la invatatori....
Eu zic sa te interesezi pe un site de sindicat care are , de obicei, jurist...
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Re: indemnizatie dirigentie

Mesajde medo » 18 Noi 2007, 21:48

adeliamuntean scrie:in anul scolar 2005-2006 am fost director de scoala,precizez ca sunt invatatoare .As dori sa stiu daca am luat indemnizatia de conducere,aveam dreptul si la indemnizatia de dirigentie(am predat la clasa)?

Daca ati fost invatatoare si ati predat efectiv la clasa, erati absolut indreptatita sa primiti indemnizatia pe care o primesc toti invatatorii si educatoarele.
Va va fi foarte dificil sa recuperati banii pierduti deoarece ar trebui sa va autosesizati in instanta.
medo
 
Mesaje: 41
Membru din: 18 Mar 2007, 17:41

Mesajde adeliamuntean » 19 Noi 2007, 16:19

as merge mai intai cu cerere catre conducerea scolii de care apartin sau catre centrul bugetar de care apartinem,dar in baza carei legi pot cere sa mi se dea si indemnizatia de dirigentie?
adeliamuntean
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Feb 2007, 14:20

Mesajde mi_bios » 19 Noi 2007, 20:17

Directorul NU poate avea indemnizatie pentru dirigentie, sub nicio forma.
Directorul adjunct poate avea, cu conditia ca in scoala respectiva sa nu existe profesori titulari fara dirigentie. In aceasta situatie, adreseaza o cerere consiliului de administratie al inspectoratului scolar (nicidecum al scolii) pentru a i se aproba.
Avatar utilizator
mi_bios
 
Mesaje: 185
Membru din: 10 Ian 2007, 18:58

Mesajde resunu » 19 Noi 2007, 20:46

invatatorul unei clase este considerat automat si diriginte. Chiar daca esti director si esti invatator, avand o clasa la care predai esti automat si diriginte. Eu consider ca interpretarea legii in acest caz este discriminatorie, deoarece este interpretata in litera ei, nu in spiritul ei.
Legea n-ar trebui interpretata in sensul de a fi impotriva omului, ci in sensul democratic de a avea omul "masura a tuturor lucrurilor". Deci in acest caz parerea mea este ca directorul are dreptul la indemnizatia de dirigentie , deoarece nu poate fi discriminat fata de ceilalti invatatori. Legea e in primul rand facuta pentru profesori, care predau la mai multe clase si care pot avea sau nu dirigentie. :P Este inca un exemplu de lege selectiva (facuta pentru un domeniu mic) , a cerei aplicare nu poate fi decat tot discriminatorie .
Avatar utilizator
resunu
 
Mesaje: 1709
Membru din: 29 Aug 2007, 11:42

Mesajde medo » 23 Noi 2007, 20:03

adeliamuntean scrie:as merge mai intai cu cerere catre conducerea scolii de care apartin sau catre centrul bugetar de care apartinem,dar in baza carei legi pot cere sa mi se dea si indemnizatia de dirigentie?

Diferentele salariale rezultate in urma aplicarii gresite a Legii 128/1997 referitoare la sporul pentru "dirigentie" care s-au produs in perioada in care ati detinut functia de director pot fi recuperarte doar prin actiune in instanta.
Prin aceasta actiune ar trebui sa chemati in calitate de parati tocmai persoanele care s-au facut responsabile de calculul gresit al salariului, adica DIRECTORUL si contabilul.
medo
 
Mesaje: 41
Membru din: 18 Mar 2007, 17:41

Mesajde adeliamuntean » 23 Noi 2007, 21:57

director am fost eu,dar scoala noastra urma sa devina structura a scolii de centru(comuna),iar directorul de acolo lua toate hotararile peste mine,tot acolo fiind si centrul bugetar,eu una nu am fost trecuta nici in cartea de munca cu indemnizatie de director,apare doar salariul de incadrare si salariul brut,secretara,contabila ca nu se stie cine se ocupa de acest lucru imi spune ca nu e obligatoriu sa se treaca asa ceva in cartea de munca.Stiu eu?
adeliamuntean
 
Mesaje: 144
Membru din: 27 Feb 2007, 14:20

Mesajde mioanghel » 24 Noi 2007, 17:48

Pai daca nu ati fost trecuta in cartea de munca cu indemnizatia de director, cum sa nu va dea dirigentia?
Iar dv. ca invatatoare, nu ati fost degrevata de nici o ora si atunci iar este o problema: trebuiau platite ore suplimentare. Eu stiu ca in metodologia de miscare a personalului didactic s-au mai reglementat astfel de probleme. Eu am fost director si diriginte, dar nu am stiut ca trebuia sa am acordul CA al ISJ pt aceasta si nu am putut fi platita ca atare. Nu m-am mai interesat mai departe de serviciul Normare al ISJ de sila. Parca ar da banii de la ei. Atunci cand te pun sa muncesti fara bani este foarte normal, iar cand sa-i primesti esti cersetor!
mioanghel
 
Mesaje: 1986
Membru din: 10 Mar 2007, 19:52

Mesajde resunu » 24 Noi 2007, 18:06

mioanghel scrie:[....]Atunci cand te pun sa muncesti fara bani este foarte normal, iar cand sa-i primesti esti cersetor!

este o atitudine tipica de stapani asta :oops:
Avatar utilizator
resunu
 
Mesaje: 1709
Membru din: 29 Aug 2007, 11:42

indemnizatie

Mesajde 1957 » 26 Noi 2007, 16:56

regulamentul este clar; directorul nu poate lua si indemnizatie diriginte/invatator.In cazuri exceptionale(precizeaza regulamentul) poate avea si diriginteie,momentan nu am regulamentul sub nas dar il puteti studia pe net. Noi am avut directorul adjunct invatator, nu a luat numai indemnizatia de director, a facut orele normal, a acceptat situatia.Tocmai din aceasta cauza nu s-au mai admis directori invatatoriPrecizez ca suntem o scoala cu personalitate juridica , de sine statatoare, scoala cu 710 elevi
Avatar utilizator
1957
 
Mesaje: 273
Membru din: 28 Noi 2005, 09:12

Re: indemnizatie dirigentie

Mesajde mirelaberar » 12 Apr 2018, 12:00

As dori să știu cum se calculează indemnizația de dirigenție. 10 la sută din ce?
mirelaberar
 
Mesaje: 1
Membru din: 12 Aug 2012, 19:10

Următorul

Înapoi la Legislatia privind invatamantul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator