ajutor

ajutor

Mesajde coman » 30 Sep 2007, 15:18

sunt profesoara de limba romana si am primit si ore de franceza la clasa simultan. as avea nevoie de ajutor sa-mi fac planificarea. nu ma descurc si as vrea sa ma ajute cineva.
va multumesc
coman
 
Mesaje: 11
Membru din: 05 Aug 2007, 15:46

Mesajde maria_maria » 01 Oct 2007, 19:20

eu sunt invatatoare la simultan , 2-4, iar planificarile se fac separat pentru a 2-a si pentru a 4-a , respectiv ce clase ai tu...
maria_maria
 
Mesaje: 154
Membru din: 31 Aug 2006, 11:39

Mesajde lillya » 04 Oct 2007, 19:43

Planificarea se face la fel ca la clasele cu predare normala.
Predati cumva limba franceza la clasele a III-a si a IV-a simultan?
lillya
 
Mesaje: 80
Membru din: 29 Noi 2006, 18:04

Mesajde coman » 01 Noi 2007, 23:31

da, predau limba franceza la clasa a III-a si a IV- a simultan.
e greu, mai ales ca sunt elevi mai slabuti.
coman
 
Mesaje: 11
Membru din: 05 Aug 2007, 15:46

Mesajde cadrudid » 02 Noi 2007, 01:29

din cate am invatat io, cursurile simultane cu doua clase se efectueaza cu conditia ca intre cele doua clase sa existe 2 ani diferenta.

acuma, e posibil ca io sa ma fi ramolit, dar n-as crede sa fie asta!
Avatar utilizator
cadrudid
 
Mesaje: 295
Membru din: 15 Oct 2004, 12:35

Mesajde coman » 02 Noi 2007, 19:30

nu stiu ce sa zic, dar predau la clasa a III -a si a- IV-a.
coman
 
Mesaje: 11
Membru din: 05 Aug 2007, 15:46

lb. franceza simultan

Mesajde mihaim » 02 Noi 2007, 23:37

La clasa a-II-a nu se face franceza si atunci trebuie sa cupleze astfel clasele.Planificarea se face ptr. fiecare clasa, deoarece materia este diferita.In timp ce lucrati cu o clasa,cealalta clasa va efectua o munca independenta ( individual si diferentiat, in perechi sau pe grupe ) asta in functie si de nr. elevilor dintr-o clasa.
mihaim
 
Mesaje: 48
Membru din: 28 Aug 2007, 23:01

Re: lb. franceza simultan

Mesajde dinel » 03 Noi 2007, 16:27

O mica strategie de predare a limbii franceze in conditii simultane .

Mom I ---cls. aI-IV-a --munca independenta : ... de transcris un text mic ,
de transcris si rezolvat niste exercitii sau de lecturat ,in gand, lectia sau un text in franceza ...
a III-a ..... activitate directa :.... conversatii , verificarea temei ,lecturare cu voce tare , diverse exercitii orale sau scrise prin dictare la tabla si pe caiete....

Mom. II ...clasa a IV-a ...activ. directa :... verificarea activ . individuale , verificarea temei , verificarea cunostintelor ......predarea lectiei ...conversatii....citiri cu voce tare...
cls. aIIi- a activit. independenta .... de rezolvat un ex. , de transcris ceva .....

Mom.III......cls. a IV-a activ. indep. de transcris cuvintele noi in vocabular , de transcris un fragment din lectie ....
cls.a III-a act. directa ......predarea lectiei noi ,citirea cu voce tare , rezolvari de exerciti....

Mom IV ...daca e timp cls. aIV-a activ directa .... verificarea act. indep . .. conversatii... etc Tema pt acasa ...sa citeasca cerinta ex.
..
a III-a act. ind. de transcris ceva , de citit in gand....

In timp cei mari isi concentreaza atentia asupra temei se verifica activ.
ind. a celor mai mici..... Se da tema pt. acasa.... Se gasesc solutii de pendulare de la o clasa la alta .



Daca sunt explicit cat de cat cu acest mic ""proiect didactic ""si prof. de franceza se poate descurca cu aceasta schita sunt multumit .
Succes !
Cu respect,
B C D - Ag (invatator care a predat si preda numai la simultan )
dinel
 
Mesaje: 12
Membru din: 28 Ian 2007, 19:34

Mesajde coman » 11 Noi 2007, 20:42

multumesc, imi va fi de mare ajutor sfatul dvs.
coman
 
Mesaje: 11
Membru din: 05 Aug 2007, 15:46


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori