DIPLOME

DIPLOME

Mesajde fsvioleta » 07 Noi 2007, 21:52

Stie cineva daca diplomele obtinute de elevi la diferite concursuri si cele de pe didactic pentru publicare materialelor, trebuie vizate la inspectoratul scolar judetean? multumesc!
fsvioleta
 
Mesaje: 25
Membru din: 26 Ian 2007, 20:06

Mesajde maria_magdalena » 08 Noi 2007, 07:51

6 definiţii pentru diplomă in DEX

diplomă substantiv feminin nearticulat articulat
nominativ-acuzativ singular d'iplomă d'iploma
plural d'iplome d'iplomele
genitiv-dativ singular d'iplome d'iplomei
plural d'iplome d'iplomelor

DÍPLOMĂ, diplome, s.f. 1. Act oficial care certifică pregătirea profesională a unei persoane, un anumit titlu etc. 2. Act eliberat unui participant la o expoziţie sau la un concurs, prin care se recunoaşte calitatea deosebită a lucrărilor expuse sau a rezultatelor obţinute de acesta. 3. (În evul mediu) Act prin care se acorda cuiva un titlu de nobleţe, anumite privilegii etc. – Din fr. diplĂ´me, lat. diploma.
Sursa: DEX '98 | Trimisă de LauraGellner, 12 Jul 2004 | Greşeală de tipar

DÍPLOMĂ s. (astăzi rar) atestat, (fam. şi depr.) patalama. (A obţinut o ~ de studii.)
Sursa: Sinonime | Trimisă de siveco, 4 Aug 2004 | Greşeală de tipar

dĂ­plomă s. f. (sil. -plo-), g.-d. art. dĂ­plomei; pl. dĂ­plome
Sursa: Dicţionar ortografic | Trimisă de siveco, 10 Aug 2004 | Greşeală de tipar

DÍPLOM//Ă ~e f. 1) Document prin care se certifică faptul că o persoană are o calificare profesională ce îi dă dreptul să poarte un anumit grad sau titlu. 2) Document de distincţie pentru merite deosebite obţinute de un participant la un concurs sau la o expoziţie. 3) ist. Act prin care se acorda sau se recunoştea un drept sau un privilegiu. /<fr. diplĂ´me, lat. diploma
Sursa: NODEX | Trimisă de siveco, 21 Aug 2004 | Greşeală de tipar

DÍPLOMĂ s.f. 1. Act prin care o instituţie de învăţământ, un corp, un ordin onorific etc. conferă un titlu, un grad etc. ♦ Act care se eliberează unui premiat, unui concurent (la o întrecere sportivă, la o expoziţie etc.) 2. Act de înnobilare, de acordare de privilegii; hrisov. ♦ Cartă regală, bulă pontificală, titlu, document. [Cf. fr. diplĂ´me, it., lat., gr. diploma].
Sursa: DN | Trimisă de LauraGellner, 12 Feb 2005 | Greşeală de tipar

DÍPLOMĂ s. f. 1. (în evul mediu) act de înnobilare, de acordare de privilegii. 2. act prin care o instituţie de învăţământ, un corp, un ordin onorific etc. conferă un titlu, un grad etc. ♢ act care se eliberează unui premiant, unui concurent (la o întrecere sportivă, la o expoziţie etc.). (< fr. diplĂ´me, lat. diploma)
maria_magdalena
 
Mesaje: 109
Membru din: 12 Mar 2006, 16:03

diplome

Mesajde fsvioleta » 08 Noi 2007, 14:08

maria-magdalena cred ca nu ai inteles intrebarea mea. ma referea la diplomele elevilor atunci cand le depui la dosar pentru restrangere de activitate sau salariu de merit.
fsvioleta
 
Mesaje: 25
Membru din: 26 Ian 2007, 20:06

Mesajde maria_magdalena » 08 Noi 2007, 16:14

scuze...... credeam ca pt dosarul tau .....asa , sa le ai tu .........
pai eu la toate concursurile la care am participat cu elevii diplomele primite......... eu am pastrat originalul si am facut un xerox color ...... pe acel xerox doamna mea director a mai pus o stampila si o semnatura......... si pe astea xeroxate le-am dat elevilor .
tocmai pentru eventualitatea in care cineva are dubii privind autenticitatea lor .
pt salariul de merit nu cred ca trebuie pt ca directorul ar trebui sa stie ca ai participat , ai castigat ..... etc.
si cred ca acelasi lucru e valabil si pt restrangere.....
ca doar e vorba de cei din scoala ....... si ar fi normal ca daca pui un xerox al diplomelor e suficient (sau sa rogi directorul ca pe xerox sa mai puna si el o stampila si o semnatura) ............. dar mi se pare anormal ca sa fie autentificat de inspectorat !
ce-ar fi daca toata lumea s-ar duce sa-si autentifice diplomele primite la toate concursurile la care au participat ?
deci mi se pare.......... ca nu e nevoie .
doar dosarele de care amintesti la director ajung .

bafta !
maria_magdalena
 
Mesaje: 109
Membru din: 12 Mar 2006, 16:03

Mesajde pad » 08 Noi 2007, 20:13

La noi in judet nu s-a cerut asa ceva. Mi se pare chiar nefiresc sa mai pui o stampila sau o semnatura peste cea a organizatorilor de concursuri care sunt tot inspectorate scolare, respectiv reprezentanti ai MECT-ului. La dosarul pt. gradatie am pus numai copii xerox, iar originalele mi le-am pastrat mie care erau diplomele mele sau le-am dat copiilor care erau ale lor. Altfel cred ca se bucura si ei de un original decat de o copie.
pad
 
Mesaje: 13
Membru din: 31 Mar 2006, 20:39


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron