Comisia metodica

Mesajde lyu » 06 Ian 2007, 16:40

Sunt Lyu, şi v-aş ruga să mă ajutaţi. Mă ajută foarte mult materialele voastre postate pe site, dar aş avea nevoie şi de explicaţii în legătură cu comisiile metodice şi tot ce trebuie să am, ca responsabil. Poate puteţi să-mi trimiteţi material pe adresa: adina_lyu13@yahoo.com Vă mulţumesc pt. ajutor
lyu
 
Mesaje: 22
Membru din: 21 Feb 2006, 20:47
Localitate: CS

Mesajde rosu_cristina2000 » 13 Ian 2007, 17:59

am nevoie de un proiect didactic cu tema " Educatia rutiera", ma poti ajuta?
rosu_cristina2000
 
Mesaje: 3
Membru din: 13 Ian 2007, 17:21

Plan managerial Comisie metodica/semestrul al II-lea.

Mesajde dddddd » 07 Feb 2007, 14:55

Am postat azi la Invatamant prescolar - Curriculum, Planul managerial al Comisiei metodice pe semestrul al II-lea si, deoarece am primit mai multe mail-uri prin care mi se solicitau fisele necesare responsabilului metodic, le-am atasat in continuarea planificarii.{la unele colege am reusit sa le trimit, la altele nu, imi cer scuze, am fost foarte ocupata}
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

resp comisie metodica

Mesajde laurian » 06 Noi 2007, 23:13

Cum alegeti voiresponsabilul cu comisia metodica ca la noi il pune directorul dupa "ochi frumosi" .
laurian
 
Mesaje: 107
Membru din: 04 Dec 2006, 21:49

Mesajde geti_serban » 07 Noi 2007, 07:14

Noi procedam astfel:mai intai facem cateva propuneri si apoi votam.
Daca directorul numeste responsabilul "pe ochi frumosi", voi sunteti de vina pentru ca nu aveti curajul sa va spuneti parerea, sa va exprimati clar opiniile si sa-i cereti sa procedeze democratic. :roll: :D
geti_serban
 
Mesaje: 260
Membru din: 30 Apr 2007, 11:58

Mesajde dddddd » 07 Noi 2007, 13:28

La noi in gradinita se propun mai multe cadre didactice, se voteaza, si cine are mai multe voturi va fi responsabil de Comisie metodica.
La noi nu se inghesuie nimeni, deoarece este mult de lucru si toate materialele trebuie realizate la calculator si putine educatoare stiu sa lucreze.
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

comisie metodica

Mesajde laurian » 07 Noi 2007, 16:45

Comisia metodica am condus-o mereu inainte de 1989 atunci cand eram apreciata pentru munca voluntara din gradininita si activitatea curriculara si extracurriculara. Acum se iau puncte cu care ,daca vrea directorul , iei gradatie sau salariu de merit. La noi zice directorul si celelalte stam cu capul in jos sa nu cumva sa suparam pe cele care au fost sau sunt in conducere . De ce ? Pentru ca si directorul e numit nu ales si daca e o restrangere are un cuvant de spus. De altfel nici la concursuri cu copiii nu ne da voie sa participam pentru a nu cere salariu sau gradatie . Spuneti ca e nevoie sa stie la calculator? Nu conteaza .Eu lucrez pe calculator de peste 10 ani, am achizitionat calculator cu ajutorul parintilor si nu mi-a adus decat necazuri pentru ca directorul si restul nu -mi aprecia aceasta activitate si altele care decurg din cunoasterea acestei activitati.
Cine are tupeu acela conduce restul suntem la numar ca sa fie si functii. Imi cer scuze cred ca sunt prea dezamagita de ce se intampla si nu se poate face nimic pentru ca la noi a disparut termenul DEMOCRATIE este numai dictatura.
laurian
 
Mesaje: 107
Membru din: 04 Dec 2006, 21:49

Mesajde dddddd » 07 Noi 2007, 18:38

Ce spui tu laurian ca se intampla in gradinita unde lucrezi.......se intampla tocmai ca traiti cu ideea ca "nu trebuie sa superi pe nimeni"; " ca stati cu capul plecat'.....Mi se pare ca acum toate avem un cuvant de spus si trebuie sa-l spunem, tocmai pentru a nu ne intoarce in trecut, pentru ca in timp sa eliminam mediocritatea si incompetenta din sistem. Nu se poate realiza imediat, dar se poate in timp, cu cadre care-si impun personalitatea, sunt corecte si pretind corectitudine !
Schimbati-va atitudinea si o sa vedeti ca totul se va schimba in bine. Democratia nu trebuie sa devina o lozinca, ea trebuie aplicata!
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

comisia metodica

Mesajde florentina_gioarsa » 07 Noi 2007, 19:42

nu ma pot abtine sa nu spun ceva....De ce sa stati cu capul plecat de teama sa nu deranjati directorul :!: :?: :?: Daca aveti ceva de spus si daca ceea ce vreti sa spuneti este corect, mi se pare normal sa spuneti. Indiferent daca directorul va fi deranjat de ceea ce spuneti. De asta in majoritatea unitatilor lucrurile nu merg bine....din cauza celor care nu spun ce au de spus, care atunci cand sunt intrebate raspund in functie de ce raspunde sau vrea directorul...Daca nu sunteti de acord cu ceva, spuneti ce va deranjeaza :!:
florentina_gioarsa
 
Mesaje: 110
Membru din: 06 Mai 2006, 12:28

comisie metodica

Mesajde laurian » 07 Noi 2007, 21:37

Daca pentru d-voastra e intriganta situatia eu ce sa mai zic care am incercat sa iau atitudine si am fost izolata si mi-au luat comisia metodica pentru ca aveam si asa puctaj foarte mare datorita activitatii mele. Mai mult nu pot spune si asa am spus prea multe.
Multumesc pentru incurajare!Sper ca in alte unitati sa nu existe asemenea situatii neplacute .
laurian
 
Mesaje: 107
Membru din: 04 Dec 2006, 21:49

comisia

Mesajde florentina_gioarsa » 07 Noi 2007, 21:43

Sedintele comisiei metodice au loc la orele 13 saptamanal. daca este planificata o activitate demonstrativa aceasta se desfasoara la ora 10...sau de comun acord, o ora convenabila pentru ambele ture! :)
florentina_gioarsa
 
Mesaje: 110
Membru din: 06 Mai 2006, 12:28

Mesajde florentina_gioarsa » 07 Noi 2007, 21:50

Solutia e una singura....oricum ti-au luat comisia metodica :) iti mai pot face altceva atata timp cat nu au ce sa iti reproseze privind activitatea? NU......atunci de ce sa ai retineri sa iti exprimi punctul de vedere? :D Crede-ma, nu ai nimic de pierdut, poate doar de castigat! ti-o spune cineva care a trecut prin multe... :D nu m-a interesat ca eram privita drept tupeista si obraznica pentru ca imi exprimam punctul de vedere. Atata timp cat eram obraznica pentru ca nu acceptam ce mi se impunea si ce nu mi se parea corect, eram mandra de mine! :wink:
florentina_gioarsa
 
Mesaje: 110
Membru din: 06 Mai 2006, 12:28

Mesajde lizet » 08 Noi 2007, 00:20

Dati-mi si mie, va rog frumos, cateva sugestii legate de discutiile din cadrul comisiei metodice.
Multumesc!
lizet
 
Mesaje: 27
Membru din: 08 Sep 2007, 16:41

ajutor

Mesajde ursu_elena2007 » 07 Apr 2008, 18:38

vreau si eu un proces verbal daca se poate pt comisia metodica sa-l am ca model
ursu_elena2007
 
Mesaje: 3
Membru din: 04 Apr 2008, 17:22

Mesajde dddddd » 09 Apr 2008, 15:52

Procesele verbale de la Comisia metodica noi le facem in registru, iar modelul este standard: Proces -verbal, Incheiat azi.... cu ocazia desfasurarii Com met. cu tema..... si asa mai departe.
Va atasez Fisa de monitorizare si Evaluarea metodica pe care le folosim, poate va sunt de folos.
dddddd
 
Mesaje: 259
Membru din: 28 Oct 2005, 10:27
Localitate: Alba Iulia

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 5 vizitatori