Bunicii

Bunicii

Mesajde marmar » 29 Sep 2007, 08:42

Se creeaza impresia ca unii bunici exagereaza, doar unii...! In special bunici-fosti pedagogi.
:cry: Vi s-au intimplat cazuri deosebite la acest capitol?
Cum ati iesit din impas?
:roll:
Avatar utilizator
marmar
 
Mesaje: 165
Membru din: 04 Ian 2007, 11:16
Localitate: or. Chişinău, Republica Moldova

Mesajde imbuz06 » 29 Sep 2007, 22:04

Da, am avut si am; nu exista o ,,reteta" universal valabila; ii respect daca ma respecta; daca vor sa-mi dea lectii, spun ca ei si fac ca mine; le spun sa ia legatura cu mine numai la consultatii, atunci cand sunt si alti parinti de fata; asist la discutiile care se isca intre ei si concluzionez ca nici in familie, cei doi parinti nu au intotdeauna aceleasi opinii; noi, inv. avem in vedere 20 de personalitati atunci cand ne proiectam activitatea; daca nu intelege, nici nu merita sa ne mai straduim sa-i convingem. Succes! Nu-i usor.
imbuz06
 
Mesaje: 39
Membru din: 14 Ian 2007, 22:49

Mesajde 251953 » 09 Oct 2007, 05:12

IMI FACE MARE PLACERE SA DISCUT CU VOI .SI EU SUNT O BUNICA PEDAGOG , DAR IN ACTIVITATE. AM NEPOTELUL IN CLASA MEA. NU E GREU DELOC PT CA AM STABILIT NISTE REGULI .ESTE O POEZIE COMPUSA DE MINE PRIN CARE I-AM TRANSMIS MESAJUL . E GREU DE LUCRAT CU BUNICII SI PARINTII CARE HABAR N-AU DE INV. SI MAI ALES CU CEI CARE ISI RASFATA COPII. ESTE O MARE PROBLEMA LA CLASA I. SI UNELE EDUCATOARE NU AU INSISTAT PE REGULI, PE ACT., ETC. IMI PARE RAU CA O SPUN. AVEM SI EDUCATOARE CARE AU DAT COPII -JOS PALARIA , DAR SUNT MULTE CARE II LASA .......
ESTE FOARTE GREU DE FORMAT PARINTELE, .......CHIAR MAI GREU DECAT COPILUL.IMI PARE TARE RAU CA NU VAD CEI DIN JUR CAT DE GREA ESTE ACESTA MESERIE!
CE RAU IMI PARE CA AM ATAT DE PUTIN TIMP LIBER! VOI?
251953
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Apr 2007, 15:15

Mesajde filofteia » 10 Oct 2007, 14:41

251953 in primul rand vreau sa va felicit ca bunica receptiva la nou, ca dovada prezenta pe forum.

Acum la subiect. Eu sunt unul dintre parintii, mai mult sau mai putin greu de educat, asta ramane de vazut. Si am o bunica (soacra mea) fost profesoara de matematica, ce s-a hotarat sa faca lectii cu baietelul meu acum in clasa I. Toate bune si frumoase, pana la modul de a face lectiile. Bunica ii sta in spinare copilului si-l critica tot timpul. Vrea sa-i stearga cu pic unele liniute mai tremurate, eventual sa-i rupa pagina.
Eu as vrea sa-l lase pe el sa scrie, iar ea sa stea in alta camera si doar sa-l controleze. Evident sa nu-l mai critice. Sa nu-i mai stearga cu pic, pe asta am rezolvat-o, am luat picul in geanta cu mine la serviciu. Eu sunt pe principiul mai bine sa lase gresit si sa treaca mai departe. Oricum copilul greseste putin. Nu srie exceptional de drept, dar curat si destul de frumos. Cert este ca cel mai urat a scris in zilele in care si-a facut lectiile cu buni pentru ca este evident stresat. In celelalte zile a facut lectiile singur (are o doamna care sta cu el), eu le-am controlat seara, au fost mult mai bine facute.
Copilul este binevoitor si-si face temele, chiar si ce i-am lasat eu suplimentar (am inceput niste randuri pe care el sa le continue), imediat ce vine de la scoala, ceea ce spun eu ca este cel mai important.
Buni fosta profesoara la scoala la care invata baietelul meu o cunoaste pe invatatoare, care este tanara (cam de o vrasta cu mine) si careia ii mai da lectii, ceea ce iarasi nu prea mi se pare in regula.

Am un sentiment ciudat cum ca buni vrea sa arate ca nepotelulul ei este cel mai tare, pentru orgoliul personal (fata de profesorii din scoala) iar eu nu prea sunt de acord cu asta. Imi doresc un copil fericit, nu unul stresat de scoala.
Cam asta deocamdata. Drept sa spun daca aveti idei cum sa procedez fata de buni pe care in nici un caz nu as dori sa o supar... ar fi binevenite.
filofteia
 
Mesaje: 47
Membru din: 04 Apr 2007, 15:46

Mesajde 251953 » 11 Oct 2007, 19:12

SOACRA TA FACE PARTE DIN GENERATIA , DIN PACATE , CE NU SE POATE ADAPTA LA NOU. VORBESTE CU EA . ESTE O ALTA GENERATIE DE COPII. "LINIUTELE" N-AU CUM SA FIE PERFECTE .IMPORTANT A ESTE FORMAREA LA COPII A RESPONSABILITATILOR. NU "PERFECTIUNEA LINIUTELOR' E IMPORTANTA. EU CU NORA MEA AVEM AC. CONCEPTII .DE FAPT MI-A FOST COLEGA.EU NU SUPORT ASTFEL DE OAMENI.AM COLEGI PROFESORI SI INV. CE GANDESC CA CEEA CE GANDESC SI FAC EI ESTE BINE. SI DE ACEEA ALEG SCOLI. PE MINE M-A AJUTAT MULT FORMAREA MEA IN STEP BY STEP.
251953
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Apr 2007, 15:15

Mesajde filofteia » 12 Oct 2007, 09:31

Multumesc mult pentru raspuns.
M-am mai linistit, deci problema nu este la mine. Chiar incepusem sa-mi fac probleme ca nu vad eu bine liniutele alea.
O sa incer sa vorbesc cu soacra mea, dar nu ma astept la prea multe rezultate. Eu nefiind de meserie considera ca habar nu am ce vorbesc.
Mai rau este ca se strica relatia cu copilul, iar eu imi doresc sa aiba o relatie buna, fiind singura bunica din preajma. Adica la ideea de a sta cu bunica seara (trebuie sa mergem noi undeva) a protestat vehement, ca el vrea cu bona, desi l-am mai lasat inainte cu bunica si nu am avut astfel de probleme. Bineinteles ca va sta cu bunica tocmai pentru a intelege ca ii este bunica si trebuie s-o respecte.
Este foarte complicat!

Felicitari 251953 inca o data pentru mintea deschisa!
filofteia
 
Mesaje: 47
Membru din: 04 Apr 2007, 15:46

Mesajde mitzone » 12 Oct 2007, 19:45

Am facut o cercetare pssihologica pe grupul de elevi ai clasei mele. Ipoteza a fost urmatoarea: ,,Copiii în educa?ia c?rora intervin excesiv bunicii au coeficientul de inteligen?? emo?ional? sc?zut". Dupa aplicarea chestionarelor si analiza rezultatelor , ipoteza s-a confirmat. Cercetarea a fost facuta sub coordonarea unui profesor universitar, ea fiindu-mi necesara la facultate.
mitzone
 
Mesaje: 519
Membru din: 26 Oct 2005, 16:14

Mesajde filofteia » 15 Oct 2007, 09:04

,,Copiii în educa?ia c?rora intervin excesiv bunicii au coeficientul de inteligen?? emo?ional? sc?zut".


Acum chiar ca ma speriati! Ce inseamna excesiv?

Am incercat sa vorbesc cu soacra, dar nu vreau sa o supar, asa ca n-am insistat. Avem idei atat de diferite!

Copilul mai face si canto, de care buni este foarte nemultumita ca-i ocupa din timp. Chiar i-a spus copilului ca in loc sa invete liniute la grupa pregatitoare s-a tinut de cantat. A participat la cateva concursuri unde a luat si premii. Eu insa vreau sa-i cultiv acest talent in paralel cu scoala. Sunt de parere ca mai bine merge la cursuri de canto si concursuri decat sa stea in fata televizorului sau a calculatorului.

Dar idei despre cum sa abordez problema cu buni aveti?
filofteia
 
Mesaje: 47
Membru din: 04 Apr 2007, 15:46

Mesajde 251953 » 15 Oct 2007, 20:01

CU BLANDETE, COMUNICARE PERMANENTA (DACA NU E PREA TARZIU)FARA RESENTIMENTE (NORA-SOACRA). DOAR DORITI BINELE COPILULUI. DACA NU ARE PROBLEME DE SANATATE SE REZOLVA. E DIFICIL. ECOMPLICAT . DACA AVETI TIMP STATI VOI CAT MAI MULT CU COPILUL STABILITI NISTE REGULI SI PT BUNI. SE EDUCA F. BINE PARINTII SI BUNICII IN STEP BY STEP DEOARECE PARTICIPA IN PROGRAM. BINE, DEPINDE SI DE OM.
251953
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Apr 2007, 15:15

Re: Bunicii

Mesajde marmar » 27 Oct 2007, 17:39

marmar scrie:Se creeaza impresia ca unii bunici exagereaza, doar unii...! In special bunici-fosti pedagogi.
:cry: Vi s-au intimplat cazuri deosebite la acest capitol?
Cum ati iesit din impas?
:roll:

Cu siguranta ca sunt si bunicute foarte bune, care merita si diplome pentru o atentie deosebita in activitatea nepotului, nepoatei.
Voi lansa un proiect didactic pentru ora de dirigentie cu subiectul Bunica mea!
Avatar utilizator
marmar
 
Mesaje: 165
Membru din: 04 Ian 2007, 11:16
Localitate: or. Chişinău, Republica Moldova

Re: Bunicii

Mesajde lora_g » 28 Oct 2007, 15:24

marmar scrie:
marmar scrie:Se creeaza impresia ca unii bunici exagereaza, doar unii...! In special bunici-fosti pedagogi.
:cry: Vi s-au intimplat cazuri deosebite la acest capitol?
Cum ati iesit din impas?
:roll:

Cu siguranta ca sunt si bunicute foarte bune, care merita si diplome pentru o atentie deosebita in activitatea nepotului, nepoatei.
Voi lansa un proiect didactic pentru ora de dirigentie cu subiectul Bunica mea!

Am vazut proiectul tau, este util tutror. Multumim!
lora_g
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Oct 2007, 15:21

Mesajde mitzone » 28 Oct 2007, 20:48

Nu trebuie sa va speriati!
Excesiv inseamna cand bunicii subnineaza autoritatea parintelui. Sunt cazuri in care copiii isi petrec mai mult timp cu bunicii decat cu parintii si atunci ca sa le faca viata nepotilor mai usoara le satisfac toate poftele.
Bunicii ii imbraca, ii dezbraca, le aduce ghiozdanul la scoala, le mai scriu chiar cate o tema. Parintele aplica o pedeapsa , bunicii o ridica sa nu sufere copilul. Cu siguranta o fac din dragoste, nu incape indoiala. Despre acei bunici vorbesc iar ipoteza s-a verificat strict pe grupul meu nu trebuie extins.
Bunicii sunt aur int-o familie. Trebuie sa-i lasam sa straluceasca dar sa nu uitam ca responsabilitatea educarii copiilor nostri ne apartine.
Mama mea mi-a marturisit ca-si iubeste nepotii altfel decat isi iubeste copiii, ca isi doreste sa le ofere nepotilor tot ce nu a putut sa ne ofere noua copiilor pentru ca atunci cand noi eram copii nu avea timp sau nu intelegea exact de ce aveam noi nevoie.
mitzone
 
Mesaje: 519
Membru din: 26 Oct 2005, 16:14

pentru filofteia

Mesajde mirela_nicolaevici » 30 Oct 2007, 10:07

draga filofteia , intr-un fel te compatimesc ! Esti intre ciocan si nicovala . Nu stiu ce fel de fire ai , dar nu ti-e usor . Daca doamna profesoara ti-ar fi mama ar mai merge , i-ai mai putea raspunde . Dar soacra...Eventual sotul tau , care este copilul dumneaei sa-i explice ce GRESESTE . Nu e bine sa punem ambitii pe capul copiilor nostri ! Sa fim multumiti ca sunt sanatosi , ca sunt in rand cu ceilalti copii !Draga bunica , dati-mi voie sa va spun ceva : nu se poate sa fi trecut prin viata fara sa observati ce s-a ales de marile orgolii ! Eu cred ca mai bine v-ar sta sa multumiti lui Dumnezeu pentru darul pe care-l aveti in casa , pentru acest copil minunat ! Lasati liniutele sa fie si strambe . Apreciati-i efortul ! Este un copil ,doar ! Sau nu conteaza ? Conteaza doar ca e nepotul dumneavoastra ? Trist atunci...
mirela_nicolaevici
 
Mesaje: 3
Membru din: 09 Oct 2007, 20:22


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori