Comisia de asigurare a calitatii

Comisia de asigurare a calitatii

Mesajde marivio » 08 Sep 2007, 18:49

Va rog, daca exista cineva care poate sa ma ajute cu un model. Nu-mi trebuie mura in gura. Fiecare scoala are specificul ei. Doua colege au fost la instruirea din octombrie anul scolar trecut, dar n-au prea inteles. Intrebam si noi in stanga si dreapta. Ma intereseaza formularea dovezilor- nu pot trece "exista un registru pentru inscrierea elevilor la secretariat si folder "Inscriere elevi in anul scolar...." in banca de date.
Multumesc !
marivio
 
Mesaje: 11
Membru din: 22 Sep 2006, 13:40

raport de evaluare interna

Mesajde monteola » 09 Sep 2007, 20:32

Nu trebuie sa aduci dovezi. Dovezile vi le vor cere evaluatorii. Citeste cu atentie si fisierul atasat si vei intelege ce trebuie sa faci! Iti mai trimit un fisier! Spor la treaba si succes in noul an scolar!
monteola
 
Mesaje: 21
Membru din: 03 Oct 2006, 16:13

raport de evaluare interna

Mesajde monteola » 09 Sep 2007, 20:34

Iata si celalalt fisier.
monteola
 
Mesaje: 21
Membru din: 03 Oct 2006, 16:13

Mesajde emese_d » 09 Sep 2007, 21:33

Marivio: este bine cum ai formulat, poti scrie asa. Lucrezi in invatamantul profesional si tehnic? Vad ca ceri ajutor pentru principiile 4 si 6...
Iti recomand sa vizitezi http://www.tvet.ro/
Atasez si noul Manual de autoevaluare, elaborat pentru IPT.
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Mesajde emese_d » 09 Sep 2007, 21:56

Monteola: standardele de calitate pe care le-ai postat sunt in dezbatere publica, inca nu au fost aprobate prin HG.
Modelul de raport atasat este foarte bun, mai ales ca e in format word. Multumim! Toti trebuie sa completam un asemenea Raport de autoevaluare, dar numai dupa ce am efectuat autoevaluarea pe baza "standardelor de acreditare si evaluare periodica", aprobate prin HG.21/10.01.2007.
Ne ajuta foarte mult Ghidul CEAC partea a II-a.

Pentru toti cei interesati: standardele sunt de 2 tipuri: standarde de functionare si standarde de calitate.
Cele de calitate au 3 nivele de calitate si inca se afla in dezbatere publica. Ele se vor aplica doar dupa ce indeplinim standardele de functionare, care se considera a fi minimale pentru buna functionare a unei institutii de invatamant.
Acum lucram pe baza standardelor de functionare, dupa cum urmeaza: unitatile si profilele ce acum se infiinteaza, sunt evaluate pe baza standardelor de autorizare provizorie, iar unitatile de stat si cele autorizate deja, pe baza standardelor de acreditare si evaluare periodica.

Abia dupa ce standardele de functionare sunt indeplinite, vom putea sa vorbim de standarde de calitate (=standarde de referinta).

Toate informatiile de care avem nevoie se gasesc la adresa www.aracip.edu.ro, la legislatie, materiale informative, ghiduri, comunicate etc.
Va doresc spor la treaba!
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

comisia de asigurare a calitatii

Mesajde simona22arw » 20 Sep 2007, 21:04

Aceste evaluari se fac si la nivelul scolilor ce au doar invatamant primar si prescolar?
Aveti un model pt asemenea scoala?
Sper sa ma ajutat, sunt doar de doua zile director si nimeni nu m-a lamurit. :roll:
simona22arw
 
Mesaje: 5
Membru din: 05 Dec 2006, 18:04

standarde

Mesajde monteola » 22 Sep 2007, 07:12

emese_d: Intr-adevar, standardele de referinta inca nu au fost aprobate. Ele sunt supuse dezbaterii publice, dar, in Ghidul CEAC.... (partea a II-a), pe care l-ai atasat si tu, se spune clar ca nivelul de realizare a indicatorilor de performanta si a standardelor de referinta se va face conform HG nr.21 si conform documentului supus dezbaterii publice. Eu am postat exact modelul raportului de evaluare si documentul supus dezbaterii publice. Dupa aceste documente trebuie facuta evaluarea la sfarsitul anului scolar 2006/2007.
monteola
 
Mesaje: 21
Membru din: 03 Oct 2006, 16:13

standarde

Mesajde monteola » 22 Sep 2007, 07:21

Autoevaluarea trebuia efectuata la inceputul anului scolar, insa avand in vedere ca standardele au fost aprobate doar in ianuarie 2007, trebuia facuta macar atunci. Acum, la sfarsitul anului scolar 2006/2007 nu se mai face nicio autoevaluare, se face evaluarea conform documentelor mentionate in mesajul de mai sus. Totul este logic: mai ales ca trebuie introduse in acest raport activitatile desfasurate anul trecut in vederea imbunatatirii calitatii in scoala si efectele lor; apoi se face evaluarea, conform standardelor, apoi se prezinta planul de imbunatatire a calitatii pentru anul scolar viitor (in cazul nostru 2007/2008).
Totul este foarte clar si simplu. Daca urmarim periodic pagina ARACIP, putem intelege ceea ce avem de facut.
monteola
 
Mesaje: 21
Membru din: 03 Oct 2006, 16:13

Re: standarde

Mesajde emese_d » 25 Sep 2007, 01:09

monteola scrie:emese_d: Intr-adevar, standardele de referinta inca nu au fost aprobate. Ele sunt supuse dezbaterii publice, dar, in Ghidul CEAC.... (partea a II-a), pe care l-ai atasat si tu, se spune clar ca nivelul de realizare a indicatorilor de performanta si a standardelor de referinta se va face conform HG nr.21 si conform documentului supus dezbaterii publice. Eu am postat exact modelul raportului de evaluare si documentul supus dezbaterii publice. Dupa aceste documente trebuie facuta evaluarea la sfarsitul anului scolar 2006/2007.


monteola: Ai dreptate, n-am citit cu atentie Ghidul unde se face referire la standardele de referinta! Stiam doar ca nu au fost inca aprobate si nu credeam ca trebuie sa tinem cont de ele...
In final, pentru a realiza autoevaluarea, avem nevoie de toate documentele pe care le-am postat noi doua, nu?
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Re: comisia de asigurare a calitatii

Mesajde emese_d » 25 Sep 2007, 01:27

simona22arw scrie:Aceste evaluari se fac si la nivelul scolilor ce au doar invatamant primar si prescolar?
Aveti un model pt asemenea scoala?
Sper sa ma ajutat, sunt doar de doua zile director si nimeni nu m-a lamurit. :roll:


Simona, toate unitatile de invatamant preuniversitar se autoevalueaza si intocmesc raportul! Modelele de mai sus sunt valabile pentru toti, mai putin "Manualul de autoevaluare" despre care am specificat ca este doar pentru invatamantul profesional si tehnic.
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov

Re: comisia de asigurare a calitatii

Mesajde simona22arw » 25 Sep 2007, 16:23

emese_d scrie:
Simona, toate unitatile de invatamant preuniversitar se autoevalueaza si intocmesc raportul! Modelele de mai sus sunt valabile pentru toti, mai putin "Manualul de autoevaluare" despre care am specificat ca este doar pentru invatamantul profesional si tehnic.


Si pt noi (invatamantul primar) exista un manual de autoevaluare?
simona22arw
 
Mesaje: 5
Membru din: 05 Dec 2006, 18:04

Mesajde emese_d » 26 Sep 2007, 02:30

Nu, noi nu avem asa ceva!
emese_d
 
Mesaje: 273
Membru din: 03 Feb 2006, 22:43
Localitate: Brasov


Înapoi la Dirigentie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori