Literatura pentru copii /clasa a IV-a

Literatura pentru copii /clasa a IV-a

Mesajde sit » 02 Sep 2007, 19:15

Ma intereseaza ce auxiliare (culegeri de texte, caiete speciale) ati folosit pentru optionalul Literatura pentru copii la clasa a IV-a. Cum le-as putea procura?

Multumesc anticipat,
Clara S.
sit
 
Mesaje: 16
Membru din: 09 Noi 2005, 22:41

Literatura pentru copii/ clasa aIV-a

Mesajde lilianamusat » 03 Sep 2007, 17:19

Eu am achizitionat intr-un an un caiet special de Literatura pentru copii, dar a fost destul de slabut. Dar sa iti spun cum am procedat anul trecut la acest obiect de studiu la clasa aIII-a. Mi-am intocmit planificarea. Apoi le-am propus copiilor sa-si intocmeasca un postofoliu, citeam povestea in clasa, sau ei o citeau acasa, iar in clasa o povesteam, faceam jocuri de rol pe baza acestora, dramatizari etc. Realizam desene, colaje. Uneori aduceam casetofonul si ei ascultau povestile. In portofoliu, elevii isi puneau desene cu personaje din poveste sau scene care i-a impresionat, povestirea basmului ( povesti etc.), transcrieri ale unor fragmente preferate.
Sper ca ti-au fost de folos sfaturile mele, iti doresc succes!
Avatar utilizator
lilianamusat
 
Mesaje: 161
Membru din: 15 Ian 2006, 21:06
Localitate: Giurgiu

Mesajde maria_magdalena » 06 Sep 2007, 14:41

Dan Agrigoroaie are publicate 4 carti- caiete pt lit.pt.copii (cate una pt fiecare clasa) . La sfarsit gasesti si super planificarea facuta !
sunt cele mai bune carti vazute de mine pt acest optional pt ca au texte bine alese si apoi multe exercitii aplicative .
eu l-am comandat pe net in urma cu cativa ani si am tot lucrat ...... l-am tot recomandat ........ si lumea a fost multumita !

bafta !
maria_magdalena
 
Mesaje: 109
Membru din: 12 Mar 2006, 16:03

Mesajde sit » 06 Sep 2007, 17:14

Multumesc pentru raspunsuri!
La ce editura pot comanda caietele ce au ca autor pe Dan Agrigoroaie?Care este adresa de net?

Succes in noul an!
Clara S.
sit
 
Mesaje: 16
Membru din: 09 Noi 2005, 22:41

Manuale

Mesajde gladiola » 08 Sep 2007, 12:40

Literaturile pentru copii - autor, prof. metodist Dan Agrigoroae, sunt foarte bune, contin multe teme si activitati, inclusiv planificari. Eu le-am comandat pentru fiecare copil al clasei mele.
Se pot comanda direct de la d-l profesor, de la Casa Corpului Didactic Neamt, tel. 0233/223885.
Casa Corpului Didactic Neamt are si site.
gladiola
 
Mesaje: 12
Membru din: 10 Sep 2006, 10:27


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori