lectia demonstrativa intre spectacol si necesitate

lectia demonstrativa intre spectacol si necesitate

Mesajde marmar » 05 Apr 2007, 21:09

:D Ce parere aveti despre lectia dremonstrativa. De multe ori asisti la un spectacol. Din teama unor raspunsuri modeste invatatorii dreseaza elevii, iar cind asistam ne plasam in situatii stupide de a descoperi ca in clasa a 2-a timp de 15 secunde elevii enumera o serie sinonimica a expresiei frazeologice>a lua-o la sanatoasa... Unii colegi afirma ca e bine, copilul va tine minte lectia, subiectul ei pentru toata viata. Ce credeti? :shock:
Avatar utilizator
marmar
 
Mesaje: 165
Membru din: 04 Ian 2007, 11:16
Localitate: or. Chişinău, Republica Moldova

Mesajde angela_ghrsm » 16 Apr 2007, 18:03

Nu sunt de acord cu lectiile demonstrative. Sunt o sursa de stres teribil atat pentru elevi cat si pentru cadrul didactic ce trebuie sa se pregateasca de zor sa-i iasa lectia bine. Sunt lectii la care mereu gresesti ceva. Sunt colegi care vaneaza greselile si le spun in gura mare, chiar daca ai tinut o lectie buna, ei te invidiaza pentru ceva : fie pt ca ai o clasa de elevi buni, sau ai parinti cu dare de mana, sau esti bine pregatit profesional. Din pacate ele sunt un rau necesar, deoarece avem nevoie de aprecierea colegilor, iar in afara acestor lectii demonstrative, nu intra nimeni in clasa ta sa-ti spuna unde ai gresit. Cea mai buna solutie este inregistrarea acestor lectii cu camera video si... ai scapat de stress.
angela_ghrsm
 
Mesaje: 120
Membru din: 01 Feb 2007, 15:23

lectia demonstrativa

Mesajde geti_serban » 27 Iul 2007, 17:30

Eu procedez asa: imi aleg teme deosebite, noi, uneori extravagante, nu regizez nimic si ma pregatesc serios de ...atac. Imi umplu "sacul" cu variante de raspunsuri si argumente si, de fiecare data, ies ok. Nu
m-a "infundat" nimeni pana acum. Am replica pentru orice. Asa sunt eu...! :D :roll: :lol:
geti_serban
 
Mesaje: 260
Membru din: 30 Apr 2007, 11:58


Înapoi la Dirigentie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori