Nicolae Iorga, 6 iulie 1940, “De ce atâta ura?”

Nicolae Iorga, 6 iulie 1940, “De ce atâta ura?”

Mesajde aelianus » 25 Mai 2007, 18:33

Nicolae Iorga, 6 iulie 1940, în “Neamul Românesc” sub titlul “De ce atâta ură?” vorbeste despre tragedia romanilor din Basarabia si Bucovina petrecuta in Saptamana Rosie (28 iunie - 3 iulie 1940):

Se adună şi cresc văzând cu ochii documentele şi materialele, actele oficiale şi declaraţiile luate sub jurământ. Inalţi magistraţi şi bravi ofiţeri care şi-au riscat viaţa ca să apere cu puterile lor retragerea şi exodul românilor au văzut cu ochii lor nenumărate acte de sălbăticie, uciderea nevinovaţilor, lovituri cu pietre şi hiduieli. Toate aceste gesturi infame şi criminale au fost comise de evreimea furioasă ale cărei valuri de ură s-au dezlănţuit ca sub o comandă nevăzută. De ce atâta ură? Aşa ni se răsplăteşte bună-voinţa şi toleranţa noastră ? Am acceptat acapararea şi stăpânirea iudaică multe decenii şi evreimea se răzbună în ceasurile grele pe care le trăim. Si de nicăieri o dezavuare, o rupere vehementă şi publică de isprăvile bandelor ucigaşe de sectanţi sau sanguinari. Nebunia organizată împotriva noastră a cuprins târguri, oraşe şi sate. Fraţii noştri îşi părăseau copii bolnavi, părinţii bătrâni, averi agonisite cu trudă(...) In nenorocirea lor ar fi avut nevoie de un cuvânt bun, măcar de o fărâmă de milă(…) Li-s-au servit gloanţe, au fost sfârtecaţi cu topoarele(…) li s-au luat hainele, li s-a furat ce aveau cu dânşii, ca apoi să fie supuşi tratamentului hain şi vandalic. Românimea aceasta, de o bunătate prostească faţă de musafiri şi jecmănitori merita un tratament ceva mai omenesc din partea evreimii care se lăuda până ieri că are sentimente calde şi frăţeşti faţă de neamul nostru în nenorocire.
aelianus
 
Mesaje: 18
Membru din: 16 Feb 2007, 12:33

Mesajde emil » 25 Mai 2007, 21:52

Oare cata lume stie de aceste lucruri?
Sunt curios daca mediilor oficiale ar conveni astfel de adevaruri?
Probabil ca singura replica ar fi...antisemit!

numai bine!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde aelianus » 16 Iun 2007, 11:03

Nici eu nu stiam de acest text pe care l-am descoperit in "Saptamana Rosie" de Paul Goma, care se gaseste gratuit pe net: http://paulgoma.free.fr/
aelianus
 
Mesaje: 18
Membru din: 16 Feb 2007, 12:33

Mesajde laurentziu_roshu » 10 Iul 2007, 13:31

Nu este deloc un text relevant din opera lui Nicolae Iorga. Sa nu uitam ca Iorga a scris numeroase carti si articole(aproape 1200) care au îmbogatit cultura româneasca. Articolul citat a fost scris intr-o conjunctura istorica nefavorabila....si nu poate fi înteles si interpretat decât dupa aprofundarea si cunoasterea contextului istoric in care a fost scris( dar pe pagina http://paulgoma.free.fr/ nu e mentionat nimic despre contextul istoric) Desigur, articolul a existat, am tot respectul pentru adevar, dar se stie ca a avut un oarecare caracter propagandistic, intr-un moment istoric foarte tensionat, deci nu trebuie interpretat ca litera de lege ! :!: 8) De altfel, sunt unele pareri ca articolul cu pricina a aparut si in urma unor polemici.....si îmi amintesc un citat chiar al lui Iorga "Cele mai multe polemici şi-au atins scopul când au creat zăpăceală şi neîncredere." :twisted:
laurentziu_roshu
 
Mesaje: 360
Membru din: 25 Apr 2006, 10:31

Mesajde aelianus » 12 Iul 2007, 12:41

Contextul este descris de documentele ce se găsesc în arhiva Ministerului Apărării Naţionale şi în unele cărţi de specialitate:

Spre exemplu, vezi Alex.- Mihai Stoenescu, Armata, mareşalul şi evreii, RAO International Publishing Company, 1998:
,,La Chişinău, 400-500 evrei comunişti constituiţi în bandă, înarmaţi unii cu puşti şi revolvere, iar alţii cu pietre şi bastoane, au cerut directorului Ioneţ, medicul spitalului de copii, ca imediat clădirea acestuia să fie predată. La încercarea medicului de a calma spiritele, l-au împuşcat, după care au năvălit în spital, devastându-l complet, iar pe copiii aflaţi internaţi, omorându-i şi aruncându-i afară pe geamuri.”
http://www.revistanoinu.com/Holocaustul ... r-1-8.html

Sau de istoricul Dinu C. Giurescu in "EVREII DIN ROMANIA (1939-1944)":
Surse sovietice consemneaza starea de spirit a populatiei basarabene, chiar din prima zi a retragerii armatei si administratiei române: "...rusii indiferenti; evreii aclama intrarea Sovietelor în Basarabia. Românii de la sate surprinsi de evenimente, nu înteleg ce se petrece".
http://www.itcnet.ro/history/archive/mi ... 0/mi47.htm
aelianus
 
Mesaje: 18
Membru din: 16 Feb 2007, 12:33


Înapoi la Istorie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori