evaluare initiala gr mica

evaluare initiala gr mica

Mesajde miha77 » 20 Iun 2007, 16:18

Nici nu a inceput bine vacanta iar eu ma gandesc cu placere ca din toamna o sa iau in primire grupa mica.Am o nelamurire:se face evaluare initiala la gr micasau se completeaza acele fise de evaluare cu evaluarea pe cele doua sem?Parerea mea e ca la gr mica nu se pot folosi acele fise de evaluare initiala din cartea cu acelasi nume.Daca cineva poate sa ma lamureasca ii multumesc frumos de pe acum!
miha77
 
Mesaje: 36
Membru din: 02 Mai 2007, 20:26

ev.gr.mica

Mesajde geti_serban » 20 Iun 2007, 20:08

Buna. Ar trebui sa te linistesti in vacanta. Totusi, pt. ca si eu sunt o mare nelinistita, incerc sa-ti spun parerea mea. E bine ca la inceput de an scolar sa-ti cunosti grupa, nivelul de cunostinte, ce deprinderi au, cum se exprima, daca au defecte de vb.etc., etc. Ce fise de evaluare completati dv. ?
Eu desf. ev. prin jocuri, convorbiri, concursuri, discutii libere, jocuri-exercitiu pt. toate categoriile de activitati, auditii muzicale, plimbari in natura urmate de convorbiri etc., etc.
Mai vb. catre toamna. Vacanta placuta!
geti_serban
 
Mesaje: 260
Membru din: 30 Apr 2007, 11:58

multumesc!!

Mesajde miha77 » 21 Iun 2007, 11:40

si eu procedam ca tine dar am auzit multe colege ca la gr mica au un set de fise pe care le dau copiilor iar in functie de rezultat dau calificative.Mie mi se pare ca la gr mica nu ai ce evalua in primele doua saptamani dupa un set de fise.Multumesc!
miha77
 
Mesaje: 36
Membru din: 02 Mai 2007, 20:26

ev. gr.mica

Mesajde geti_serban » 21 Iun 2007, 13:45

Orice cadru didactic isi face o ev. a colectivului cu care va lucra pt. el. Sunt ingrozita cand aud de fise de ev. la gr. mica. Trimite un model de astfel de fisa. Sunt curioasa. In ceea ce priveste calificativele, da-le, dar la ce-ti folosesc?????
Eu am postat un mat.pe didactic, la teste, din care te poti inspira. E drept ca mat. meu este pt. gr. preg., dar poti adapta tehnicile. Se numeste
* Tehnici de evaluare. Evaluarea interdisciplinara*. Succes si mai vb. oricand cu placere.
geti_serban
 
Mesaje: 260
Membru din: 30 Apr 2007, 11:58

raspuns

Mesajde miha77 » 21 Iun 2007, 21:40

Nu stiu daca pot sa-ti trimit sunt icepatoare in ale calculatorului.Si eu sunt de aceeasi parare si o sa fac cum cred eu ca e mai bine insa imi fac griji ca in toamna am inspectie de gradul doi.Dar sa fiu optimista,pana acum m-am descurcat foarte bine,asa ca si de acum sper ca o sa fie tot asa.Poate te intrebi cum de nu stiu de ev la gr mica daca dau gradul ll-pana acum am lucrat doar cu gr mare si preg.multumesc de raspuns mai vb si pe alte teme!
miha77
 
Mesaje: 36
Membru din: 02 Mai 2007, 20:26

ev. gr.mica

Mesajde geti_serban » 22 Iun 2007, 09:10

Nu-ti mai face atatea probleme. Ai timp sa te... perpelesti. Iti promit ca ma documentez si-ti trimit materiale. Recunosc, nici eu nu am lucrat de multi ani cu gr. mica. Dupa cum vezi ei sunt mici, dar ne pun probleme mari...!
geti_serban
 
Mesaje: 260
Membru din: 30 Apr 2007, 11:58

raspuns

Mesajde miha77 » 22 Iun 2007, 15:02

Multumesc!Ai dreptate!Eu plec azi intr-o mica vacanta!Vacanta placuta si tie!
miha77
 
Mesaje: 36
Membru din: 02 Mai 2007, 20:26

pt.miha77

Mesajde geti_serban » 22 Iun 2007, 16:45

Vacanta placuta. Odihneste-te. distreaza-te, ca, nici nu-ti dai seama cand trece vara si vine noul an scolar. Astept sa ma contactezi si sa-mi povestesti cum ai petrecut. Pa.
geti_serban
 
Mesaje: 260
Membru din: 30 Apr 2007, 11:58


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori