Discriminare

Mesajde amaliav » 15 Iun 2007, 09:50

Buna ziua! Abia astazi m-am inregistrat pe forum si trebuie sa recunosc ca ma fascineaza subiectul acesta.Lucrez ca educatoare de doar 2 ani, cu toate ca am 30 de ani impliniti.M-am reprofilat,ca sa zic asa, ca sa-mi implinesc visul de o viata.Doresc sa va supun atentiei si un alt aspect, care pe mine ma macina:
In grupa mea au fost transferati pe parcursul anului scolar un numar de 3 copii, de la o alta grupa, pe motiv ca acolo erau maltratati si discriminati de o colega.Bun! Odata ajunsi la noi in grupa, acesti copii s-au adaptat foarte repede, si-au facut prieteni si si-au depasit temerile legate de gradinita si de educatoare.
Problemele insa au aparut din cauza unor parinti ai acestor copii.Vazand ca adaptarea copiilor s-a petrecut relativ repede, ei au inceput sa "supraliciteze" si sa aiba pretentii din ce in ce mai mari de la noi,cadrele didactice.Chiar ne dadeau sugestii privind procesul instructiv-educativ, formatul serbarii...
Intrebarea mea este:daca nu putem indeplini 100% cerintele tuturor parintilor copiilor din grupa, inseamna ca pe unii ii discriminam?
Si: in ce masura este permis amestecul parintilor in ceea ce incercam noi, impreuna cu copiii, sa construim pe parcursul unui an scolar?
amaliav
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Iun 2007, 08:44

Anterior

Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator