efectele conflictului dintre colegi

Conflicte intre colegi

Mesajde oanacu » 05 Iun 2007, 13:15

Draga Imbuz

Hai sa iti raspund eu de ce m-a interesat acest subiect si la ce cred ca imi va folosi; sunt debutanta in invatamant, acesta va fi primul meu an si cum consider ca am multe, multe de invatat, ca asa e in orice inceput, cred ca imi va fi mult mai bine sa stiu ce ma asteapta, cum trebuie sa ma comport, de ex am citit ca situatiile conflictuale trebuie "tratate" cu multa diplomatie si sa las loc de un "buna ziua";sunt sfaturi care prind bine tinerilor si m-as bucura eu sa am colege ca d-na Mimi, care mi-a lasat o impresie buna din mesajele postate si inspira incredere si liniste sufleteasca, insa nu toti oamenii sunt la fel...nu-mi plac conflictele si eu personal cred ca as ajunge la un compromis cu o d-na invatatoare mai in varsta, adica as ajuta-o daca ar avea nevoie de mine, insa si eu as apela la dansa pentru diverse pareri, sfaturi utile mie in anumite situatii, ca deh, si mie imi va prinde bine experienta d-nei mai in varsta, nu?

CU mult respect,
Oana
oanacu
 
Mesaje: 25
Membru din: 28 Feb 2007, 20:51

Mesajde mimi_camp » 05 Iun 2007, 16:33

draga oana, iti multumesc, ma simt magulita. iti doresc o cariera frumoasa in invatamant si sa auzim de bine!
mimi_camp
 
Mesaje: 89
Membru din: 13 Feb 2006, 19:42

Conflict dintre colegi

Mesajde oanacu » 05 Iun 2007, 16:53

Doamna Mimi,

Sa va dea Dumnezeu sanatate si sa va fie mila de astia tinerei si nestiutori ca mine, debutanti, sa ii invatati si pe ei meserie!!!:)))))))))) eu respect mult cadrele didactice mai in varsta cu experienta, ei stiu meserie cu adevarat!!
Doamna Mimi, poate va faceti un picut de timp si pt mine sa imi dati cateva sfaturi pentru inceput de meserie, am mari emotii si multe de invatat, nu prea stiu sa fac planificari/unitati de invatare si ce-o mai fi, ma refer la hartogaraie care ne mananca mult timp si pe care ni le cer la inspectii, nu??
Parca as prefera mai mult sa imi dedic timpul cititnd metodici cum sa le predau si sa ma pregatesc pt ore...dar gasesc eu o metoda sa inclin balanta in ambele parti ca sa dea bine! :wink: :lol:

Sanatate ca-i mai buna ca toate!

Oana
oanacu
 
Mesaje: 25
Membru din: 28 Feb 2007, 20:51

efectele conflictului dintre colegi

Mesajde vasilehusac » 05 Iun 2007, 19:32

S-a deviat discuţia, părerile, aprecierile, cum doriţi să le spuneţi. Toată viaţa, şi nu exagerez de loc, am la 1. 09. 31 ani de slujbă plini. Am trecut prin toate treptele perfecţionării, nu au fost puţini care au încercat să-mi bage beţe-n roate datorită atitudinii mele deschise, de a spune în faţă ceea ce gândesc şi cred. Totdeauna, adevărul a trumfat. Cei are am avut curajul( printre care şi eu) să spunem, cum spunea o colegă mai sus, verde în ochi, am avut pe ce ne baza. Am fost apreciaţi după rezultate, nu după "buni de gură". Poate la alte şcoli e altfel. Numai munca, cinstea corectitudinea şi uneori elevii ne-au salvat în unele situaţii. dar toate s-au petrecut în limita bunului simţ, al colegialităţii, al respectului, şi ca să împăcăm pe toţi şi a diferenţelor de vârstă, al conflicelor de idei, nu de interese cum s-a încercat în dese rânduri.
vasilehusac
 
Mesaje: 92
Membru din: 04 Ian 2007, 19:25

Mesajde lulu_laurik » 05 Iun 2007, 20:32

DA,DAR IN LOC SA FII APRECIAT CA SPUI ADEVARUL IN FATA, TE CONSIDERA DUSMAN.
lulu_laurik
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Iun 2007, 16:52
Localitate: SC.NR.2 MORENI-DAMBOVITA

efectele conflictului dintre colegi

Mesajde vasilehusac » 05 Iun 2007, 21:18

Asta aşa e. Dar ce se mai bucurau unii de răul altora, Dumnezeu le-a dat cu vârf şi îndesat. Mă refer la ai mei. Mulţi dintre colegii care i-am avut cu ani în urmă, abia după ani şi ani recunosc cât adevăr aveau vorbele şi sfaturile adevărate care le dădeam. Dar atunci când aveam mai mare nevoie de ele, se sustrăgeu, n-au auzit, presupuneau că s-a înţeles greşit, erau diplomaţi. Viaţa a demonstrat că aveam dreptate. Recunosc, poate greşeam şi eu, unii erau amărâţi sau în conjuraţi de necazuri cu copiii şi trebuiam să fiu şi eu diplomat. dar aşa suntem, aşa am fost clădiţi, instruiţi. Nu putem alt fel. Ce să facem? Ăştia suntem!!!!
vasilehusac
 
Mesaje: 92
Membru din: 04 Ian 2007, 19:25

Mesajde lulu_laurik » 06 Iun 2007, 11:29

Oricare ar fi situatia, adevarul supara, dar prinde bine.
lulu_laurik
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Iun 2007, 16:52
Localitate: SC.NR.2 MORENI-DAMBOVITA

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori