Excursie Calimanesti-Caciulata

Excursie Calimanesti-Caciulata

Mesajde mihaela_pavel1971 » 03 Iun 2007, 20:30

As avea nevoie de sugestii despre ce putem vizita pe traseul Curtea de Arges-Ramnicu-Valcea-Calimanesti-Caciulata-Sibiu.Am cautat pe net,dar daca cineva care cunoste bine zona ne poate povatui,ar fi grozav!
mihaela_pavel1971
 
Mesaje: 68
Membru din: 04 Dec 2005, 13:44
Localitate: Adjud,Vrancea

Mesajde maneanicoleta2006 » 03 Iun 2007, 20:57

Pe drumul Ramnicu-Valcea - Sibiu aveti ce vedea. Peisajul este de o frumusete rara, iar ca tovaras de drum in calatoria dv veti avea raul Olt, care va va insoti pana in apropiere de Sibiu. In Ramnicu-Valcea puteti vizita Casa memoriala Anton Pann situata chiar in centrul orasului, parcul Zavoi, Muzeul satului. Manastirea Cozia este situata chiar pe drumul national si neaparat trebuie sa o vizitati. La cativa km distanta se afla si Manastirea Turnu pe care nu trebuie s-o ratati. Drumul si locurile(veti merge pe jos 1-2 km) sunt de o frumusete salbatica. Tot in drumul dv se afla si cascada Lotrisor . Am parcurs acest traseu cu elevii mei anul trecut si au fost foarte incantati de locurile vizitate. Anul acesta mergem 2 zile la Sibiu, pe acelasi traseu. Vom revedea cu mare drag totul. Poate ne intalnim pe traseu. Calatorie placuta!
maneanicoleta2006
 
Mesaje: 46
Membru din: 01 Mar 2007, 17:35

Mesajde mihaela_pavel1971 » 04 Iun 2007, 08:13

Multumesc pentru raspuns!Sper ca elevii mei sa aiba parte de o excursie de neuitat!
mihaela_pavel1971
 
Mesaje: 68
Membru din: 04 Dec 2005, 13:44
Localitate: Adjud,Vrancea


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 5 vizitatori