Premierea la sfarsit de an scolar

Premierea la sfarsit de an scolar

Mesajde anahodoroaba » 01 Iun 2007, 08:29

Exista o metodologie a premierii elevilor claselor primare pe care nu reusesc s-o gasesc. Poate ma ajuta cineva. Din ceea ce stiu eu, nu se acorda pentru situatia scolara generala Premiul I, Premiul al II-lea,....., ci, se acorda diplome de meri. Am nevoie de documentul care precizeaza clar normele.
Ana Hodoroaba
anahodoroaba
 
Mesaje: 146
Membru din: 30 Dec 2004, 18:37
Localitate: Bacau

Mesajde mirela-barcan » 01 Iun 2007, 15:37

"Secţiunea a 5-a
Recompensarea elevilor

Art.115. Elevii care obţin rezultate remarcabile în activitatea şcolară şi extraşcolară şi se disting prin comportare exemplară pot primi următoarele recompense:
a) evidenţiere în faţa colegilor clasei;
b) evidenţiere, de către director, în faţa colegilor de şcoală sau în faţa consiliului profesoral;
c) comunicare verbală sau scrisă adresată părinţilor, cu menţiunea faptelor deosebite pentru care elevul este evidenţiat;
d) burse de merit, de studiu sau alte recompense materiale acordate de stat, de agenţi economici sau de sponsori;
e) premii, diplome, medalii;
f) recomandare pentru trimiterea, cu prioritate, în excursii sau în tabere de profil din ţară şi din străinătate;
g) premiul de onoare al unităţii de învăţământ.
Art.116. (1) Acordarea premiilor elevilor la sfârşitul anului şcolar se face la nivelul unităţii de învăţământ, la propunerea dirigintelui, a consiliului clasei, a directorului şcolii.
(2) Se pot acorda premii elevilor care:
a) au obţinut primele trei medii generale pe clasă, dar nu mai mici de 9.00; pentru următoarele trei medii se pot acorda menţiuni;
b) s-au distins la una sau mai multe discipline de studiu;
c) au obţinut performanţe la concursuri, festivaluri, expoziţii şi la alte activităţi extraşcolare desfăşurate la nivel local, judeţean, naţional sau internaţional;
d) s-au remarcat prin fapte de înaltă ţinută morală şi civică;
e) au avut, la nivelul clasei, cea mai bună frecvenţă pe parcursul anului şcolar.
(3) Se pot acorda premii şi pentru alte situaţii prevăzute de regulamentul intern al unităţii de învăţământ.
Art.117. Unitatea de învăţământ şi alţi factori pot stimula activităţile de performanţă ale elevilor la nivel local, naţional şi internaţional, prin alocarea unor premii, burse, din partea consiliului reprezentativ al părinţilor, a agenţilor economici, a fundaţiilor ştiinţifice şi culturale, a comunităţii locale etc."

Am citat din REGULAMENTUL DE ORGANIZARE ŞI FUNCŢIONARE A UNITĂŢILOR DE ÎNVĂŢĂMÂNT PREUNIVERSITAR - 2005.

Ana, nu cumva metodologia la care faci referire este elaborată în cadrul vreunei şcoli, ca regulament de ordine interioară?
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

premierea la sfarsit de an scolar

Mesajde anahodoroaba » 01 Iun 2007, 16:46

Multumesc mult pentru raspuns. Citisem si eu aseara articolul din Regulament. De fapt, vreau raspunsul pentru un invatator din oras. Dar, anul trecut am avut norme de premiere in care se specifica faptul ca la clasele primare nu se acorda premiul I, II sau III, ci, se dau diplome de merit pentru disciplinele la care exceleaza elevul, ceea ce am si facut. Nu stiu de unde veneau precizarile.
anahodoroaba
 
Mesaje: 146
Membru din: 30 Dec 2004, 18:37
Localitate: Bacau


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori