Plagiatul

Plagiatul

Mesajde pe3kon » 26 Mai 2007, 21:25

Stimati colegi cu mai multa experienta si mai multa intelepciune , va rog sa va spuneti parerea in legatura cu subiectul pe care il propun.
De peste doi ani ma confrunt cu asemenea probleme.Stiu ca odata ce am publicat un material el poate fi utilizat de toata lumea .Pana unde se poate merge cu copierea ? Dar daca sunt insusite idei si prezentate ca fiind originale ? Daca cineva mi-a lucrat un material pe calculator se poate spune ca lucrarea ,conceptia si punerea in practica ii apartin ?
Si pana la urma as accepta toate acestea si m-as simti mandra ca am putut sa ofer altora ceva bun.
Dar atuci cand se intampla ca cel ce a facut doar o munca platita de dactilografa sa fie invitat pe la simpozioane ,sa primeasca felicitari , adeverinte si punctele cele murdare atunci nu cred ca mai poate sa fie vorba de ,,mi-a placut ideea ta ...si am incercat si eu ...".
Acum doi ani am tacut si am mers mai departe. Situatia incepe sa se repete si nu cred ca as putea sa mai accept .
Nu-mi plac sipozioanele,nu-mi plac adeverintele, nu-mi plac punctele.Asta ca sa nu ma intelegeti cumva gresit. Imi place sa lucrez cu copiii mei ,sa-i vad bucurandu-se . Muncesc oricat de mult si am o singura pretentie : sa nu-mi fie calcata in picioare munca.
pe3kon
 
Mesaje: 18
Membru din: 29 Mai 2005, 09:19

Mesajde fritsch_renate » 27 Mai 2007, 08:47

Ideile pot fi comune si prelucrate de fiecare, in mod subiectiv. Dar munca nu poate fi furata. Plagiat nu presupune ca a fost tratata ideea avuta si de altul, ci ca se fura exact paragrafe, interpretari identice pe acelasi text sau imagine si ca se semneaza in nume propriu sub ele.
Eu as fi mandra ca cineva sa devolte o idee propusa si de mine - asta inseamna ca era buna! Dar as alege diferite modalitati de pedepsire a celui care-mi fura intreaga munca (sau parti din ea), indiferent daca a obtinut sau nu foloase de pe urma ei.
Iar punctele - din pacate, ne sunt necesare. Romania are o economie de piata, concurenta a patruns, vrem - nu vrem, si in domeniul nostru de activitate. Concurenta presupune calitate si in munca noastra si cei care au de castigat de pe urma ei sunt elevii nostri...
Avatar utilizator
fritsch_renate
 
Mesaje: 70
Membru din: 08 Oct 2005, 20:17
Localitate: Sighisoara

o părere

Mesajde ingridalina » 27 Mai 2007, 20:05

Este adevărat că această "luptă" a noastră pentru puncte nu este plăcută şi de multe ori afectează chiar relaţiile în colectiv, dar este la fel de adevărat şi faptul că atunci când se ajunge la o departajare sau la o evaluare ele contează şi cântăresc. Asta nu justifică însă gestul de a-ţi pune eticheta pe un lucru care nu-ţi aparţine. Tu eşti singura care trebuie să ai grijă şi să-ţi aperi ce-i al tău.
ingridalina
 
Mesaje: 65
Membru din: 27 Mai 2007, 13:45

Mesajde pe3kon » 27 Mai 2007, 20:25

Va multumesc pentru raspunsuri . Voi avea mai multa grija in viitor sa-mi semnez si sa-mi datez materialele pe care le voi lucra. Dincolo de orice rand asternut de mine pe hartie ,cu mai multa sau mai putina pricepere ,sunt zeci de activitati cu copiii si rezultatele obtinute de acestia . Acestea raman in sufletul si in mintea lor .
Imi permit sa va rog sa vizitati site-ul www.freewebs.com/podgoreanka sa aflati mai multe despre copiii cu care lucrez. Un gand bun din partea colegilor mi-ar fi de ajutor .
pe3kon
 
Mesaje: 18
Membru din: 29 Mai 2005, 09:19

Mesajde poenar » 27 Mai 2007, 22:13

Felicitari pentru site!
poenar
 
Mesaje: 11
Membru din: 10 Feb 2005, 22:56
Localitate: DEVA

Felicitari

Mesajde bardamyk » 28 Mai 2007, 12:14

In primul rand multe felicitari pentru "podgoreanka". Cu toate ca n-am avut prea mult timp sa-ti studiez site-ul, cred ca n-am vazut ceva mai emotionant pe tot netul. Dar nici acum nu mai am timp. O sa revin cu amanunte !
bardamyk
 
Mesaje: 19
Membru din: 17 Apr 2007, 13:01

Mesajde tliya » 28 Mai 2007, 17:29

Sincere felicitari!!! Putere de munca si multe satisfactii va doresc !!!!
Eliza, Buzau
tliya
 
Mesaje: 765
Membru din: 16 Apr 2007, 19:52
Localitate: Buzau

Mesajde simona20maria » 28 Mai 2007, 19:47

:D Felicitari!!!Ati realizat ceva minunat.
simona20maria
 
Mesaje: 9
Membru din: 26 Apr 2007, 18:59

Mesajde imbuz06 » 28 Mai 2007, 21:07

Impresionant! Esti talentata, creativa. Felicitari! ,,Vanatorii punctelor" vor plati in cele din urma. Fa public plagiatul.
imbuz06
 
Mesaje: 39
Membru din: 14 Ian 2007, 22:49

Pana unde poate merge plagiatul ?

Mesajde dana_maria » 28 Mai 2007, 22:37

Stimata doamna,
Felicitari sincere pentru ceea ce ati realizat . Descopar ca se realizeaza mult pentru copii atunci cand se face totul din pasiune. Problema punctelor o sa ne mai framante ceva vreme si nu cred ca o sa fim rasplatiti prea curand pentru munca la clasa .
Cat despre plagiat ....sau preluari de idei se poate discuta mult .
Mult succes in continuare!
dana_maria
 
Mesaje: 21
Membru din: 11 Ian 2006, 17:34


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori