acte necesare pregatirii unei excursii

acte necesare pregatirii unei excursii

Mesajde daniela_mariana » 27 Mai 2007, 16:24

VREAU SA STIU EXACT CE ACTE SE INTOCMESC PENTRU CA O EXCURSIE SA AIBA LOC. EU SUNT CEA CARE ORGANIZEAZA EXCURSIA SI NU STIU EXACT CE SA FAC. ESTE OBIGATORIU ACORDUL INSPECTORATULUI SCOALAR? SI DACA DA TREBUIE SA-MI SEMNEZE NISTA ACTE?
AM GASIT CEVA IN MATERIALELE PROPUSE DAR MAI MULT TEORIE DECAT CEEA CE AM EU NEVOIE. VA MULTUMESC!
daniela_mariana
 
Mesaje: 37
Membru din: 23 Feb 2007, 12:40

Mesajde oaboab » 27 Mai 2007, 17:27

1. Discutati cu conducerea scolii (daca nu ati discutat deja)
2. Daca nimeni din conducere nu v-a spus (sau nu va spune) sa mergeti la inspectorat, atunci consider ca nu are rost sa va mai pierdeti timpul in plus. Decat sa va enervati inutil mergand la institutia respectiva, mai bine faceti ceva ce va place.
oaboab
 
Mesaje: 35
Membru din: 06 Mai 2007, 16:48

Mesajde alirodi » 27 Mai 2007, 17:51

1.Proces verbal ca ati instruit elevii (ce le este interzis sa faca), semnat de elevi (eu pun si parintii sa semneze).
2. Aprobarea insp., mai ales daca excursia se face intr-o zi de scoala(in acest caz trebuie sa fie excursie de documentare).
Cel mai bine este sa discutati cu conducerea scolii, s-ar putea sa fie diferit de la un judet la altul, dar de proces verbal este nevoie indiferent unde mergeti, chiar si in parcul orasului.
alirodi
 
Mesaje: 17
Membru din: 04 Ian 2006, 13:47

Mesajde getachitu » 27 Mai 2007, 18:07

Noua ni s-au cerut:
Cerere catre ISJ;
Tabel cu elevii si profesorii care merg in excursie;
Planul excursiei.
Avatar utilizator
getachitu
 
Mesaje: 2031
Membru din: 31 Oct 2006, 20:11

Mesajde carmenbarcan » 27 Mai 2007, 18:38

Eu am mers in excursie cu elevii mei acum doua saptamani, intr-o zi de scoala. Sunt din Bacau, iar pe site-ul ISJ-ului e postat un formular de excursie scolara ce trebuie completat si depus spre aprobare cu cel putin 5 zile lucratoare inaintea excursiei. Acesta cuprinde o cerere tip in care se fac specificari despre:
- itinerar;
- perioada desfasurarii excursiei;
- obiectivele vizate;
- programul excursiei;
- mijloacele de transport;
- colectivul ce raspunde de organizarea excursiei (cadre didactice, parinti);
- data in care s-a facut instructajul elevilor;
- organizarea programului de recuperare a orelor absentate.
Pe langa aceasta cerere, formularul cuprinde si un tabel nominal cuprinzand numele si semnaturile participantilor la excursie.
Ambele materiale trebuie sa fie avizate de conducerea scolii, de inspectorul scolar de specialitate si de inspectorul scolar general.
Sper ca v-am oferit informatii utile, daca doriti acest formular dati-mi o adresa de e-mail.
carmenbarcan
 
Mesaje: 46
Membru din: 24 Mar 2007, 23:06

Mesajde nicole29 » 27 Mai 2007, 21:22

Multumesc pentru informatii, chiar daca nu erau pt mine. Va rog, daca se poate trimiteti-mi si mie formularul.
Adresa mea este nc1209fc@yahoo.com
nicole29
 
Mesaje: 107
Membru din: 13 Noi 2005, 22:55

acte necesare pregatirii unei excursii

Mesajde daniela_mariana » 27 Mai 2007, 21:27

MULTUMESC TUTUROR PT. RASPUNSURI! SA VEDEM CE O SA IASA... PROMIT SA VA ADUC POZE!
daniela_mariana
 
Mesaje: 37
Membru din: 23 Feb 2007, 12:40


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori