Sunt dezamagita!

Sunt dezamagita!

Mesajde cdiasimi » 20 Mar 2006, 21:16

Sunt foarte dezamagita! Nu inteleg de ce nu-mi raspunde nimeni, chiar si daca ar fi vorbe despre ceva de genul "Nu stiu", "N-am mai intalnit o situatie asemanatoare"... orice.
Sunt tare curioasa daca vreun profesor de religie a intrat in sistemul AeL.
Numai bine si ... pe curand!
Avatar utilizator
cdiasimi
 
Mesaje: 59
Membru din: 01 Oct 2004, 17:58
Localitate: Oradea

Mesajde marikaj » 20 Mar 2006, 21:30

Îmi pare rău că nu ai primit nici un răspuns
în general oamenii răspund atunci când au ceva concret
răspunsul meu ar fi "nu stiu", nu avem ael implemetat în şcoală
dar avem un Centru de Documentare si Informare, funcţional
aici au putut copii să vizioneze la orele de religie un CD cu Testamentul Vechi, Testamentul NOu, Pildele primite de la CCD, sau comandate prin internet
avem 3 calculatoare + server în reţea cu TV -out, nu prea se poate lucra cu programe interactive pentru că sunt putine calculatoare dar folosim ca media pentru CD-uri de prezentare
Maria Stefan, profesor, Cicanesti, Arges

"Prietenul care ne ascunde defectele ne slujeste mai rău decât dusmanul care ni le reproseaza" - Pythagoras
Avatar utilizator
marikaj
 
Mesaje: 1590
Membru din: 12 Ian 2004, 14:32
Localitate: Curtea de Arges

Mesajde lucky6emi » 20 Mar 2006, 23:42

Eu nu sunt de religie dar se pare ca nu sunt lectii de religie in AEL!Sau nu erau inca zilele trecute!O astfel de intrebare era si pe edu.ro...Doar daca o sa creati atunci puteti sa predati o astfel de lectie!
Avatar utilizator
lucky6emi
 
Mesaje: 4708
Membru din: 06 Sep 2005, 16:46
Localitate: Arad

Re: Sunt dezamagita!

Mesajde emil » 21 Mar 2006, 00:11

cdiasimi scrie:Sunt foarte dezamagita! Nu inteleg de ce nu-mi raspunde nimeni, chiar si daca ar fi vorbe despre ceva de genul "Nu stiu", "N-am mai intalnit o situatie asemanatoare"... orice.
Sunt tare curioasa daca vreun profesor de religie a intrat in sistemul AeL.
Numai bine si ... pe curand!

Nu e nevoie de ael ca sa predati religie....Puteti insa cauta material educational pe disciplina. Exista, sigur, in Romania!
Daca vreti software pe acest domeniu, adresati-va la www.varox.ro. Mi se pare ca au niste lectii de religie, dar nu "ael" !!!
Sa nu va asteptati ca vreo companie producatoare de software sa va material educational..."ael"
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

salut!

Mesajde anica » 02 Apr 2006, 22:25

sambata trecuta la sc 33 din gl o doamna prof de religie a tinut o lectie demonstrativa la cercul metodic intr-un laborator ael
a fost minunat pt noi,dar o munca titanica pt ea
anica
 
Mesaje: 12
Membru din: 03 Ian 2006, 15:49
Localitate: BACAU

Re: salut!

Mesajde emil » 02 Apr 2006, 23:49

anica scrie:sambata trecuta la sc 33 din gl o doamna prof de religie a tinut o lectie demonstrativa la cercul metodic intr-un laborator ael
a fost minunat pt noi,dar o munca titanica pt ea

E o mare confuzie! Lectia a fost in laborator, dar nu pe platforma ael!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

AeL

Mesajde oac33 » 26 Apr 2006, 19:45

Se pot creea lectii in sistem AeL. Am incercat si...se poate. Tot ce trebuie sa faci e sa iti faci prezentari in power point....faci un test si gata lectia. Eu am incercat sa fac cateva dar, din pacate, nu am timp pentru asta.
Daca vrei poti!
Daca vrei sa te imbunatatesti trebuie sa fii bucuros ca esti considerat timpit si prost.
-Epictetus-
oac33
 
Mesaje: 8
Membru din: 14 Mar 2005, 14:10
Localitate: Craiova

Re: AeL

Mesajde emil » 26 Apr 2006, 20:03

oac33 scrie:Se pot creea lectii in sistem AeL. Am incercat si...se poate. Tot ce trebuie sa faci e sa iti faci prezentari in power point....faci un test si gata lectia. Eu am incercat sa fac cateva dar, din pacate, nu am timp pentru asta.
Daca vrei poti!

Exceptional! Ma bucur ca lucrati in PowerPoint!
Care este diferenta intre prezentarea dvs. PPT si lectia ael? :)

succese!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

PPT si AeL

Mesajde oac33 » 29 Apr 2006, 11:17

Se pot realiza materiale PPT care se importa in lectia pe care o creezi in AeL. Ii dai timp sa ruleze ...ii adaugi test (optional) si poti spune ca ai o lectie AeL. Se pare ca nu numai eu am facut asa ceva...mai exista din cate am citit aici o doamna din Galati(sau asa ceva) care a realizat lectii AeL.
Eu folosesc destul de mult calculatorul in predare, dar nu sistemuil AeL ci PPT-uri, filme, muzica. La mine la scoala exista cabinet de religie unde se fac toate orele si avem si calculator (si unul destul de bunicel). Din pacate nu avem un videoproiector dar ne descurcam si fara el.
Sincer, copiii sunt incantati ca se pot face ore si altfel. Portofoliile le aduc si in format electronic si asta inseamna pentru ei mai mult timp liber.
Daca vrei sa te imbunatatesti trebuie sa fii bucuros ca esti considerat timpit si prost.
-Epictetus-
oac33
 
Mesaje: 8
Membru din: 14 Mar 2005, 14:10
Localitate: Craiova

Mesajde ioann » 16 Mar 2007, 15:25

Sistemul AEL este greoi. Cade reteaua, se blocheaza aplicatie. Mai interesante sunt prezentarile multimedia gen PPt s.a
ioann
 
Mesaje: 14
Membru din: 17 Feb 2007, 20:32

Mesajde emil » 16 Mar 2007, 21:43

ioann scrie:Sistemul AEL este greoi. Cade reteaua, se blocheaza aplicatie. Mai interesante sunt prezentarile multimedia gen PPt s.a

Stie toata lumea ca platforma AEL e un ...stift cumparat de MEdC pe bani grei, ca sa va faca dvs. zile negre. Folositi cu incredere PPT, gasiti multe lectiii(module) gratis, pe net. Puteti folosi si lectiile independente cumparate, tot de MEdC fara nicio noima, pe bani grei, dar printre ele gasiti si lucruri bune facute de profesionisti. Puteti cumpara de la magazin lectii, nu sunt scumpe, si va pot rezolva problemele dvs.

succese la utilizarea calculatorului!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde masterand_il » 22 Mai 2007, 21:22

eu ma ocup si de ale atat cat ma pricep ca nimeni nu te ajuta decat pe bani grei dar lectii nu sunt si eu am vb cu ei direct si au zis ca nu stiu daca vor face
masterand_il
 
Mesaje: 2
Membru din: 20 Mai 2007, 14:00


Înapoi la Filosofie, Religie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori