Atentie la ...stiri !

Atentie la ...stiri !

Mesajde adinatulbure » 18 Mai 2007, 20:13

Un articol de Manuela Preoteasa

http://www.euractiv.ro/index.html/artic ... leID=10287

Canalele de stiri sunt concentrate pe agenda publica, in timp ce jurnalele televiziunilor generaliste sunt dominate de "vampirismul emotional". Pentru raportul "Un om a muscat o stire", echipa Agentiei de Monitorizare a Presei (AMP) a urmarit jurnalele TV de la ora 19.00 in saptamana cu care au inceput lunile noiembrie 2006, decembrie 2006, ianuarie 2007.


Televiziunile monitorizate: Antena 1, Antena 2, Antena 3, Prima TV, Pro TV, Realitatea TV, TVR1.

Cateva concluzii ale raportului (varianta integrala) - TV private indeosebi

• Vampirismul emotional : jurnalul de stiri nu mai este doar un produs informativ, ci o adevarata incursiune in universul psiho afectiv al tuturor actorilor implicati (prezentatorii, corespondentii, personajele stirii, dar si telespectatorii).

• telespectatorii = martori. Se construieste o bucla atemporala si aspatiala in care conteaza doar sentimentele de moment pe care stirile le pot starni. Practic, telespectatorul-martor nu mai trebuie sa evalueze sau sa ia decizii. Trebuie doar sa simta.

• doi termeni de referinta: tragedia si fatalitatea. Jocul este perfid si exercita o presiune fantastica asupra publicului care este invitat sa isi asume dramele victimelor sau ale familiilor acestora si sa accepte ca drobul de sare ar putea sa cada in orice moment.

• incidenta destul de ridicata a stirilor despre accidente de orice natura. Televiziunile par hotarate sa aduca argumente in favoarea unei stari de anormalitate care ar defini societatea in care traim. Elementul fatalitatii poate fi regasit in stiri precum „Urmariti de moarteâ€
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

Mesajde ela52 » 18 Mai 2007, 21:13

Dar cine sa auda ? Majoritatea romanilor deja refuza sa gandeasca , sa aiba pareri pentru ca isi insusesc opiniile celor de la Tv , care au devenit manipulatori , cu sau fara voie, in slujba unora sau a altora . Dormi in pace, popor roman !
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Atentie la...stiri!

Mesajde dascal » 19 Mai 2007, 00:11

Stirile pe care le primim , sunt transmise in cea mai mare parte de reporteri neprofesionisti si fara o atitudune corecta fata de subiecti. Pe langa faptul ca multe intamplari nu sunt verificate, le transmit rautacios ca niste dictatori.
Eu am avut o exp. trista care daca mi-ar fi fost povestita nu as fi crezut-o.
Sotul meu creste pasari de rasa , exemplare pt fondul genetic al tarii si un vecin m-a reclamat (invidios). Fara sa verifice daca este real ce a fost sc.au filmat din alta curte , l-au prezentat pe sotul meu ca pe un mare infractor. Prim planuri fara accept pe proprietatea lui etc. Cand am cerut caseta martor au refuzat , am intrat in posesia ei numai cu interventie de la C.N.A . Dreptul la replica.... inexistent.
L-a amenintat ca o interventie in justitie il va costa scump.Iata deci un mic exemplu care ma face sa am tv. numai pt musafiri . Mas-media nu stie sa faca si educatie (cum ar trebui) pentru ca " Numai cine este educat, poate educa). :shock:
dascal
 
Mesaje: 60
Membru din: 25 Apr 2007, 21:26


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori