SEMNATI PENTRU SALVAREA SCOLILOR DE LA SATE

Scolile de la sate

Mesajde nada » 15 Apr 2007, 17:26

Nu cred ca e cazul sa va uitati cu invidie spre scolile de la sat. Daca ar fi sa organizam o dezbatere ati remerca faptul ca fiecare crede despre celalati ca au conditii mai bune, ca au mai multe materiale didactice ca....
In realitate fiecare conditiile din fiecare scoala depind de oamenii care lucreaza in ea, de ce atitudine au parintii si elevii fata de scoala.
Scoala in care lucrez a fost reconstruita in 2002 insa a fost data in folosinta doar cu pupitre si scaune si acelea de proasta calitate. Am batut la usile primariei si am reusit sa mobilam cancelaria si cabinetul directorului. Am propus apoi parintilor sa gasim o solutie pentru a acoperi cumva geamurile; le-am prezentat preturi, avantaje si dezavantaje pentru perdele, jaluzele orizontale, jaluzele verticala. Ei au ales sa ne ajute sa cumparam jaluzele verticale. Dotarea era la pamant asa ca am scris un proiect prin PIR si am obtinut echipamente. Toate acestea s-au facut cu munca, argumente, timp liber petrecut in scoala si fara nici un spor la salariu- munca patriotica cum s-ar spune.
In comuna sunt trei scoli insa fondurile au fost directionate in mod echitabil catre fiecare din ele.
Nu uitati OAMENII fac ca totul sa devina posibil. Sunt si scoli de la sate in care nu se intampla nimic pentru ca oamenii sunt prea plictisiti asa cum sunt si scoli la oras in care lucrurile marg cat se poate de bine. Daca stam tot timpul sa ne uitam cu invidie in curtea celorlalti nu vom reusi niciodata sa avem ceea ce ne dorim.
A DOUA SANSA nu prezinta doar avantaje ci si dezavantaje, munca, multa munca.
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

semnaturi

Mesajde vioreldolha » 23 Apr 2007, 08:45

920 semnaturi pe cele doua petitii
vioreldolha
 
Mesaje: 388
Membru din: 26 Noi 2005, 19:35

Re: semnaturi

Mesajde marian_dorin » 23 Apr 2007, 23:09

vioreldolha scrie:920 semnaturi pe cele doua petitii


Si cum vi se pare??

Este pe masura asteptarilor dumneavostra??? :? :lol:
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde mocan_olivia » 25 Apr 2007, 22:01

Abia acum am citit mesajul dvs si am aderat cu cea mai mare placere, mai ales ca eu sunt una din invatatoarele vizate de desfiintarea scolilor de la sate. Felicitari pentru initiativa si speram ca undeva va fi luata in seama.

Cu mult respect, Olivia Mocan
mocan_olivia
 
Mesaje: 15
Membru din: 19 Apr 2007, 21:43

petitii

Mesajde vioreldolha » 27 Apr 2007, 12:08

1.Petitiile si hotararile Congresului National al Invatatorilor au ajuns pe masa Domnului Ministru Adomnitei. Printr-o scrisoare adresata Asociatiei Invatatorilor Aradeni multumeste si isi exprima speranta ca impreuna ,,vom reusi sa facem lucruri benefice pentru sistemul de invatamant din Romania,,. Ne onoreaza ca ne-a raspuns cu promptitudine (cum niciun ministru nu a mai facut-o pana acum) intarindu-ne increderea ca va analiza propunerile noastre si ca va lua deciziile cele mai bune pentru scoala romaneasca.
vioreldolha
 
Mesaje: 388
Membru din: 26 Noi 2005, 19:35

Re: petitii

Mesajde marian_dorin » 28 Apr 2007, 22:29

vioreldolha scrie:1.Petitiile si hotararile Congresului National al Invatatorilor au ajuns pe masa Domnului Ministru Adomnitei. Printr-o scrisoare adresata Asociatiei Invatatorilor Aradeni multumeste si isi exprima speranta ca impreuna ,,vom reusi sa facem lucruri benefice pentru sistemul de invatamant din Romania,,. Ne onoreaza ca ne-a raspuns cu promptitudine (cum niciun ministru nu a mai facut-o pana acum) intarindu-ne increderea ca va analiza propunerile noastre si ca va lua deciziile cele mai bune pentru scoala romaneasca.


Sa speram ca va face ceea ce a spus ... si nu va pune undeva hartiile primite ... incat sa "uite" ( intentionat ) de ele... :?

Pentru ca altfel , m-am saturat de promisiuni desarte! :x
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde daniela_mariana » 07 Mai 2007, 18:43

AM SEMNAT SI EU. STIU CA NU SE FACE PRIMAVARA CU O FLOARE DAR POATE CINEVA NE VA AUZI GLASUL SI VA REDA COPIILOR DREPTUL LA O EDUCATIE DECENTA. NU VREAU SA SPUN IN CE CONDITII IMI TIN EU ORELE... IMI E RUSINE CA SUNT CADRU DIDACTIC...
daniela_mariana
 
Mesaje: 37
Membru din: 23 Feb 2007, 12:40

Mesajde rodica_felecan » 17 Mai 2007, 22:41

Felicitari domnul Viorel. Locuiesc si predau la tara si oricat de greu este si de frumos ma doare sufletul cand vad ca toata lumea vrea economii. Copiii mei am doi baieti invata la tara si nu au sansele celor de la oras de a practica un sport, de a face muzica sau altceva. Singura lor distractie este internetul si televizorul . Ca parinte si ca dascal de clase simultane la centru de comuna stiu despre ce vorbiti si va aprob intrutotul. Daca ar putea politicienii noastri ar desfiinta totul sa le ramana toti banii numai lor. La conditiile noastre nu se gandeste nimeni. Sunt f. revoltata de harababura din invatamant si de experientele care se fac pe copiii mei. Eu sunt formata la scoala ceusista si nu-mi este rusine. Am facut scoala si nu hartogarii. Acesti politruci imi distrug viitorul meu si al copiilor mei si ai consatenilor mei care sunt nevoiti sa-si chinuie copiii pe naveta de la varste f. mici. Si eu am facut naveta si stiu ce inseamna pt. un om mare darmite pt. un copil. Rusine celor care din birourile lor caldute iau decizii privind viitorul copiilor mei.Au ramas atat de putini copii in mediul rural . Ce-ar fi sa-i desfiintam si pe acestia ?
rodica_felecan
 
Mesaje: 46
Membru din: 24 Apr 2007, 19:50

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori