Se poate echivala doctoratul cu gradul I ?

Discutii legate de invatamant, dar care nu intra la celelalte categorii

Se poate echivala doctoratul cu gradul I ?

Mesajde alina_ionescu » 07 Mai 2007, 11:57

Buna ziua
am inteles ca doctoratul se poate echivala cu gradul I in invatamant dar in acelasi domeniu. Eu sunt educatoare. Ce doctorat as putea face astfel incat sa se poat echivala ? In cazul in care ai un doctorat, trebuie sa ai si gradul II astfel incat sa poti echivala cu gradul I, urmand etapele propriu-zise din invatamant?? Cu cat este cunatificat un doctorat la salariu si cu cat este gradul I? In cazul in care le ai pe amandoua cum se calculeaza?
Poate stie cineva si ma poate lamuri in aceasta situatie.
Multumesc anticipat, Alina Ionescu
Avatar utilizator
alina_ionescu
 
Mesaje: 18
Membru din: 09 Aug 2005, 13:18
Localitate: IASI

Mesajde doinamiron » 10 Mai 2007, 09:48

Consulta Statutul Cadrelor Didactice. Te vei lamuri acolo. E vorba de articolul 36.
doinamiron
 
Mesaje: 53
Membru din: 01 Apr 2007, 11:44

Mesajde alina_ionescu » 13 Mai 2007, 18:01

Multumesc foarte mult pentru ajutor.
Alina
Avatar utilizator
alina_ionescu
 
Mesaje: 18
Membru din: 09 Aug 2005, 13:18
Localitate: IASI

Mesajde rosioru » 14 Mai 2007, 12:16

Din ce stiu eu:
-trebuie sa ai def-ul in invatamant; doctoratul te "ajuta" sa "sari" gradul II si I...echivalandu-se direct gr. I;
-poti sa ai si gradul I si doctoratul: in acest caz ai la salariu doua sporuri separate...15 %-20% (nu sunt sigura de procente);
-ca educatoare (si nu numai) poti face orice doctorat; nu cunosc unde scrie ca trebuie sa fie neaparat "pe domeniu"!!!

Succes!
...and justice for all
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Mesajde adinatulbure » 14 Mai 2007, 16:08

doctoratul se echivaleaza cu gradul 1 numai in domeniul in care predai. In schimb sporul de 15 % se acorda indiferent de domeniul in care l-ai obtinut. Daca esti educatoare ar trebui sa ai un doctorat in domeniul pedagogic.
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

Mesajde mirelar » 25 Mai 2007, 21:06

nu cred ca poti face doctorat ca educatoare decat daca ai absolvit studii superioare de lunga durata.
mirelar
 
Mesaje: 176
Membru din: 29 Aug 2005, 15:33

Mesajde rosioru » 25 Mai 2007, 22:08

Intr-adevar trebuie sa ai studii superioare de lunga durata. Ca loc de munca/ ocupatie poti fii educatoare sau orice.
...mai nou iti trebuie si un master ca sa te poti inscrie la doctorat.
...and justice for all
Avatar utilizator
rosioru
 
Mesaje: 305
Membru din: 06 Ian 2005, 17:17
Localitate: Constanta

Mesajde mihaimdl » 27 Mai 2007, 12:39

Nu stiu daca e obligatoriu sa ai master. Daca ai absolvit o universitate si ai o diploma corespunzatoare nu este necesar sa ai master. Master-ul va fi obligatoriu pentru cei care vor absolvi conform noilor planuri ce prevad cicluri de licenta (3-4 ani), master (1-2 ani) si doctorat (~3 ani) (planurile Bologna).
mihaimdl
 
Mesaje: 35
Membru din: 26 Apr 2006, 09:35

Mesajde adishor » 27 Mai 2007, 19:58

mihaimdl scrie:Nu stiu daca e obligatoriu sa ai master. Daca ai absolvit o universitate si ai o diploma corespunzatoare nu este necesar sa ai master. Master-ul va fi obligatoriu pentru cei care vor absolvi conform noilor planuri ce prevad cicluri de licenta (3-4 ani), master (1-2 ani) si doctorat (~3 ani) (planurile Bologna).

din cate stiu eu nu este obligatoriu sa fi absolvit cursurile de master dar trebuie sa te fi in scris, si nu poti sustine teza de doctorat inaintea dizertatiei
adishor
 
Mesaje: 4
Membru din: 05 Mai 2005, 20:19

Mesajde mihaimdl » 27 Mai 2007, 20:23

E destul de confuza situatia la ora actuala. La noi la facultate (Chimie Industriala, Poli Timisoara), cei care absolva in 5 ani (mai avem 2 generatii fara cea de acuma) nu trebuie sa se inscrie la master pentru a se inscrie la doctorat. Cei care vor termina in 4 ani se vor inscrie obligatoriu la master inaintea doctoratului.
mihaimdl
 
Mesaje: 35
Membru din: 26 Apr 2006, 09:35


Înapoi la Cafenea

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori