CALIFICATIVUL EXCELENT

CALIFICATIVUL EXCELENT

Mesajde doinamiron » 27 Apr 2007, 19:23

Salut! As vrea sa va intreb si sa va spuneti parerea referitoare la acordarea calificativului excelent. Cand il acordati si in ce conditii?
doinamiron
 
Mesaje: 53
Membru din: 01 Apr 2007, 11:44

Mesajde marian_dorin » 28 Apr 2007, 22:25

Si eu as vrea sa stiu aceste conditii!!!

Asteptam de la colegele mai "cu experienta" si care au trecut prin aceasta , sa ne impartaseasca din activitatea lor! 8)
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde doinamiron » 30 Apr 2007, 09:10

Eu am metodologia ,dar ma interesau niste pareri mai neoficiale.
doinamiron
 
Mesaje: 53
Membru din: 01 Apr 2007, 11:44

Mesajde mocan_olivia » 30 Apr 2007, 12:34

Eu sunt in concediu de ingrijire a copilului momentan, dar pastrez legatura cu scoala prin intermediul site-ului. As vrea sa stiu ce inseamna calificativul acesta si cand s-a introdus. :? Acum doi ani nu era asa ceva.
mocan_olivia
 
Mesaje: 15
Membru din: 19 Apr 2007, 21:43

Mesajde oaboab » 06 Mai 2007, 17:47

Din câte îmi aduc aminte , problema calificativului "excelent" se punea încă din 1999. ÃŽmiaduc aminte că presa vremii cita un caz al unor elevi care primiseră calificativul FB deoarece aceasta nu ar fi ştiut că există şi E-ul. ÃŽn anul şcolar 1999-2000, problema calificativelor mă viza în mod direct. Eram suplinitor la Liceul Emil Racoviţă (în prezent colegiu) cu 9 ore, din care două erau la ciclul primar.
-Clasa I (învăţătoare: Ana Câmpean, cu care predam în echipă, ca experiment)
-Clasa a IV-a (învăţătoare: Ileana Tritean)
Clasa doamnei Tritean a avut multe activităţi artistice şi, ca urmare, am vrut să-i închei pe toţi elevii dânsei cu media "excelent"; copii respectivi - aşa zvăpăiaţi cum erau - au muncit serios. Nu am putut acorda calificativul respectiv pe motivul că "excelent" se dă pe merite deosebite. Care sunt meritele acelea deosebite?
oaboab
 
Mesaje: 35
Membru din: 06 Mai 2007, 16:48

Calificativul "Excelent"

Mesajde anahodoroaba » 06 Mai 2007, 19:55

Stiu ca nu exista in treptele de notare calificativul "Excelent". Se vede clar in cataloage care sunt documente oficiale, pe pagina in care apar instructiunile cu privire la folosirea si completarea acestora. Calificativul "Excelent" se foloseste in concursuri, in masurari care nu implica sistemul de notare oglindit in cataloage.
anahodoroaba
 
Mesaje: 146
Membru din: 30 Dec 2004, 18:37
Localitate: Bacau

Mesajde mariro » 06 Mai 2007, 22:53

Eu am acordat unei eleve acum 6 ani calificativul Excelent pentru ca, asa cum se mentiona pe atunci in materiale avea in afara scolii rezulate deosebite: castigase nenumarate medalii la karate printre care si de argint. Era in clasa a IV-a.
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde adriana_hosu27 » 07 Mai 2007, 18:26

In scoala noastra se acorda o diploma in plus pe care este mentionat ..."pentru rezultate excelente..." elevilor (putini la numar :lol: ) care pe parcursul intregului an scolar au in totalitate calificative de foarte bine sau numai note de 10 pentru gimnaziu. Rare cazuri, ce e drept...
Avatar utilizator
adriana_hosu27
 
Mesaje: 29
Membru din: 20 Iun 2006, 18:01
Localitate: Baia Mare

Mesajde doinamiron » 08 Mai 2007, 09:14

E adevatat ca in metodologia din 99 scrie ca acest calificativ se acorda ca medie generala cu conditia ca elevul sa dovedeasca efectuarea unor sarcini suplimentare in mod periodic, obtinerea de performante la diverse concursuri, publicarea de articole in reviste,s.a.
Eu personal am mai acordat ca nota pentru obtinerea unor performante deosebite in evaluari acest calificativ,fara a-l trece in carnet sau catalog, pentru a-i ambitiona si stimula in sarcini mai dificile.
doinamiron
 
Mesaje: 53
Membru din: 01 Apr 2007, 11:44


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori