invatamant prescolar

invatamant prescolar

Mesajde mamisitati » 03 Mai 2007, 21:34

Am reusit dupa o viata de munca sa am o gradinita de aproape 4 luni ,nu sunt de meserie si am ramas surprinsa de delasarea si lipsa de interes a educatoarelor,desi salariile nu sunt de neglijat iar programul este de 8 ore.Incerc sa creez o atmosfera cat mai relaxanta si placuta ,mai ales ca pana acum am fost angajat si stiu si problemele din acest punct de vedere.Sa lucrezi cu mintea si sufletul copiilor si sa nu simti nici o bucurie sau satisfactie ,cand lumea adultilor a devenit de nesuportat mi se pare ca ori esti prost ori nu ai habar ce dar ti-a dat Dumnezeu cand ti-ai ales aceasta meserie.Am o fetita de 21 de ani ,dar isi aminteste cu drag de cele doua educatoare ,mi se pare un lucru fantastic ca dupa 17-18 ani un copil sa-si aduca aminte ce a invatat de la TOVARASA asa,era atunci.Va rog sa ma ajutati cu un sfat sau poate este cineva dornic sa lucreze cu copiii asa cum trebuie din tot sufletul si cu tot sufletul .Gradinita este in sectorul 2,Bucuresti.Va multumesc pentru rabdare.
mamisitati
 
Mesaje: 1
Membru din: 19 Feb 2007, 19:56

Mesajde fbresug » 03 Mai 2007, 22:50

Imi pare rau ca v-ati exprimat nemultumirea in acest mod. Urata caracterizare. Poate problema este la dv.Ati infiintat o gradinita cu gandul la copii sau la bani si doriti un castig cat mai rapid?Am vazut, nu demult o doamna la o emisiune tv. care se lauda ca a instalat in gradinita dumneaei particulara camere video. Nu doresc sa ma exprim in numele tuturor educatoarelor dar, in ceea ce ma priveste pe mine, personal, astept niste scuze in urma celor postate pe acest forum.
fbresug
 
Mesaje: 163
Membru din: 27 Ian 2007, 10:18

Mesajde elena1960 » 03 Mai 2007, 23:21

Ma revolta cu adevarat modul in care faceti caracterizarea profesiei pe care o imbratisez si o practic de aproape 30 de ani! Daca asa va exprimati in fata noastra, ma intreb cum arata "atmosfera" pe care o creati in gradinita dumneavoastra? Multumim lui Dumnezeu ca nu trebuie sa lucram acolo! Le plang pe colegele tinere si le indrum spre ...examen pentru titularizare! Pentru dumneavoastra ar fi util sa stiti ca noi lucram cu copiii 4 - 5 ore si nu 8 cum propuneti. In invatamant se lucreaza cu OAMENI, nu cu obiecte sau cifre! Asteptam scuzele de rigoare si va invitam sa veniti prin unitatile noastre, sa cunoasteti cu adevarat munca educatoarelor si ...apoi sa emiteti concluzii.
elena1960
 
Mesaje: 37
Membru din: 11 Mar 2007, 14:39

Mesajde pistol_mada » 04 Mai 2007, 00:33

fara comentarii doamna....asteptam scuzele de rigoare ......meseria de educatoare este una dintre cele mai grele pe care le poate avea un dascal....iar daca "atmosfera" din gradinita dumeavoastra este asa cum este, eu cred ca ar trebui sa va analizati managementul si apoi sa emiteti judecati care lovesc in toate educatoarele...o zi buna
Nu am lasat scoala sa imi afecteze educatia. :wink:
Avatar utilizator
pistol_mada
 
Mesaje: 327
Membru din: 06 Iul 2006, 00:53

Mesajde pistol_mada » 04 Mai 2007, 00:35

a, si inca ceva..angajatii dumneavoastra stiu cum ii caracterizati?
Nu am lasat scoala sa imi afecteze educatia. :wink:
Avatar utilizator
pistol_mada
 
Mesaje: 327
Membru din: 06 Iul 2006, 00:53

Mesajde mariro » 04 Mai 2007, 12:18

pistol_mada scrie:fara comentarii doamna....asteptam scuzele de rigoare ......meseria de educatoare este una dintre cele mai grele pe care le poate avea un dascal....iar daca "atmosfera" din gradinita dumeavoastra este asa cum este, eu cred ca ar trebui sa va analizati managementul si apoi sa emiteti judecati care lovesc in toate educatoarele...o zi buna


Perfect adevarat!
Subscriu la cele aratate aici! Cautati greselile in alta planuri!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde mirela-barcan » 04 Mai 2007, 13:09

După cum bine ştiţi, se apropie sfârşitul anului şcolar. Fiecare dintre dumneavoastră - domnişoarele/doamnele educatoare - se pregăteşte de serbare, moment de bilanţ, când copii, părinţi, bunici, prieteni trăiesc cu emoţie despărţirea (parţială sau finală) de grădiniţă şi oamenii ei.

Mi s-a părut nedrept mesajul pe care l-am citit la începutul acestui topic. Am cunoscut de-a lungul timpului foarte multe educatoare şi am un respect deosebit pentru ceea ce înseamnă ele în viaţa copiilor noştri. Niciodată nu e prea târziu ca să-ţi arăţi recunoştinţa, aşadar:
 Vă mulţumesc pentru că existaţi, ca oameni şi ca instituţie;
 Vă mulţumesc pentru că munciţi cu atâta hărnicie, pentru a avea rezultate bune cu preşcolarii pe care îi formaţi;
 Vă mulţumesc pentru elevii grozavi pe care i-am primit din grădiniţele dumneavoastră;
 Vă mulţumesc pentru ajutorul pe care mi l-aţi dat în clasa I, prin formarea şi informarea acestor preşcolari, care au venit la şcoală cu un bagaj uriaş de cunoştinţe, deprinderi şi capacităţi.

Nu ştiu dacă am putut cuprinde în aceste câteva rânduri toată mulţumirea şi recunoştinţa care se îndreaptă spre dumneavoastră. Sigur ştiu, însă, că vă doresc tot binele din lume, să aveţi spor la toate, să vă fie sufletele pline de lumină şi bucurie, să aveţi sănătate şi putere de muncă, să învingeţi toate greutăţile ce vă apar în cale.

Cu alese sentimente, Mirela Barcan,
mamă de licean (care a fost "grădinar" cu mulţi ani în urmă...)
şi colegă în "cancelaria virtuală".
Avatar utilizator
mirela-barcan
 
Mesaje: 249
Membru din: 03 Ian 2005, 22:03

invatamant prescolar

Mesajde betiana » 04 Mai 2007, 15:42

Lucrand si in gradinita, cu prescolari, am vazut cazuri ... si necazuri.Dar delasare ? Ce inseamna delasare si lipsa de interes ? Prin delasare se intelege ca la un moment dat (initial) doamna educatoare a avut rezultate si ca deodata nu mai are chef de munca. DE CE ? Lipsa de interes ? Copilul este centrul de interes.Avand copii in gradinita cum sa intelegem lipsa de interes ? Eu zic ca 8 ore de stat in priza pentru o educatoare este putin cam mult.As opta pentru 6 ore.Apoi as adopta o programa care sa coincida cu cea de la minister, dar cu modalitati noi de implementare.As opta si pentru voluntariat din partea tinerilor din anii terminali de liceu.Imi aduc aminte ca am vazut in Germania un stil de lucru inedit in gradinite.In mici separeuri, pe pernite stateau voluntari care citeau sau construiau cu copiii din lego.Un psiholog statea intr-un separeu cu unul sau doi copii, iar cativa copii se jucau in bazine mici cu apa cu jucarii specifice acestui tip de joc.Copiii erau liberi si fericiti.Oare cand va fi si la noi asa ?Incheind, vreau sa va spun ca educatorii sunt formatori de spirite si personalitati.Ori nu ati facut o selectie corecta, ori nu stiti inca cum sa dezvoltati coeziunea grupului.
betiana
 
Mesaje: 240
Membru din: 22 Apr 2006, 18:37

Mesajde educatoare » 04 Mai 2007, 17:20

mirela-barcan scrie:După cum bine ştiţi, se apropie sfârşitul anului şcolar. Fiecare dintre dumneavoastră - domnişoarele/doamnele educatoare - se pregăteşte de serbare, moment de bilanţ, când copii, părinţi, bunici, prieteni trăiesc cu emoţie despărţirea (parţială sau finală) de grădiniţă şi oamenii ei.

Mi s-a părut nedrept mesajul pe care l-am citit la începutul acestui topic. Am cunoscut de-a lungul timpului foarte multe educatoare şi am un respect deosebit pentru ceea ce înseamnă ele în viaţa copiilor noştri. Niciodată nu e prea târziu ca să-ţi arăţi recunoştinţa, aşadar:
 Vă mulţumesc pentru că existaţi, ca oameni şi ca instituţie;
 Vă mulţumesc pentru că munciţi cu atâta hărnicie, pentru a avea rezultate bune cu preşcolarii pe care îi formaţi;
 Vă mulţumesc pentru elevii grozavi pe care i-am primit din grădiniţele dumneavoastră;
 Vă mulţumesc pentru ajutorul pe care mi l-aţi dat în clasa I, prin formarea şi informarea acestor preşcolari, care au venit la şcoală cu un bagaj uriaş de cunoştinţe, deprinderi şi capacităţi.

Nu ştiu dacă am putut cuprinde în aceste câteva rânduri toată mulţumirea şi recunoştinţa care se îndreaptă spre dumneavoastră. Sigur ştiu, însă, că vă doresc tot binele din lume, să aveţi spor la toate, să vă fie sufletele pline de lumină şi bucurie, să aveţi sănătate şi putere de muncă, să învingeţi toate greutăţile ce vă apar în cale.

Cu alese sentimente, Mirela Barcan,
mamă de licean (care a fost "grădinar" cu mulţi ani în urmă...)
şi colegă în "cancelaria virtuală".


Multumim pentru frumoasele cuvinte!
Ceea ce fac astazi mi-a fost dat sa fac,caci am venit pe lume cu o menire."
Avatar utilizator
educatoare
 
Mesaje: 194
Membru din: 14 Iun 2005, 16:46
Localitate: Bucuresti

Mesajde fbresug » 04 Mai 2007, 18:13

Astept de la mamisitati sa-si asume responsabilitatea celor declarate si sa-si justifice pozitia.
fbresug
 
Mesaje: 163
Membru din: 27 Ian 2007, 10:18

Mesajde cojocaru » 04 Mai 2007, 19:03

Nu vreau nici sa scuz nici sa acuz, dar ...pe vremea mea am fost 6,5 pe un loc la examenul de admitere, s-au dat probe eliminatorii la asa numitele "aptitudini", practica pedagogica era 1 zi pe saptamana + ziua de practica individuala+ cea comasata, cred ca numarul orelor de psihologie ,pedagogie si metodici era cam de 15 pe saptamana...etc. Dupa cate stiu, dar mi-as dori sa gresesc, in ultimii ani s-au "facut" educatoare pe banda rulanta! Imi cer scuze de la cele care chiar au chemare spre aceasta meserie. Dintre educatoarele pe care le cunosc 99% sunt dedicate profesiei, este un procent mare pe care nu stiu daca il intalnim la alte categorii profesionale!
Multumiri doamnei Barcan pentru cuvintele frumoase!
De acord cu Rory despre importanta atitudinii directorului in crearea relatiilor dintre membrii colectivului, a atmosferei de lucru si a entuziasmului.
cojocaru
 
Mesaje: 1945
Membru din: 05 Feb 2007, 13:28
Localitate: Botosani

Mesajde mia1960 » 04 Mai 2007, 19:20

Buna ziua , mamisitati, ati infiintat gradinita pentru a avea castig financiar, de pe urma parintilor care, dupa cele vazute la tv, nu aveau un loc in institutiile prescolare, si acum va acoperiti cu lozinca~ citez~si am ramas surprinsa de delasarea si lipsa de interes a educatoarelor~sau ati ramas fara clienti, datorita atitudinii d-voastra?
Pacat de educatoarele pe care le-ati angajat, sau poate au demisionat, in urma relatiei cu d-voastra!
Este adevarat ca nu e bine sa comentezi de situatii pe care nu le cunosti in direct, dar generalizarea d-voastra m-a deranjat!
Tare as dori sa ne comunice o mamica parerea ei despre educatoarele din unitatea d-voastra! Nu va acuz de nimic dar doresc un pic de decenta din partea d-voastra, si sa ne dati un raspuns! MULTUMESC!
mia1960
 
Mesaje: 42
Membru din: 05 Oct 2006, 21:17


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori