Credeti ca un elev bun merita o observatie dura?

Credeti ca un elev bun merita o observatie dura?

Mesajde marmar » 28 Apr 2007, 16:57

:cry: :?: Un elev bun incalca regulile de comportare. Nu este ceva iesit din comun, dar ca sa arat ca educ fac observatii dure. Cum credeti e bine?
:oops:
Avatar utilizator
marmar
 
Mesaje: 165
Membru din: 04 Ian 2007, 11:16
Localitate: or. Chişinău, Republica Moldova

Mesajde daiana » 28 Apr 2007, 17:47

,,Bun" sau mai putin ,,bun", orice elev trebuie sa respecte anumite reguli. Parerea mea este aceea ca devierile de comportament se corecteaza cu multa rabdare si vorba buna.
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16

Mesajde marian_dorin » 29 Apr 2007, 01:05

Eu cred ca , atunci cand vine vorba de o comportare neadecvata din partea celui la care nici nu te-ai fi asteptat , trebuie sa reactionezi si sa aplici aceleasi reguli si pedepse ca si pentru restul clasei!

Deci , sub nici o forma , nu trebuie altfel tratati sau mai rau , scutiti de aceste pedepse... !
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde marian_dorin » 29 Apr 2007, 01:10

De asemenea , si in practica mea zilnica , am intalnit din partea celor la care nu ma asteptam , comportamente rele , si ca masura de ameliorare , i-am tratat mult mai special , adica mult mai intens si am analizat mult mai profund ceea ce s-a intamplat ( respectiva fapta rea ) , insa in acord cu regulile clasei ...

Iar la sfarsit , masurile care s-au impus nu au diferit deloc de cele alor celorlalti elevi... pe de o parte , pentru a nu face vreo diferenta intre copii , iar pe de cealalta parte , ca o masura de constrangere a nivelului intelectual la care ei se situeaza , in comparatie cu ceilalti mai slabi... Si n-aveti idee , ce fantastic a functionat!
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde marian_dorin » 29 Apr 2007, 01:11

Iar in rest , asteptam si alte pareri de la colegii cu o mai mare si bogata experienta in invatamant! :!:
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde marian_dorin » 29 Apr 2007, 01:11

:lol:

Marian :wink:
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde mimi_camp » 29 Apr 2007, 10:23

nu exista o regula. oricum "regulile clasei" sunt axate pe fapte pozitive, adica "suntem punctuali", "ne ajutam intre noi", ascultam cand cineva ne vorbeste"... si nu spun ce se intampla cand nu se respecta ele.fiecare situatie este diferita/fiecare elev e diferit(asa cum am mai spus-o).din experienta am invatat sa nu impun reguli decat dupa ce raul a fost facut.iar pedepsele sunt in continua schimbare, depinde de copil si la ce reactioneaza el pozitiv. altfel am face ca in "Patul lui Procust". de obicei la elevii "buni" e de ajuns o discutie prin care sa constientizeze fapta si urmarile ei, modul in care m-a afectat pe mine manifestarea lui-de obicei acesti elevi au mare respect pentru dascal si aprecierea pe care acesta le-o acorda.
sper ca m-am facut bine inteleasa, de spus ar mai fi multe, depinde de fiecare dintre noi cum simtim colectivul de copii si cat de mult putem obtine(pentru formarea lor) dintr-o astfel de situatie.
mimi_camp
 
Mesaje: 89
Membru din: 13 Feb 2006, 19:42

atentionari

Mesajde toni » 29 Apr 2007, 21:11

toti trebuie tratati cu aceeasi masura!
masurile diferentiate nu fac decat sa accentueze stilul agresiv al celor care fac probleme in mod obisnuit! dar daca si premiantul clasei e "pedepsit" la fel cu cel considerat "obraznicul" atunci sunt sanse mai mari ca cel considerat "rau" sa devina mai potolit...
Avatar utilizator
toni
 
Mesaje: 177
Membru din: 20 Noi 2003, 00:32


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori