Cum incepeti sau sfarsiti o zi de curs

Cum incepeti sau sfarsiti o zi de curs

Mesajde gilda53 » 21 Apr 2007, 11:54

Va spun ce fac eu si abia astept sa aflu si alte pareri.Ne incepem ziua cu o gluma, fiecare banca intr-o zi, apoi pe tabla, elevii de serviciu propun o deviza , de genul"Sa fim generosi, politicosi, toleranti ! etc" sau "Sa nu-ti faci prieten primul impuls!". Sunt creativi copiii nostri si veti fi surprinsi ce devize gasesc.O comentam putin. Alternez cu fise in care sunt chipuri de copii si trebuie sa coloreze figura care ii reprezinta, apoi evaluez rapid care sunt cei cu o stare mai putin buna si incerc impreuna cu clasa sa le schimb starea, amprentandu-i pozitiv.Veti afla o multime de aspecte despre ei, intr-un timp foarte scurt. Ziua incepe cu buna dispozitie, cu un climat afectiv ce nu poate genera dacat rezultate pe masura.Am dat doar cateva exemple.
La plecare aceiasi elevi sau o alta banca prezinta ceva interesant citit intr-o revista sau carte, ziar.Alocam cinci minute pentru a comenta si a aprecia cele aflate, apoi ne luam la revedere cu imbratisarea ingerilor, care le place cel mai mult.
In felul acesta veti avea surprize nebanuite in anumite zile, va veti bucura de gratitudinea calda a celor pe care ii indrumati cu daruire zi de zi.
Avatar utilizator
gilda53
 
Mesaje: 46
Membru din: 13 Ian 2007, 18:56

Mesajde marian_dorin » 21 Apr 2007, 18:15

Super!

Bravo tie pentru aceste minunate idei , dar si copiilor , pentru ca le aplica dupa voia ta! :)

O sa incerc si eu ceea ce ai propus aici si ne-ai impartasit!

Mersi mult de tot... :D
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

intrebare

Mesajde aura_w » 22 Apr 2007, 17:55

Ati vrea sa-mi explicati in ce consta "imbratisarea ingerilor"?suna tare bine...
multumesc.
aura_w
 
Mesaje: 44
Membru din: 10 Mar 2007, 21:01

Mesajde livioara » 22 Apr 2007, 22:05

O colega imi povestea ca in fiecare zi la plecare se straduieste sa rezolve conflictele pe care le-au avut elevii in ziua repectiva, pentru a nu ramane intr-o stare conflictuala dupa orele de curs. Foarte frumos imi spunea ca "inchide cercurile", copiii isi rezolva nemultumirile si pleaca impacati acasa.
livioara
 
Mesaje: 168
Membru din: 04 Ian 2006, 23:32
Localitate: Brasov

Mesajde gilda53 » 23 Apr 2007, 18:31

Am invatat-o de la o persoana deosebita, d-na Mariana Straut, directorul programului "Strategii didactice intuitive", cu ocazia organizarii unui workshop la noi in scoala.E vorba de o imbratisare in care degetul aratator se uneste cu degetul mare, iar celelalte sunt orientate in sus.
Totul se petrece pe un fond muzical deosebit:fie muzica d-lui Iovu, fie o muzica cu delfini, fie muzica clasica.
Avatar utilizator
gilda53
 
Mesaje: 46
Membru din: 13 Ian 2007, 18:56

Mesajde gilda53 » 23 Apr 2007, 18:58

Referitor la ceea ce spunea Livioara despre eventualele conflicte, eu am pe perete o cutie postala unde ei isi spun nemultumirile. Avand geam, pot observa imediat ca am mesaje si la sfarsitul zilei le adun, apoi a doua zi le comentez putin, mai bine zis le clasific . Le expun o situatie si ii intreb cum cred ei ca ar fi putut fi rezolvata.De cele mai multe ori sunt rezolvate asertiv si asta pentru ca am derulat pe parcursul anului trecut optionalul "Alfabetizare emotionala", iar rezultatele au fost uluitoare. Mesajele sunt de genul "X vorbea tare pe strada si nu mi-a placut, mai ales ca discuta o problema a clasei noastre" sau "Y ma enerveaza cand imi cere mereu pensule si acuarele. E bine sa-l ajut de fiecare data?
Se creeaza o relatie afectiva deosebita, uneori scriu lucruri chiar speciale. Incercati si veti vedea!
Avatar utilizator
gilda53
 
Mesaje: 46
Membru din: 13 Ian 2007, 18:56

Mesajde livioara » 24 Apr 2007, 16:23

Gilda, tare mi-as dori sa aflu mai multe despre acest subiect, alfabetizarea emotionala, despre care ai mai dat cateva detalii si pe www.abecedar.com Conteaza enorm ca elevii sa ne simta aproape de sufletele lor. Cate nu s-ar rezolva daca am cladi mai mult pe latura emotionala!
livioara
 
Mesaje: 168
Membru din: 04 Ian 2006, 23:32
Localitate: Brasov

Mesajde gilda53 » 25 Apr 2007, 15:01

Promit un articol in revista ta si daca imi spui ce clasa ai, te pot ajuta concret pentru anul viitor.Acum cauta la Diverse, pe la pag. 11 si vei gasi cateva informatii.
Avatar utilizator
gilda53
 
Mesaje: 46
Membru din: 13 Ian 2007, 18:56

Mesajde marian_dorin » 25 Apr 2007, 23:55

gilda53 scrie:Promit un articol in revista ta si daca imi spui ce clasa ai, te pot ajuta concret pentru anul viitor.Acum cauta la Diverse, pe la pag. 11 si vei gasi cateva informatii.


Voi cauta si eu respectivele informatii!

Multumesc mult!
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori