a fi invatator

a fi invatator

Mesajde 251953 » 10 Apr 2007, 21:03

Ma bucur ca am reusit sa intru in ac. familie. As vrea sa impartasim din satisfactiile muncii noastre. Cer mult?
251953
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Apr 2007, 15:15

Mesajde marian_dorin » 10 Apr 2007, 22:54

Cam ce anume ai vrea sa iti impartasim ??

Sigur ca NU ceri mult! ... :lol:
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde goodmorningsun » 11 Apr 2007, 20:29

pe ce tema a-ti vrea sa discutam?
goodmorningsun
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Apr 2007, 20:35

step by step

Mesajde 251953 » 11 Apr 2007, 20:56

Orice.Ex Step by step
251953
 
Mesaje: 57
Membru din: 10 Apr 2007, 15:15

Step by step

Mesajde ine_li » 11 Apr 2007, 23:50

Abia astept sa-mi cunosc colegele/ colegii care predau la clase de Step.
Eu am clasa I si acesta este primul meu an la o asemenea clasa. Pot sa spun ca mie imi place foooarte mult! :D, cu atat mai putin familie mele :wink:
ine_li
 
Mesaje: 589
Membru din: 13 Feb 2007, 09:50

Mesajde marian_dorin » 12 Apr 2007, 01:10

Pe mine acest sistem nu ma atrage deloc!

Chiar sunt "impotriva" lui!... :(

Am avut "nesansa" de a preda in liceu la un astfel de sistem si nu am facut-o deloc cu placere!

Spun toate acestea , pentru ca stiu ca este o relatie si un climat foarte special in asemenea clase , intre elevi si invatatori ( relatiile ) , insa marea mea dilema este : CE VOR SI MAI ALES CUM SE VOR INTEGRA MAI DEPARTE , IN CICLUL GIMNMAZIAL , ACESTI ELEVI CARE ACUM AU O ALTA CONSTRUCTIE ( DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE ! ) ??

Cum ii vor primi si oare vor fi acceptati de ceilalti colegi de-ai lor in noul sistem de masa?? ( cel gimnazial ) Dar ei cum se vor simti cu TOTALA si NOUA schimbare??

Aceste intrebari ma macina pe mine in legatura cu acest sistem si cred eu , pe aspectele acestea ar trebui sa discutam!

Al vostru ,
din Sibiu , inv.Marian Nistor :P

PS : Este un subiect foarte interesant si totodata , delicat , fiindca atinge la diferentele ce se stabilesc intre SISTEMUL DE MASA AL INVATAMANTULUI , cel traditional , si o NOUA ALTERNATIVA , cu noi sarcini si obiective ! :!:
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde goodmorningsun » 12 Apr 2007, 17:02

Nu am lucrat niciodata la step by step, dar am vazut o zi de lucru a unei invatatoare la un liceu pedagogic. Este interesant stilul de lucru pe ateliere, dar cum spunea colegul marian_dorin "cum se vor integra elevii la ciclul gimnazial?" atunci haideti sa discutam pe o alta tema de exemplu: metode activ-participative.
goodmorningsun
 
Mesaje: 15
Membru din: 05 Apr 2007, 20:35

Mesajde marian_dorin » 13 Apr 2007, 01:24

Sau o alta tema , tot pe metode , insa cele specifice GANDIRII CRITICE , mai ales ca asta se cere si se cam insista... :wink:

Ce ziceti?? :)
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde marian_dorin » 13 Apr 2007, 01:26

DE CE NU MAI APAR PARERI(POZITIVE) LEGATE DE SISTEMUL STEP BY STEP??

CEI CARE LUCREAZA IN DOMENIU , CE AVETI SA NE SPUNETI CU PRIVIRE LA INTREBAREA MEA DE MAI SUS FORMULATA?? :?:
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde leu » 13 Apr 2007, 01:41

Nu am lucrat la step, dar am vazut sali de clasa care mi s-au parut extraordinare ca dotare ,aspect,materiale,mobilier etc.si m-am intrebat de ce nu sunt bani pentru restul...Acestia nu sunt tot copiii tarii?Nu au aceleasi drepturi? De ce atata diferenta?Sa nu mai compari cu o scoala de la tara..pe care mai vor sa o si desfinteze.
Si cand te gandesti ca adevaratii intelectuali s-au nascut la tara!
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde leu » 13 Apr 2007, 01:42

Nu am lucrat la step, dar am vazut sali de clasa care mi s-au parut extraordinare ca dotare ,aspect,materiale,mobilier etc.si m-am intrebat de ce nu sunt bani pentru restul...Acestia nu sunt tot copiii tarii?Nu au aceleasi drepturi? De ce atata diferenta?Sa nu mai compari cu o scoala de la tara..pe care mai vor sa o si desfinteze.
Si cand te gandesti ca adevaratii intelectuali s-au nascut la tara!
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde gica_ionescu » 13 Apr 2007, 08:35

Eu nu am lucrat la step insa stiu despre ce e vorba. Imi place mult modul de lucru si atmostera destinsa. Copiii se dezvolta frumos si nu au inhibitii. Aplic unele idei la clasa mea si copiilor le place.
Mi se pare de viitor insa pentru parinti este costisitor.Tot ceea ce e dotare in clasa de step este facut prin contributia ,,voluntara'' a parintilor.
Pacat ca nu exista continuitate la unele scoli.
Nu am auzit sa existe probleme de adaptare ale elevilor la gimnaziu in cadrul invatamantului traditional.
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde marian_dorin » 19 Apr 2007, 22:38

leu scrie:Nu am lucrat la step, dar am vazut sali de clasa care mi s-au parut extraordinare ca dotare ,aspect,materiale,mobilier etc.si m-am intrebat de ce nu sunt bani pentru restul...Acestia nu sunt tot copiii tarii?Nu au aceleasi drepturi? De ce atata diferenta?Sa nu mai compari cu o scoala de la tara..pe care mai vor sa o si desfinteze.
Si cand te gandesti ca adevaratii intelectuali s-au nascut la tara!


NU EXISTA NICI O DIFERENTA!!!

Ati inteles altfel...
Imi pare foarte rau..
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori