frecventa verificarii caietelor

Mesajde marmar » 13 Apr 2007, 15:57

corin scrie:Lucrez cu doua clase, simultan. Pentru mine TIMPUL este foarte pretios.
Am obisnuit elevii astfel:dupa ce le corectez temele, activitatea independenta din timpul orelor sau fisele de lucru le pun calificativele iar ei si le trec singuri intr-un "catalog" expus in fata clasei. Astfel ei pot urmari daca au progresat sau nu, pot constientiza care le sunt partile slabe. Periodic evidentiez pe cei care progresează, premiez pe cei merituosi, stimuland si motivand pe toti. La sedintele cu parintii acestia vor urmari activitatea copiilor reflectata in calificativele primite, pentru ca nu sunt putini cei care nu se uita ce calificative au in caiete.

:lol: Sa stii ca m-ai provocat cu catalogul din fata clasei. Nu stiu cum va fi in clasa mea, dar voi incerca neaparat. Cit e de mare? Faci odata in saptamina acest catalog? Descrie-l daca poti... :?: 8) 8) 8)
Avatar utilizator
marmar
 
Mesaje: 165
Membru din: 04 Ian 2007, 11:16
Localitate: or. Chişinău, Republica Moldova

Mesajde gica_ionescu » 13 Apr 2007, 22:48

Si eu aplic metoda asta si la 2 saptamani fac sedinta cu parintii si elevii.

Este o foaie alba de impachetat pe care scriu cu markerul. Este prinsa cu scoch in fata clasei.

Fiecare foaie este pe o saptamana.
Avatar utilizator
gica_ionescu
 
Mesaje: 1154
Membru din: 18 Iul 2004, 10:29

Mesajde gherghescudoina » 17 Apr 2007, 18:08

Este adevărat că părinţii nu se prea uită prin caietele copiilor sau cel puţin prin fişele de lucru. Eu am un "portofoliu" al elevului care conţine toate fişele sale de lucru şi la sfârşitul sem. I le-am adunat de la elevi şi le-am pus în dosarul personal al fiecăruia pt. că erau deja prea multe şi copiilor le era destul de greu să le aducă zilnic... Ei bine, la şedinţa cu părinţii de la sfârşitul lunii februarie (şedinţă la care le-am prezentat părinţilor dosarul respectiv- care conţinea fişa de observaţie asupra elevului) toţi erau ffff. curioşi nu atât la observaţii cât la fişele acelea pe care le luasem de la copii de câteva zile..... pe care le-au studiat îndelung... DECI e foarte bună ideea cu afişarea calificativelor şi prezentarea lor la şedinţa cu părinţii!!
gherghescudoina
 
Mesaje: 285
Membru din: 26 Ian 2007, 18:03
Localitate: BARLAD-VASLUI

Mesajde marmar » 17 Apr 2007, 21:29

gherghescudoina scrie:Este adevărat că părinţii nu se prea uită prin caietele copiilor sau cel puţin prin fişele de lucru. Eu am un "portofoliu" al elevului care conţine toate fişele sale de lucru şi la sfârşitul sem. I le-am adunat de la elevi şi le-am pus în dosarul personal al fiecăruia pt. că erau deja prea multe şi copiilor le era destul de greu să le aducă zilnic... Ei bine, la şedinţa cu părinţii de la sfârşitul lunii februarie (şedinţă la care le-am prezentat părinţilor dosarul respectiv- care conţinea fişa de observaţie asupra elevului) toţi erau ffff. curioşi nu atât la observaţii cât la fişele acelea pe care le luasem de la copii de câteva zile..... pe care le-au studiat îndelung... DECI e foarte bună ideea cu afişarea calificativelor şi prezentarea lor la şedinţa cu părinţii!!

:?: :?: :?: Si cum realizati faptul ca trebuie pastrata totusi intimitatea elevului. Vine parintele la sedinta, iar in fata clasei sta acel catalog, care il da de rusine. Important e sa ajutam familia, copilul si nu a le arata pur si simplu punctele slabe,or, rezolvarea problemelor se obtine de cele mai multe ori tet a tete.
:?: :idea: :idea: Ceea ce aplic pentru asigurarea ca parintele vede zilnic nota este faptul ca solicit copiilor sa prezinte parintelui pentru a nota tema la care a scris in clasa, unde a executat o fisa de recuperare sau una de fixare, altadata de extindere(pe care o capsez in caietul elevului), o tema de activitate independenta etc.
:P :P :P Scrisoarea didactica este alta modalitate de asigurare a transferului. Elevul primeste o fisa cu idei lacunare, pe care inregistreaza toate succesele si insuccesele din acea zi. Evident ca ei trec si notele acumulate. Parintele semneaza cu un Vazut
Exemplu de scrisoare didactica>Dragi parinti,
Azi la scoala am invatat.....................
Deja stiu ca..................................
Mi-a fost greu sa.............................
N-am inteles...................................
Cel mai usor a fost cind....................................
Am luat note de ...............................................
Cu respect, al vostru fiu.....................................
Avatar utilizator
marmar
 
Mesaje: 165
Membru din: 04 Ian 2007, 11:16
Localitate: or. Chişinău, Republica Moldova

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori