programe de serbari sfarsit de an

programe de serbari sfarsit de an

Mesajde pupitzik » 15 Apr 2007, 20:50

cum se apropie sfarsitul anului scolar, poate aveti idei despre anumite serbari de sfarsit de an la gradinita!
nu prea am experienta in domeniu, lucrez doar de mai putin de 1 an si nu am trecut inca prin sfarsitul anului scolar si mi-ar trebui o mana de ajutor si poate si altora, aflati in situatia mea. de aceea ma gandesc ca daca voi aceia care aveti idei si programe de serbari de sfarsit de an la gradinite ar fi minunat daca ne-ati impartasi si noua din ele si totodata din experienta voastra...
eu am grupa mijlocie.
puteti sa postati si pentru alte grupe, pentru a ajuta pe alte persoane.
va multumesc in numele tuturor.
pupitzik
 
Mesaje: 12
Membru din: 25 Iun 2006, 19:34

Mesajde catadeli35 » 17 Apr 2007, 20:55

Iti propun sa cauti la ,,diverse", inv prescolar cat si primar .Sigur vei gasi ceea ce cauti.Inarmeaza-te cu multa rabdare .Bafta!!! :lol:
catadeli35
 
Mesaje: 161
Membru din: 25 Oct 2005, 20:29

Mesajde pistol_mada » 17 Apr 2007, 22:25

eu as vrea o altfel de serbare pentru grupa pregatitoare...m-am cam saturat de adio gradinita..are cineva ideee ce as putea sa mai fac? mentionez ca grupa are continuitate..ii am de la grupa mice, deci am cam euizat stocul, iar anul trecut din ei au plecat la scoala 9, asa ca trebuit sa introduc si cate ceva despre adio gradinita..sunt in pana de idei acum..help
Nu am lasat scoala sa imi afecteze educatia. :wink:
Avatar utilizator
pistol_mada
 
Mesaje: 327
Membru din: 06 Iul 2006, 00:53

Mesajde fbresug » 18 Apr 2007, 00:02

In urma cu doi ani am inlocuit serbarea de incheiere a ciclului prescolar cu o activitate pe care am incercat s-o descriu in materialul Evaluarea sumativa de la gradinita la scoala care sper sa apara pe didactic.ro la sectiunea diverse.Dupa aceasta actiune, intr-o alta zi, am organizat o excursie impreuna cu parintii si copii la Suceava. Acolo, cei mici si cei mari au avut ce vizita. L-a despartirea de gradi. copiii au primit pliante cu fotografii, catalogul grupei, etc. plus o carticica cu o selectie acelor mai frumoase poezii invatate de-a lungul anilor.Cartea a fost personalizata.
fbresug
 
Mesaje: 163
Membru din: 27 Ian 2007, 10:18

serbare sf. an

Mesajde laurian » 24 Apr 2007, 23:09

Va rog daca aveti ceva pentru grupa mica pentru serbarea de sfarsit de an. Multumesc! Nu sunt prea tanara dar m-am saturat sa tot fac acelas lucru .As dori ceva idei "tinere".
laurian
 
Mesaje: 107
Membru din: 04 Dec 2006, 21:49

Mesajde panuca » 01 Mai 2007, 00:01

Serbarile de sfarsit de an scolar ( la grupa pregatitore ) eu le realizez in mare parte sub forma de concurs. Concursul consta in trecerea in revista a cunostintelor copiilor in toate domeniile de activitati, copiii fiind impartiti in 2 grupe, fiecare raspuns corect fiind punctat, iar in final ambele echipe sunt castigatoare si isi primesc "premiul", cadoul de sfarsit de gradinita. Este un fel de serbare-lectie deschisa, foarte atragatoare atat pentru copii cat si pentru parinti.
panuca
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Feb 2007, 21:58

Mesajde elenatipa » 28 Mai 2007, 10:28

Eu va propun o alta modalitate de a marca sfarsitul de an.Nu este obligatorie o serbare.Se poate organiza la iarba verde un foc de tabara in jurul caruia copiii,fara prea multe insistente din partea educ.se vor intrece in a canta si spune poeziile invatate peste an.se pot desfasura usor jocuri distractive,o partida de fotbal intre baieti si tatii lor,tenis etc.Un concurs de genul "Cine stie..."Tot in acest timp se poate prepara un gratar......ca doar sunteti la iarba verde.Chiar si fara foc de tabara,credeti-ma este minunat.
Elena T.
elenatipa
 
Mesaje: 86
Membru din: 13 Ian 2007, 20:00

Mesajde simonaandronesi » 28 Mai 2007, 12:29

Eu anul acesta am pus in scena un obicei de nunta, obicei traditional vechi.
Foarte incantati atat copiii cat si parintii. Incercati si altceva, obiceiuri populare traditionale sa vedeti ce mult plac tuturor.
O sa postez atat scenariul cat si poze de la serbare.

Mult succes!!! :)
simonaandronesi
 
Mesaje: 41
Membru din: 09 Apr 2006, 01:13
Localitate: Bistrita


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori