urari de paste

urari de paste

Mesajde oanamusat » 02 Apr 2007, 20:32

fie ca lumina Invierii sa va intre in casa si sa va binecuvinteze sufletul
oanamusat
 
Mesaje: 13
Membru din: 25 Ian 2007, 21:42

Mesajde elenadumitrachi » 02 Apr 2007, 22:44

Sarbatoarea Sfanta a Invierii Domnului sa reverse asupra voastra sanatate, belsug si bucurii, iar Lumina din Noaptea Sfanta sa va ridice sufletele spre noi trepte spirituale si sa va insoteasca pasii pe drumul vietii!
PASTE FERICIT !
elenadumitrachi
 
Mesaje: 1582
Membru din: 19 Apr 2006, 15:16
Localitate: Galati

Mesajde norina_asachi » 03 Apr 2007, 10:32

Bucuria vine din lucruri marunte, linistea vine din suflet, caldura sufleasca vine din inimile voastre. Fie ca lumina Invierii Domnului sa va calauzeasca pretutindeni. Va doresc un Paste fericit si binecuvantat. Hristos a inviat! :P
Avatar utilizator
norina_asachi
 
Mesaje: 178
Membru din: 02 Feb 2007, 19:36
Localitate: Roman

Mesajde educatoare » 03 Apr 2007, 16:40

Lumina sa va inunde sufletul si casa.Un Paste fericit!
Fişiere ataşate
angel52.gif
angel52.gif (8.05 KiB) Vizualizat de 1561 ori
Ceea ce fac astazi mi-a fost dat sa fac,caci am venit pe lume cu o menire."
Avatar utilizator
educatoare
 
Mesaje: 194
Membru din: 14 Iun 2005, 16:46
Localitate: Bucuresti

Mesajde pistol_mada » 03 Apr 2007, 21:01

numai ganduri bune!...sarbatori fericite!
Nu am lasat scoala sa imi afecteze educatia. :wink:
Avatar utilizator
pistol_mada
 
Mesaje: 327
Membru din: 06 Iul 2006, 00:53

Mesajde violeta78 » 04 Apr 2007, 14:16

Paste fericit!
Sa va aduca iepurasul tot ce va doriti!
violeta78
 
Mesaje: 56
Membru din: 02 Feb 2007, 04:26

Mesajde mariro » 04 Apr 2007, 14:45

Ierusalim - inaintea venirii Sfintei Lumini...
Despre minunea venirii Sfintei Lumini la Ierusalim in Sambata Mare, spre pranz, in plina zi, s-a scris foarte mult, inclusiv in paginile revistei noastre. Anul acesta pe cand garzile patriarhului (vezi coperta) isi faceau loc cu greu catre Mormantul Domnului printre miile de pelerini veniti din toate colturile lumii, afara astepta inca sa intre in biserica o mare de oameni.

Eu am incercat sa ajung inauntru din Patriarhia Greaca pe langa Paraclisul Sfintilor Imparati si coborand apoi prin Biserica Sfantului Iacob (a arabilor ortodocsi), insa politia israeliana ne-a interzis accesul si am ramas vreo doua ore blocat sub cerul liber, cu un grup de greci, pe o platforma de langa Paraclisul Sfintilor Imparati. De acolo vedeam imensele cupole ale Bisericii Sfantului Mormant. Era cam ora 10 dimineata si soarele ardea cu putere printre cativa norisori subtiri. Aproape imi pierdusem orice nadejde de a mai ajunge inauntru, cand, deodata, cei din jurul meu au inceput sa strige si sa tipe aratand cu mainile catre cer. Nu intelegeam ce spun, insa cand m-am uitat in sus am ramas uimit: in jurul soarelui aparuse un curcubeu perfect rotund, din care tasneau raze de soare. Imaginea era extraordinara. Am ramas tacut, cu privirea la cer mult timp. Abia dupa vreun sfert de ora m-am gandit sa fotografiez minunea de pe cer.

A doua zi, stand in Biserica Invierii, mi-am ridicat ochii catre turla. Icoana Mantuitorului Iisus Hristos veghea deasupra noastra din cupola. Era inconjurata de un curcubeu rotund. Mantuitorul Iisus Hristos Pantocrator asa se picteaza intotdeauna in turla sau in cupola centrala a bisericii. Acum cred ca stiu de ce.

EU sunt lumina lumii...(Ioan 8,12)

Silviu-Andrei Vladareanu
Lumea credintei, anul III, nr. 6(23)
Imagine

Paste fericit!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde omega » 04 Apr 2007, 22:07

O picătură de linişte în sufletele răvăşite, un gând curat şi multă, multă iubire acum în ajunul Sfintei Sărbători a Învierii! Un zâmbet din toată inima: :)
omega
 
Mesaje: 90
Membru din: 25 Feb 2007, 13:42

Mesajde dbv » 06 Apr 2007, 13:24

"Inainte de a-ti trimite Crucea pe care o duci,Dumnezeu a privit-o cu ochii Sai cei preafrumosi,a examinat-o cu ratiunea Sa dumnezeiasca,a verificat-o cu dreptatea Sa neajunsa,a incalzit-o cu inima Sa cea plina de iubire,a cantarit-o in mainile Sale pline de afectiune,ca nu cumva sa fie mai greu decat poti duce.Si dupa ce a masurat curajul tau,a binecuvantat-o si ti-a pus-o pe umeri.Deci o poti duce.Tine-o bine,si urca de pe Golgota spre inviere.Un Paste fericit dragi colegi! Hristos a inviat!
dbv
 
Mesaje: 506
Membru din: 09 Oct 2006, 17:46

URARI DE PASTE

Mesajde radescumaria » 08 Apr 2007, 20:08

HRISTOS A INVIAT!
SARBATORI FERICITE TUTUROR CELOR DE PE FORUM!
radescumaria
 
Mesaje: 122
Membru din: 29 Mar 2007, 09:38


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori