Oferta de optionale

Oferta de optionale

Mesajde grigore_geta » 05 Apr 2007, 10:05

E timpul ofertelor de optionale pentru anul viitor. La voi cum se procedeaza?
Noi am lansat oferta inainte de a avea avizul pe ntru programe de la ISJ.
Conform primelor instructiuni pe care le-am primit cand a aparut ideea de curriculum la decizia scolii, acesta se putea face pe grupe de elevi, acestia putand fi chiar de la mai multe clase. Nimeni insa nu a procedat asa. S-a facut acelasi optional cu toata clasa, chiar daca elevii si-ar fi dorit altceva. Ba chiar, la "recomandarea" MEC, am facut educatie pentru sanatate la clasele I si a II-a.
Mai nou, acesta recomandare se prelungeste pe tot ciclul primar. Adica, daca alegem ca optional Ed. pt sanatate la clasa I, suntem obligati sa facem tot ciclul asta.
Ce parere aveti si cum procedati?
grigore_geta
 
Mesaje: 118
Membru din: 02 Ian 2006, 22:31

Mesajde cristinat » 05 Apr 2007, 11:04

La noi este mai simplu Elevii nostri studiaza limba engleza inca de la clasa I ,astfel incat aceasta va aparea ca disciplina optionala .
cristinat
 
Mesaje: 3605
Membru din: 01 Mar 2007, 22:33

Mesajde adinatulbure » 05 Apr 2007, 16:13

Educatia pentru Pace - e unul dintre optionalele posibile

MAi multe amanunte - aici : http://www.dadalos.org/frieden_rom/grundkurs_1.htm

Continutul poate fi adaptat pentru clasele mici
adinatulbure
 
Mesaje: 435
Membru din: 15 Feb 2005, 14:41

Oferta de optionale

Mesajde nada » 06 Apr 2007, 22:23

Eu ma straduiesc in fiecare an sa propun elevilor mei discipline otionale cat mai atractive. Am evitat intotdeauna disciplinele optionale denumite sec "Literatura pentru copii" sau "Matematica distractiva".
Teatru pentru copiii este disciplina optionalacu cei mai multi fani in scoala nostra.
Avatar utilizator
nada
 
Mesaje: 317
Membru din: 22 Ian 2006, 22:28
Localitate: Piscu - Galati

Mesajde marian_dorin » 08 Apr 2007, 17:54

La noi in scoala , domnul director ne-a cerut sa ne alegem noi singuri optionalul pentru anul nou scolar , bineinteles ca in acord cu parintii...

Totusi , ar fi recomandabil ca invatatorul respectiv sa-si alega optionalul care i se potriveste clasei sale , ceea ce si in cazul meu , asa am procedat!
Si parintii nu au avut ce sa "comenteze" ! :)

Si mie imi place ca in fiecare an sa fie propus cate un optional NOU , nu tot acelasi , si exact asa o sa fac eu cat voi fi in scoala de unde predau!

In clasa I , au avut optionalul "Educatie pentru sanatate" , , anul acesta "Literatura pentru copii " , iar pentru clasa a III-a , am ales deja "Abilitati tehno-plastice " - luat chiar de pe didactic!
Pentru clasa a IV-a , ramane sa vedem la momentul potrivit! :D

Aceasta a fost parerea mea !
Al vostru,
inv.Marian din Sibiu
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator