Gandire critica

Gandire critica

Mesajde bularca » 15 Dec 2006, 20:03

As avea nevoie de orice fel de materiale despre gandirea critica. Am preluat cateva de pe acest site, dar daca stie cineva carti ce se pot comanda pe net sau orice alte materiale despre acest subiect, il rog foarte mult sa ma informeze si pe mine.
bularca
 
Mesaje: 28
Membru din: 22 Apr 2006, 20:47


Mesajde dana_t » 16 Dec 2006, 13:06

Iti recomand calduros "Dezvoltarea gandirii critice pentru invatamantul primar", de Florica Chereja. E minunata aceasta carte! (o gasesti pe unul dintre site-urile recomandate....)

Dana
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde dana_t » 02 Ian 2007, 17:25

ACESTE INFORMATII LE-AM LUAT DE LA ADRERSA http://www.cedu.ro/newsro001.php?id=72


Strategii de invatare activa pentru dezvoltarea gandirii critice la invatamantul primar (30 credite)


Cui se adreseaza
Cadrelor didactice din invatamantul primar.
Scop
Abilitatea invatatorilor in utilizarea unor strategii de invatare care sa promoveze gandirea critica si invatarea independenta si sa incurajeze interactiunea deschisa si responsabila in clasa de elevi.

Tipul de program
Formare de scurta durata (100 ore).

Forma de invatamant
Invatamant de zi cu suportul formatorilor.

Acreditare si certificare
Cursul este acreditat de Ministerul Educatiei si Cercetarii - Centrul National de Formare a Personalului din Invatamantul Preuniversitar.



T E M A T I C A

Gandirea critica si invatarea eficienta;
Arta de a pune intrebari esentiale;
Invatarea activa;
Invatarea impreuna cu/prin ceilalti;
Cum se comunica eficient in scris?;
Documentul oficial in practica la clasa;
De la proiect la exersare ghidata;
Evaluarea formativa in contextul invatarii active.





Inscriere / Conditii
Pretul cursului este de 140 Euro/persoana, in lei la cursul BNR al zilei efectuarii platii. Plata se face in contul RO58ABNA4100264100148977 deschis la banca ABN AMRO Bucuresti sau la sediul Centrului Educatia 2000+ . Exista posibilitatea platii in doua rate egale.
Pentru inscriere va rugam sa trimiteţi prin e-mail sau fax 021/212 0779 o recomandare din partea institutiei in care activati, copie dupa ultima diploma obtinuta (invatator, institutor, masterat, etc.) un Curriculm Vitae si o copie a ordinului de plata care să ateste achitarea taxei de curs.

Numarul maxim de locuri este de 25 si se ocupa in ordinea inscrierilor.

Data limita de inscriere a fost prelungita pana la 20 Ianuarie 2007.
Daca dupa data limita nu exista suficienti inscrisi pentru a forma o grupa se va fixa o data ulterioara de incepere a cursului si prelungirea termenului de inscriere.
Participantii care s-au inscris deja isi pot pastra locurile sau pot solicita returnarea taxei daca aceasta a fost platita.

EU M-AM INSCRIS DIN OCTOMBRIE.

DANA
Avatar utilizator
dana_t
 
Mesaje: 213
Membru din: 11 Dec 2003, 20:21
Localitate: Pitesti

Mesajde cezar_m » 04 Apr 2007, 13:06

Va pot recomanda tehnica grafica de cartografiere a argumentelor (argument mapping). Cercetatorii specializati in gandirea critica de la Univeristy of Melbourne din Australia au descoperit ca prin folosirea acestei tehnici, aptitudinea de gandire critica este de trei ori mai dezvoltata decat in cazul metodelor traditionale de studiu care folosesc textul în prozǎ.

Link-uri utile:

Informatii in limba romana despre tehnica de cartografiere a argumentelor
www.efebia.eu/ro/products/rationale/argumentmapping/

Materiale pentru educatori (exercitii, planificari de lectii etc)
www.efebia.eu/ro/products/rationale/learn/

Informatii despre cursuri de cartografiere a argumentelor in limba romana www.efebia.eu/ro/services/training/argmaptraining/

Tutoriale on-line gratuite despre tehnica de cartografiere a argumentelor (limba engleza)
www.austhink.com/reason/tutorials/

Daca doriti informatii suplimentare contactati-ma.
cezar_m
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Apr 2007, 08:46


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

cron