Intrebare pentru colegii "didactici"...

Intrebare pentru colegii "didactici"...

Mesajde leu » 19 Mar 2007, 21:32

Stimate coleg,eu fac serbare de Sfintele Paste de trei ani . O fac in prima zi de Paste la biserica, la slujba de vecernie la ora 13. Biserica se umple de parinti, bunici ,rudenii.Copiii sunt imbracati in ingerasi, cu lumanari colorate in maini, pe care le tin aprinse pana la sfarsitul serbarii.Textele le-am luat din culegeri pt. serbari. Anul trecut am creat un montaj din mai multe poezii dedicate acestui eveniment, iar cantece am invatat pricesne.Preotul ,gazda, ofera copiilor la sfarsit pasca si oua rosii (din cele daruite de credinciosi in noaptea invierii), iar eu le-am daruit in fiecare an oua de ciocolata.A fost an cand s-a gasit si un sponsor care a adus suc si iepurasi de ciocolata .S-a creat un obicei pe care-l astepta si comunitatea si familia.Ducem multe flori si multe lumanari aprinse.Am facut poze si CD cu serbarea in fiecare an.Acest obicei l-am "incetatenit "si pentru prima zi de Craciun. Am un parteneriat semnat cu preotul in acest sens.
Si in acest an am inceput pregatirea serbarii.Am clasa aIV-a si merge usor. O parte din cantece le stim expl "Blandul pastor" "Doamne a tale cuvinte"
Incearca !Te vei descurca!
Am uitat sa-ti spun ca la clasa am decorat oua,am facut un colaj de primavara si iepurasi din diverse-fire,produse alimentare(bombonele),- ornamente, desene, felicitari cu iepurasi sau lumanari cu care am realizat o expozitie in ultima zi de scoala.
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Intrebare pentru colegii "didactici"...

Mesajde leu » 19 Mar 2007, 21:45

Stimate coleg,eu fac serbare de Sfintele Paste de trei ani . O fac in prima zi de Paste la biserica, la slujba de vecernie la ora 13. Biserica se umple de parinti, bunici ,rudenii.Copiii sunt imbracati in ingerasi, cu lumanari colorate in maini, pe care le tin aprinse pana la sfarsitul serbarii.Textele le-am luat din culegeri pt. serbari. Anul trecut am creat un montaj din mai multe poezii dedicate acestui eveniment, iar cantece am invatat pricesne.Preotul ,gazda, ofera copiilor la sfarsit pasca si oua rosii (din cele daruite de credinciosi in noaptea invierii), iar eu le-am daruit in fiecare an oua de ciocolata.A fost an cand s-a gasit si un sponsor care a adus suc si iepurasi de ciocolata .S-a creat un obicei pe care-l astepta si comunitatea si familia.Ducem multe flori si multe lumanari aprinse.Am facut poze si CD cu serbarea in fiecare an.Acest obicei l-am "incetatenit "si pentru prima zi de Craciun. Am un parteneriat semnat cu preotul in acest sens.
Si in acest an am inceput pregatirea serbarii.Am clasa aIV-a si merge usor. O parte din cantece le stim expl "Blandul pastor" "Doamne a tale cuvinte"
Incearca !Te vei descurca!
Am uitat sa-ti spun ca la clasa am decorat oua,am facut un colaj de primavara si iepurasi din diverse-fire,produse alimentare(bombonele),- ornamente, desene, felicitari cu iepurasi sau lumanari cu care am realizat o expozitie in ultima zi de scoala.
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde marian_dorin » 19 Mar 2007, 21:58

Multumesc din suflet pentru raspunsul dumneavoastra!

O sa iau ceva din ideile ce mi le-ati enumerat... o sa vad eu ce o sa fac cu aceste Sfinte Sarbatori... :P

Al dvs. ,
Marian din Sibiu
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde nadelus » 20 Mar 2007, 21:48

Am gasit textul, am si cantece, dar fara negative pentru cele cu continut religios. Am un negativ +pozitiv pentru un cantec cu iepuras, doua dansuri pentru fete, unul pentru baieti si unul pentru toti elevii. daca vrei, da-mi adresa ta de e-mail si ti le trimit scanate textele, eventual cantecul cu iepuras, cu primavara... fac serbarea in ultima saptamana ...
nadelus
 
Mesaje: 35
Membru din: 02 Apr 2005, 17:42

Invierea Domnului - serbare

Mesajde 1952 » 21 Mar 2007, 19:23

Cand am vazut apelul tau mi-am amintit de o serbare pe care am facut-o cand aveam clasa a IV-a. Am cautat-o si am postat-o pe diverse. Sper sa-ti fie de folos. Iti multumesc pentru notarile facute la materialele mele.Succes!
1952
 
Mesaje: 11
Membru din: 28 Noi 2005, 15:22

Mesajde marian_dorin » 21 Mar 2007, 19:30

Aha!... :P

Am vazut eu serbarea aceea!

Nu imi mai ramane decat sa iti multumesc DIN SUFLET pentru gestul facut ( ca daca nu eram eu... cine stie?... :)) ) si totodata , CU CEA MAI MARE PLACERE pentru notele ce ti le-am dat la toate materialele tale! :lol:

Cu drag,
al tau,

Marian din Sibiu :D
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde muntenita_c » 21 Mar 2007, 19:40

Nadelus, te rog sa imi trimiti si mie materialele daca poti . Multumesc!
muntenita_c@yahoo.com
muntenita_c
 
Mesaje: 70
Membru din: 07 Ian 2006, 19:59

Mesajde marian_dorin » 21 Mar 2007, 19:46

" NADELUS " ,

Imi pare foarte rau , dar abia acum ti-am vazut raspunsul la intrebarea mea!... :?

SIGUR CA VREAU SI CAT MAI REPEDE posibil ( :!: ) sa imi trimiti acele cantecele si texte pe adresa mea de email : marian_dorin@yahoo.com

Iti multumesc anticipat si abia astept sa le primesc ! :lol:

Al tau,
inv.Marian Nistor
marian_dorin
 
Mesaje: 316
Membru din: 28 Sep 2005, 13:25
Localitate: SIBIU

Mesajde cristinat » 03 Apr 2007, 21:00

As dori si eu materialele .Adresa mea este :tomescu.cristinamaria@yahoo.com .
Nadelus ,va multumesc foarte mult !
cristinat
 
Mesaje: 3605
Membru din: 01 Mar 2007, 22:33

Mesajde igtataru » 03 Apr 2007, 21:21

Doresc si eu acest material. Va rog sa mi-l trimiteti pe adresa: igtataru@yahoo.com daca nu va deranjez. Multumesc!
igtataru
 
Mesaje: 31
Membru din: 16 Aug 2005, 01:05

Anterior

Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori