winners

winners

Mesajde angela_calugaru » 26 Mar 2007, 16:08

poate ma ajuta cineva cu subiecte din anii anteriori de la concursul winners
angela_calugaru
 
Mesaje: 15
Membru din: 24 Feb 2007, 14:59

Mesajde octa31 » 28 Mar 2007, 10:45

Puteti intra pe site-ul www.minunilewinners.net. Acolo gasiti tot ce va intereseaza despre acest concurs.
octa31
 
Mesaje: 27
Membru din: 01 Oct 2005, 10:43

Mesajde matei » 28 Mar 2007, 14:44

În privinta winners-ului eu sunt f. dezamagită. Semestrul acesta nu au fost deloc corecti, nu mi-au trimis subiectele pt lb. română la timp, acum stau în tensiune că nu au sosit nici cele de matematică (mâine, 29.03 trebuia să se desfăşoare proba la matematică), la telefon nu raspund şi mă văd silită să scot banii din buzunar să le înapoiez copiilor. Este pt ultima oară când mai particip la acest concurs. Îmi pare rău, că eram încântaţi cu toţii de el, dar nu e vina mea că sunt neserioşi.
matei
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Apr 2005, 23:26

Mesajde leu » 28 Mar 2007, 23:33

Putin dezamagita sunt si eu pentru ca se strecoara greseli in formularea subiectelor (grila inseamna 1 din 5) iar unele formulari presupun mai multe raspunsuri sau nu ?Ce parere aveti de intrebarea nr.17 (cred) la lb.romana cls.a IV a ?
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde emil » 29 Mar 2007, 00:02

leu scrie:Putin dezamagita sunt si eu pentru ca se strecoara greseli in formularea subiectelor (grila inseamna 1 din 5) iar unele formulari presupun mai multe raspunsuri sau nu ?Ce parere aveti de intrebarea nr.17 (cred) la lb.romana cls.a IV a ?


Nu mai fiti atat de increzatori in aceste afaceri: winners, kangouru, etc...
Va recomand sa faceti echipe si sa generati singuri astfel de concursuri. Ar fi mult mai frumos!
Emil Onea
Avatar utilizator
emil
Site Admin
 
Mesaje: 2737
Membru din: 22 Oct 2003, 23:10
Localitate: Focsani

Mesajde aniova30 » 29 Mar 2007, 16:43

Aveti perefecta dreptate , d- le Onea, neseriozitatea celor de la Winners in raport cu faptul ca de pe urma acestor concursuri avantajele financiare sunt evidente, ma face sa va sustin.
Cand spun neseriozitate ma refer la urmatoarele aspecte : - netrimiterea la timp a revistelor de concurs (este cazul scolii din care fac parte , culmea , scoala cu cel mai mare nr. de participanti din tara - au spus-o dansii , nu noi) , subiecte neactualizate , ( " daca citim de la coada la cap anul in care ne aflam este ... " printre toate variantele nu era niciuna corecta , cel mult alegeai 2004 , sau 2005 !!!!!!) sau mai multe variante de raspuns corecte!!!! - situatii care nu fac decat sa-i bulverseze pe elevi.
, elevii mei participa ultima data la acest concurs! Nu mai spun ca nr. de telefon indicate sunt nr. la care se raspunde foarte greu , faxul nu este primit , etc.
Apare acum cealalta intrebare: de ce simtim nevoia sa acceptam aceste concursuri din exterior si nu ni le propunem singuri. Am citit de multe ori indemnul Dvs. in acest sens. Personal , accept concursurile exterioare din necesitatea de a avea un oarecare control asupra a ceea ce fac.( Sigur ca programa scolara , standardele , etc. sunt de fapt rigorile carora trebuie sa ne supunem , dar .. aceasta este firea umana , sa ia pulsul si de la distante mai mari)
Tot in naivitatea noastra didactica speram intr- o reala evaluare obiectiva- cea facuta de calcucaltor, alta decat subiectivismul uman.
Si uite-asa ... ajungem sa suportam tot felul de erori , pe banii nostri !
Nu este normal! Haideti , dragi invatatori colegi sa realizam noi aceste concursuri, prin rotatie, nu stiu, daca ne punem mintea reusim sa gandim o forma care sa ne convina .Putem obtine avizul ministerului , putem formula subiecte, putem corecta , cred ca putem face totul, trebuie doar sa dorim!.
aniova30
 
Mesaje: 192
Membru din: 25 Dec 2005, 11:15

Mesajde ela52 » 29 Mar 2007, 18:53

Cine se frige cu lapte sufla si-n iaurt ! Am fost pacaliti de Olimpicii cunoasterii anul trecut, am refuzat Cangurul la clsa I anul acesta .E in puterea noastra sa discernem si sa alegem ce e util, educativ, instructiv!
ela52
 
Mesaje: 220
Membru din: 10 Ian 2006, 12:16

Mesajde leu » 30 Mar 2007, 00:16

Inca o zi cu gust amar !Subiecte fara posibilitate de a alege un raspuns corect-matematica cls. aIV-a ex. nr 6 si matematica cls. aIII a ex.nr.1.Am constatat ca stimabilii org. au copiat exercitiile din anii trecuti fara a avea bunul simt sa le actualizeze. RUSINE !!!! De ne-ar fii de invatatura sa nu mai participam la editiile viitoare. Ne lipseste solidaritatea.Poate acesta este motivul ieftinirii lor !! :lol:
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

Mesajde leu » 30 Mar 2007, 00:17

Inca o zi cu gust amar !Subiecte fara posibilitate de a alege un raspuns corect-matematica cls. aIV-a ex. nr 6 si matematica cls. aIII a ex.nr.1.Am constatat ca stimabilii org. au copiat exercitiile din anii trecuti fara a avea bunul simt sa le actualizeze. RUSINE !!!! De ne-ar fii de invatatura sa nu mai participam la editiile viitoare. Ne lipseste solidaritatea.Poate acesta este motivul ieftinirii lor !! :lol:
leu
 
Mesaje: 369
Membru din: 08 Oct 2006, 21:48

winners

Mesajde adimatu » 30 Mar 2007, 01:57

E bine. Poate pana la urma veti asculta de sfatul pe care il tot repeta Emil Onea.
In Timis, conducerea ISJ a atentionat asupra concursurilor de acest gen.
La noi se organizeaza TMMATE si TMMATE JUNIOR de catre profesorii de matematica si de catre invatatori si asa mi se pare normal.
Poate ca dascalimea va intelege ca nu este spre beneficiul elevilor participarea la asa zisele concursuri organizate de fundatii si asociatii care-si schimba proprietarii si care isi vand in acest fel publicatiile intr-un numar impresionant.
Despre solidaritate eu nu comentez. Parca nu ne mai intereseaza decat niste amarate de puncte achizitionate pe orice cale. Daca se va schimba sistemul de evaluare al dascalului atunci vor disparea si aceste concursuri si culegerile compilate si aglomeratia de materiale de proasta calitate de la sesiunile de comunicari si participarea la sesiuni de la distanta si multe lucruri urate care nu mai au nimic in comun cu datoria noastra.
adimatu
 
Mesaje: 124
Membru din: 23 Mai 2006, 13:02
Localitate: Timisoara


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori