rugaminte..

rugaminte..

Mesajde mirelaciobata » 18 Mar 2007, 12:43

Am inspectia pt gradul 2 in martie iar tema pe care mi-am propus-o este de PASTE .Va rog dati-mi cateva sfaturi pentru derularea unor asemenea activitati la ciclul prescolar .Initial m-am gandit la educarea limbajului sub forma unei povesti '' Ouale rosii''si educatie art.plastica -pictura pe sticla ,dar nu am imagini pentru povestea de mai sus ,vreau alte variante pentru educarea limbajului.Mentionez ca am grupa mare pregatitoare.Astept raspunsuri de ajutor.
mirelaciobata
 
Mesaje: 18
Membru din: 21 Ian 2007, 18:27

Mesajde kusskusska » 18 Mar 2007, 19:26

cauta eventual niste poezii cu iepurasi sau cu tema de paste si incearca sa faci memorizarea un fel de concurs. la mine a functionat, ma rog, cu alta tema. la pictura eu as picta oua fierte trai. bafta
kusskusska
 
Mesaje: 15
Membru din: 19 Feb 2007, 22:01

Mesajde maddcleaner » 18 Mar 2007, 19:47

De ce nu incerci sa faci o activitate integrata cu tema Pastele ar fi mult mai usor de realizat decat strict educarea limbajului .Daca esti interesata te pot ajuta,oricum succes :!:
maddcleaner
 
Mesaje: 48
Membru din: 06 Feb 2007, 19:17

Mesajde almajanca » 18 Mar 2007, 20:04

nu cunosc povestea, deci nu am nici planse, dar ai putea sa realizezi o macheta ... e mult mai simplu si mai interesant...
almajanca
 
Mesaje: 24
Membru din: 04 Mar 2007, 20:47

Mesajde catadeli35 » 18 Mar 2007, 23:09

In cartea ,, 366 de povesti de adormit copii"Gasesti cateva povestioare de Pasti cu imagini cu tot.Sunt dragute.Bafta!
catadeli35
 
Mesaje: 161
Membru din: 25 Oct 2005, 20:29

Paste

Mesajde maddcleaner » 19 Mar 2007, 22:05

Intra in materiale -discipline-invatamant prescolar-diverse -gasesti tot ce vrei,cineva a postat chiar si un proiect de activitate integrata pe care il poti adapta nivelului grupei ,cauta cu rabdare .Daca pana miercuri 21 nu reusesti am sa incerc sa te ajut cu ce am eu,pana atunci nu mai pot intra .succes :shock:
maddcleaner
 
Mesaje: 48
Membru din: 06 Feb 2007, 19:17

Paste

Mesajde maddcleaner » 19 Mar 2007, 22:05

Intra in materiale -discipline-invatamant prescolar-diverse -gasesti tot ce vrei,cineva a postat chiar si un proiect de activitate integrata pe care il poti adapta nivelului grupei ,cauta cu rabdare .Daca pana miercuri 21 nu reusesti am sa incerc sa te ajut cu ce am eu,pana atunci nu mai pot intra .succes :shock:
maddcleaner
 
Mesaje: 48
Membru din: 06 Feb 2007, 19:17

Mesajde fbresug » 20 Mar 2007, 10:58

Daca vrei neaparat ed. limbajului ai putea face o memorizare.Iti recomand poezia La Pasti de G. Topirceanu. Imagini adecvate ai putea gasi in librariisau ai putea sa-ti confectionezi singura-colaj,pictura etc.Poezia este foarte placuta copiilor.Se mai poate face o decorare a unei fete de mese,servetele pentru o masa festiva,o dactilopictura-oua incristite,felicitari pentru Sarbatorile Pascale,ornamente pentru luminari.La sfarsitul activitatilor se poate aranja o masa ca pentru Paste,astfel se poate face o evaluare a activitatilor din ziua respectiva.Si,de ce nu,o autoevaluare.
fbresug
 
Mesaje: 163
Membru din: 27 Ian 2007, 10:18


Înapoi la Invatamant prescolar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori