va deranjez cu o intrebare.....

va deranjez cu o intrebare.....

Mesajde andra_i » 15 Mar 2007, 16:43

Am sambata olimpiada si am o nelamurire....Care este diferenta intre SUZERANITATE, HEGEMONIE si PROTECTORAT?
Va rog mult de tot sa-mi raspundeti,daca se poate cat mai repede,pentru ca este o intrebare "de baza",de la care pleaca intelegerea multor teme...o intrebare careia nu-i gasesc raspunsul...Poate ca daca voi afla raspunsul,voi reusi sa am mai putine emotii,si sa dorm la noapte mai bine decat pana acum...:?


Va multumesc anticipat!
Ultima oară modificat de andra_i pe 18 Feb 2009, 22:18, modificat 1 dată în total.
andra_i
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Mar 2007, 17:10

Mesajde undead » 15 Mar 2007, 21:09

pai...si eu sunt in clasa a10a..asa ca nu`ti pot da drept raspuns nimic altceva decat ce stiu si eu...sper sa intelegi :D :

hegemonie - suprematie(gandeste`te ca in sec 19 anglia detinea hegemonia maritima...i hope that makes sense :roll: ) sau...Faptul de a avea rolul de conducere; supremaţie, dominaţie, de obicei a unui stat faţă de alte state

suzeranitate - Dreptul unui stat asupra altui stat care are guvern propriu, dar nu are autonomie completă.

protectorat - Formă de dependenţă politică a unui stat faţă de altul în virtutea unei convenţii conform căreia statul protector conduce politica externă a statului protejat, acesta păstrându-şi autonomia internă; conducere exercitată de statul protector


pt. alte definitii www.dexonline.ro


btw....succes la olimpiada :D
undead
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Mar 2007, 21:01

Iti multumesc mult pt.raspuns!

Mesajde andra_i » 15 Mar 2007, 23:11

Sincer,cautasem in dex,da'scria cam acelasi lucru la toate cele trei cuvinte.Chiar asta mi-a si produs confuzia,stiind ca in principate,dupa tratatul de la Adrianopol,Rusia devenea puterea protectoare ,iar Turcia isi pastra suzeranitatea....Mersi mult pt.raspunsul tau!Mi-a fost de mare folos.....
Oricum,daca se mai intampla sa mai citeasca cineva intrebarea mea,si are alt raspuns.....chiar il rog din tot sufletul sa-mi impartaseasca si mie din stiinta sa!
Multumesc mult pt.urarile tale....Chiar sper sa fie....:BAFTA! :)
andra_i
 
Mesaje: 2
Membru din: 12 Mar 2007, 17:10


Înapoi la Istorie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron