abilitati practice

abilitati practice

Mesajde antonela » 15 Feb 2007, 22:10

vreau si eu o idee buna cu ce as putea sa fac pe 13 martie pentru inspectia de def., la abilitati, cls. a IVa. multumesc mult
antonela
 
Mesaje: 1
Membru din: 15 Feb 2007, 21:55

pentru antoanela

Mesajde fsvioleta » 15 Feb 2007, 22:18

un tablou de primvara din flori, seminte,frunze. succes!
fsvioleta
 
Mesaje: 25
Membru din: 26 Ian 2007, 20:06

abilitati practice

Mesajde sega35 » 16 Feb 2007, 23:16

Poti sa realizezi cu copiii (pe echipe) un copacel din materiale reciclabile si naturale. Eu am lucrat cu copiii anul trecut scolar la inspectia finala de gradul I.
Alegi niste crengute nu prea mari si nici foarte ramificate pe care le fixezi in niste cutii umplute cu pietre(sau nisip), sa nu se rastoarne. Intr-un amestec de 2/1 de aracet cu apa se inmoaie bucati rupte din cutii de carton maro gros (ambalajul iaurturilor sau laptelui primit de elevi la scoala). Dupa inmuiere se storc bine si se infasoara pe crenguta. Cu cat este mai bine stoarsa hartia, cu atat se usca mai repede. Munca in echipa presupune impartirea sarcinilor: unul rupe hartia, altul o inmoaie si altul o stoarce si o aplica. Se lipesc apoi in loc de frunze seminte de dovleac ce se pot vopsi in verde, si floricele de porumb ce se pot vopsi in roz, galben sau lasate naturale. Astfel se obtine un copacel de primavara. Lucrarea se poate realiza diferit, dupa anotimp.
Elevii mei erau clasa a II-a si pot sa spun cu incredere ca s-au descurcat foarte bine, s-au incadrat in timp si le-a placut enorm. :) :D SUCCES!
sega35
 
Mesaje: 20
Membru din: 08 Feb 2007, 20:58

Mesajde lelia_stinga » 17 Feb 2007, 23:38

La clasa a IV-a poti realiza un copac inflorit (sau chiar o livada). Poti organiza activitatea pe grupe: unii relizeaza frunzulite, altii flori albe, galgene sau roz, altii pot realiza din plastilina pasari, veverite etc.
Florile si frunzele le pori realiza din harie glasata si le poti lipi cu aracet.
Pentru copac poti folosi o creanga mare de copac(sau pom) pe care sa o asezi intr-un vas cu pamant.
Poti realiza si omacheta cu copaci, animale , case etc.
Succes!
lelia_stinga
 
Mesaje: 7
Membru din: 28 Aug 2006, 13:36

Mesajde raluk_norocel » 24 Feb 2007, 14:32

poti face o macheta cu pomi infloriti .
ai nevoie de o spuma de mare , de crengute din copaci , hartie creponata alba , roz , crem ...si verde pt frunzulite , crengutele incearca sa fie kt de kt egale sa fie o livada uniforma. se fac bilute din hartie creponata si le lipesti pe crenguta direct cu aracet si apoi infigi in macheta...e o idee ...
raluk_norocel
 
Mesaje: 12
Membru din: 29 Iul 2006, 10:35

Mesajde luli_ivascu » 26 Feb 2007, 20:14

Buna!
Eu am folosit (dupa o idee a unei colege) pentru "ornarea" copacilor polistirenul (scartaietoare). Am desfacut bilutele si le-am vopsit cu verde, roz (cu tempera). Am folosit ca suport pentru pomisori tot polistirenul (folosit la izolarea locuintelor), printre pomisori am pus pietricele, muschi.... . Garduletul livezii se poate obtine din scobitori, bete de chibrit.

BAFTA !
luli_ivascu
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Feb 2007, 19:54

abilitati

Mesajde doriscalin » 24 Mar 2007, 19:06

Eu am facut o lectie despre primavara la gradul I.Am realizat o lucrare colectiva. Un fond pe care am aplicat intr-o prima ora norisori, soarele iarba si flori. In ora a doua am constituit 4 grupe si fiecare a facut cate un copacel inflorit, folosind diferite metode de realizare.Ceea ce a iesit a fost deosebit si poate fi oricand un panou pentru pavoazare.
Bafta!
doriscalin
 
Mesaje: 1
Membru din: 01 Feb 2006, 11:48

Mesajde daiana » 24 Mar 2007, 20:26

Uita-te la sectiunea ,, Fotografii educationale" (Materiale ilustrative). Vei gasi lucrari deosebite.
Mult succes! :)
daiana
 
Mesaje: 594
Membru din: 22 Ian 2006, 23:16


Înapoi la Invatamant primar

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori