NOTE LA RELIGIE

NOTE LA RELIGIE

Mesajde anica » 03 Ian 2006, 22:27

Buna seara si LA MULTI ANI!sunt Anica,de fapt numele meu e Ana,prof.de Religie din Galati si sunt noua pe site.nu sunt in masura sa fiu autorul unui nou subiect,dar as vrea sa va impartasesc cateva ganduri.
Se vorbeste la voi pro si contra despre noi profii.asta e!
Doresc sa ma refer la notele pe care noi prof.de Religie le punem elevilor.si eu cred,ca la aceasta disciplina,notele ar trebui sa fie cat mai mari.de ce?
nu ma refer la comportamentul unui elev,nu arat aici cat ne deranjeaza unii la ore,ci consider ca ,de fapt nici nu e corect ca eu,un simplu om,sa judec un om,fie el si copil.Eu nu stiu cat se roaga acel copil acasa,nu stiu cate fapte bune face el ,nu stiu ce e-n inima lui,stiu doar ce vrea el sa-mi arate.Si atunci eu,care am obligatia sa-l apropii de Dumnezeu sa-i arat cum sa-L iubeasca,cum as putea sa-i mai pun si note mici?oare nu si noi am fost copii si ne amintim cum datorita unor prof.mai severi ajungem sa uram si obiectul si pe cel care-l preda.
De aceea intodeauna am incercat,si uneori am si reusit sa daruiesc iubire si asa am ajuns sa dobandesc ce-mi doresc:o atmosfera deosebita la orele mele si va spun cu mandri ca am fosti elevi care au reusit la seminarul din localitate,scoala de cantareti si 2 fete care au mers la seminar la Agapia
Voi,profesori si elevi,ce parere aveti? va multumesc si va astept raspunsurile :D
anica
 
Mesaje: 12
Membru din: 03 Ian 2006, 15:49
Localitate: BACAU

Mesajde doina_barsan » 03 Ian 2006, 22:50

Bine ai venit pe Forum, Anica! La multi ani!
Spuneai "nu sunt in masura sa fiu autorul unui nou subiect,dar as vrea sa va impartasesc cateva ganduri. " :) Sa stii ca esti in masura si m-a surprins placut modul tau de a gandi si de a pune problema :lol:
Eu apreciez modul tau de a gandi si sunt de acord cu tine si cred ca esti una din acele persoane "cu chemare" pentru meseria pe care o practica.
Deocamdata "mai rumeg" cele spuse de tine, m-ai luat prin surprindere, dar promit ca o sa mai revin la subiectul acesta. :?
Avatar utilizator
doina_barsan
 
Mesaje: 1710
Membru din: 01 Iun 2005, 20:56
Localitate: Bucuresti

Re: NOTE LA RELIGIE

Mesajde mariro » 04 Ian 2006, 00:14

anica scrie:Buna seara si LA MULTI ANI!sunt Anica,de fapt numele meu e Ana,prof.de Religie din Galati si sunt noua pe site.nu sunt in masura sa fiu autorul unui nou subiect,dar as vrea sa va impartasesc cateva ganduri.
Se vorbeste la voi pro si contra despre noi profii.asta e!
Doresc sa ma refer la notele pe care noi prof.de Religie le punem elevilor.si eu cred,ca la aceasta disciplina,notele ar trebui sa fie cat mai mari.de ce?
nu ma refer la comportamentul unui elev,nu arat aici cat ne deranjeaza unii la ore,ci consider ca ,de fapt nici nu e corect ca eu,un simplu om,sa judec un om,fie el si copil.Eu nu stiu cat se roaga acel copil acasa,nu stiu cate fapte bune face el ,nu stiu ce e-n inima lui,stiu doar ce vrea el sa-mi arate.Si atunci eu,care am obligatia sa-l apropii de Dumnezeu sa-i arat cum sa-L iubeasca,cum as putea sa-i mai pun si note mici?oare nu si noi am fost copii si ne amintim cum datorita unor prof.mai severi ajungem sa uram si obiectul si pe cel care-l preda.
De aceea intodeauna am incercat,si uneori am si reusit sa daruiesc iubire si asa am ajuns sa dobandesc ce-mi doresc:o atmosfera deosebita la orele mele si va spun cu mandri ca am fosti elevi care au reusit la seminarul din localitate,scoala de cantareti si 2 fete care au mers la seminar la Agapia
Voi,profesori si elevi,ce parere aveti? va multumesc si va astept raspunsurile :D


La multi ani si tie Anisoara, bine ai venit printre noi si felicitari pentru rezultatele muncii tale la clasa! Sunt convinsa ca numai datorita credintei tale puternice si a sufletului tau pe care l-ai pus in palma in fata elevilor ai reusit sa-i faci pe copii sa inteleaga tainele existentei noastre pe pamant. Am sa fiu sincera si-am sa-ti spun: ma uit de multe ori la calificativele pe care le au elevii mei la religie (in fiecare an la scoala noastra se schimba profesorul de religie) si daca gasesc un insuficient, chiar daca e luat de un elev slab la invatatura, acelasi calificativ il acord si profesorului; dar nu pentru profesie si modul in care si-o desfasoara ci pentru puterea sa de intelegere a ceea ce reprezinta el pentru elevi si a ceea ce ar trebui sa fie. Bineinteles ca aprecierea aceasta nu influenteaza cu nimic relatia dintre mine si profesorul respectiv si niciodata nu am reprosat ceva. Eu vad intr-un profesor de religie un exemplu de cinste, corectitudine, comportament, credinta; asa cum de fapt ar trebui sa fim noi toti! Consider ca si punerea unei note sau a unui calificativ, mai ales la religie, reflecta credinta din sufletul profesorului respectiv. Un om credincios, asa cum spuneai si tu, se fereste a judeca pe altul si a-i face un rau! Iti doresc numai bine in viata! Doamne-ajuta!
Mari

P.S. Ai fost la Cercul Pedagogic la Scoala 30? Colega de religie a tinut lectie deschisa la fostii mei elevi, iar la lectie am asistat si eu impreuna cu doamna directoare! S-ar putea sa ma cunosti!
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde anica » 05 Ian 2006, 09:01

Va multumesc ca m-ati primit cu atata caldura si sper,ca vom reusi sa comunicam cat mai des in scopuri constructive.
anica
 
Mesaje: 12
Membru din: 03 Ian 2006, 15:49
Localitate: BACAU

NOTE LA RELIGIE

Mesajde anica » 31 Ian 2006, 21:13

:?: :?: :?: cum incheiati mediile copiilor de alte confesiuni religioase? le mai luati in calcul adeverintele aduse sau pur si simplu nu i se incheie media???
va rog sa imi raspundeti :!: :!: :!: multumesc :P
anica
 
Mesaje: 12
Membru din: 03 Ian 2006, 15:49
Localitate: BACAU

Mesajde mariro » 31 Ian 2006, 21:46

Eu aveam in clasa acum 6-7 ani, doi frati catolici care imi aduceau adeverinta de la biserica lor si le treceam nota in catalog. Acum nu mai stiu cum e, pentru ca nu am mai avut astfel de cazuri! Poate vor fi colegi mai bine informati in aceasta privinta.
Numai bine!
Mari :P
Avatar utilizator
mariro
 
Mesaje: 16653
Membru din: 16 Mai 2004, 20:40
Localitate: Galati

Mesajde anne_marie » 02 Feb 2006, 18:12

intr-o vreme se incheia la totzi media , pt ca discilplina se numea ISTORIA RELIGIILOR , nu se preda doar religie ortodoxa sau catolica , sau penti , etc.............
anne_marie
 
Mesaje: 421
Membru din: 26 Noi 2005, 23:20
Localitate: Germania

Re: NOTE LA RELIGIE

Mesajde oana1964 » 12 Feb 2006, 08:14

anica scrie::?: :?: :?: cum incheiati mediile copiilor de alte confesiuni religioase? le mai luati in calcul adeverintele aduse sau pur si simplu nu i se incheie media???
va rog sa imi raspundeti :!: :!: :!: multumesc :P


mereu am avut la clasa la care sunt diriginta elevi adventisti sau baptisti. aduc ei adeverinta de la pastor si eu le trec notele si inchei media.
oana1964
 
Mesaje: 850
Membru din: 20 Feb 2005, 15:30
Localitate: Piatra Neamt

elevi de lata religie

Mesajde goteai » 27 Feb 2006, 15:29

pentru elevii de alte religii, eu nu inchei medile, pentru ca ei fac cu un profesor de religia lor
goteai
 
Mesaje: 6
Membru din: 07 Dec 2005, 13:21

medii

Mesajde oac33 » 26 Apr 2006, 19:28

Salut tuturor!
Nici eu nu inchei media celor de alte confesiuni.
Oameni buni la noi in craiova se vorbeste tot mai des despre perioada sumbra de dupa integrare. Daca religia va fi optionala...va fi foarte greu pt cei care se poarta aspru cu elevii (din pacate, din cate stiu eu sunt foarte multi). Se pare ca daca asa va fi, profii de rel tree sa se reorienteze....Voi ce ziceti?
Daca vrei sa te imbunatatesti trebuie sa fii bucuros ca esti considerat timpit si prost.
-Epictetus-
oac33
 
Mesaje: 8
Membru din: 14 Mar 2005, 14:10
Localitate: Craiova

Despre cei de alte Religii decat cea Ortodoxa

Mesajde phlor2000 » 16 Feb 2007, 13:12

Am fost si eu confruntat cu probleme de notare pt cei de alte confesiuni. Nu sunt de rea credinta, inteleg si apreciez pe cei care se nasc in alte confesiuni, insa Legea Cultelor spune ca Religia este obligatorie, ca religie majoritara, votata in Parlament si sustinuta de un popor ortodox in medie de 99%, si, ca si celelalte materii, trebuie sa i se acorde atentia cuvenita.

In ce priveste notarea elevilor de alte confesiuni, potrivit Legii Cultelor (www.culte.ro) in vigoare - ART.32, care este postata si pe internet - Art4. spune ca numai la cerere, elevul poate fi scutit si numai cu dovada studierii religiei proprii, cu atestat din partea cultului caruia apartin. Iar atestarea poate fi facuta nu de catre orice persoana din cult, ci doar de cele specializate.

[/u]
phlor2000
 
Mesaje: 1
Membru din: 16 Feb 2007, 12:57


Înapoi la Filosofie, Religie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori